Сайт про медицину

Аменорея. Відсутність менструації. Первинна і вторинна аменорея

Аменорея – це...

Якщо у жінки відсутня менструація протягом шести місяців, то цей стан називається аменореєю. Відповідно до існуючої класифікації аменорею можна розділити на дві форми:
♦ первинна аменорея
♦ вторинна аменорея

Під первинною формою розуміють патологічний стан, коли менструацій не було ніколи. Якщо менструальний цикл був регулярним, але потім сталися порушення, то це буде вважатися вторинної формою аменореї.

Причини аменореї

Причини, які можуть призвести до розвитку аменореї, досить різноманітні.
У 40% випадків первинної аменореї причина полягає в наявності вродженої патології або хромосомних аномалій, які призводять до відсутності функціонально активної тканини яєчників. Дана патологія називається дисгенезією гонад. Якщо аменорея супроводжується відставанням у статевому розвитку, то це може бути наслідком порушень на рівні системи гіпоталамус-гіпофіз. Подібного роду порушення носять функціональний або органічний характер. При відсутності порушень в статевому розвитку слід виключити наявність вад розвитку (наприклад, гінатрезіі або аплазії матки), які теж є причиною первинної аменореї.

Фактори, що призводять до розвитку вторинної форми захворювання, можна умовно розділити на три групи причин. До першої групи відносяться порушення функціонального характеру на рівні регуляції системи гіпоталамус-гіпофіз (аменорея психогенного характеру; внаслідок надмірної втрати маси тіла; на тлі гіперпролактинемії). Друга група об'єднує яїчниковую форму аменореї, яка включає синдром виснажених, резистентних яєчників. Остання група причин безпосередньо пов'язана з патологією на утраті матки (утворення в порожнині матки синехій; атрезія шийного каналу).Лікувальна тактика повністю залежить від причини захворювання.

При наявності вродженої патології гонад (дисгенезія гонад) тактика буде визначатися набором хромосом. Якщо в каріотипі присутній хромосома Y, то це вимагає проведення оперативного лікування внаслідок високого ризику розвитку злоякісного процесу. При відсутності цієї хромосоми повинна бути призначена на досить тривалий час терапія з метою заповнення гормонального дефіциту (ЗГТ).

Терапія гормонами призначається в разі функціональних порушень, які супроводжуються відставанням у статевому розвитку. Це призводить до нормального розвитку статевих ознак, до відновлення менструальної функції.
Виявлені вади розвитку вимагають оперативного лікування без призначення гормонів, тому що в даному випадку в цьому немає необхідності.

Лікування функціональних порушень в системі гіпоталамус-гіпофіз, які призводять до розвитку вторинної аменореї, багато в чому залежить від психоемоційного стану жінки. Так, якщо вдається ліквідувати стресову ситуацію, то відбувається відновлення менструального циклу. Якщо аменорея виникла внаслідок надмірної втрати маси тіла, то слід призначити відповідну дієту, нормалізувати харчування. Стан гіперпролактинемії добре подається лікуванню за допомогою препаратів, що знижують рівень пролактину. При яєчникової формі вторинної аменореї нормалізувати цикл жінки можна за допомогою проведення терапії гормонами. Вона повинна проводитися до настання віку природної менопаузи. Лікування маткових форм полягає в оперативній тактиці. Якщо виявлена ​​атрезія шийного каналу, то його прохідність можна відновити за допомогою зондування в умовах малої операційної поліклініки. При наявності синехій в порожнині матки слід провести їх розсічення хірургічним шляхом. З цією метою проводиться гістерорезектоскопія. У післяопераційному періоді необхідно призначити гормональну терапію на нетривалий час. Якщо встановлена ​​інфекційна природа утворилися синехій, то обов'язково повинна бути проведена протизапальна терапія на підставі проведеного бактеріологічного дослідження. Паралельно призначаються гормональні препарати з групи натуральних стероїдів. В даному випадку від застосування контрацептивів (КОК) з лікувальною метою краще відмовитися.

Лікування аменореї на ліквідацію основної патології. Якщо жінка бажає завагітніти, то лікування повинно бути спрямоване на індукцію овуляції. Для зменшення ознак гірсутизму і гиперандрогении (наприклад, серцево-судинні порушення, артеріальна гіпертензія) і запобігання остеопорозу призначають лікування, спрямоване на усунення симптомів дефіциту естрогенів.

При гірсутизмі з підвищеними рівнями тестостерону (найбільш загальний тип) використовуються фізіопроцедури (наприклад, відбілювання волосся, електроліз, вищипування, воскова депіляція). Крем-депілятор на 13,9% допомагає видаляти небажане волосся на обличчі. Ідеального лікарського засобу для видалення волосся не існує. Найбільш широко використовують оральні контрацептиви. Вони пригнічують вплив гонадотропіну і секрецію статевих гормонів, а також продукцію пов'язаних з глобуліном статевих гормонів, таким чином зменшуючи рівень біологічно активного вільного тестостерону. Найбільш ефективно в таких ситуаціях призначення оральних контрацептивів з мінімальним андрогенним ефектом. Якщо оральні протизаплідні засоби протипоказані пацієнтці, можна призначити оральний прогестин (медроксипрогестерон 5-20 мг 1 раз на день). При застосуванні медроксипрогестерону необхідно застосовувати контрацепцію, тому що цей препарат володіє тератогенним властивістю, хоча це не доведено.

Ановуляторна аменорея

АНОВУЛЯТОРНА аменорея - це аменорея, при якій відсутній і овуляція, і менструація. Причинами цієї аменореї є функціональні, а не анатомічні розлади.
Є порушення на рівні гіпоталамо-гіпофізарної регуляції менструального циклу, що виражається в зменшенні вироблення гонадотропи-нів, приводячи в свою чергу до помірного дефіциту естрогенів в яєчниках. Причинами даних порушень є гіпоталамічна, гіпофізарна, яєчникова або інша ендокринна дисфункція, а також деякі інші генетичні вади. Гіпоталамічні причини можуть бути багатофакторними; також вони можуть включати і невідомі чинники.

Серед ендокринних причин можна виділити порушення зворотного гормональної зв'язку внаслідок зміни рівнів вільного тестостерону, інших андрогенів або естрогенів, надмірну екстрагландулярную продукцію естрогенів (наприклад, при ожирінні), надлишок андрогенів яєчників або наднирників, а також синдром полікістозних яєчників. Овуляторная аменорея зустрічається рідше і причинами її є анатомічні статеві розлади у жінок з нормальною гормональної функцією.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2