Сайт про медицину

Астигматизм: симптоми і лікування

Астигматизм – порушення рефракції ока, яка пов'язана з неправильною формою кришталика або рогівки. При астигматизмі людина бачить прямі лінії викривленими, а навколишні предмети здаються розмитими.
Кришталик і рогівка в здоровому оці мають рівну сферичну поверхню.

Сферичність при астигматизмі порушується, вона має різну кривизну в різних напрямках: в одному напрямку сферичність більш щільна, а в іншому – опукла. В результаті проходять через кришталик або рогівку промені фокусуються на сітківці відразу в декількох точка замість однієї точки. З цієї причини зображення не сприймається чітко і здається розмитим.

Правильний астигматизм викликаний відхиленнями форми ока від кулястої. У цьому випадку головні меридіани (дві перпендикулярні осі, проведені через центр зіниці, одна з яких має найбільшу, а інша – найменшу заломлюючу силу) мають відхилення від суворо горизонтального або вертикального положення, при цьому залишаючись взаємно перпендикулярними.
Правильний астигматизм підрозділяється на кілька видів залежно від того, де знаходяться після заломлення дві фокальні лінії. Фокус може перебувати перед сітківкою або ж позаду неї.

Неправильний астигматизм найчастіше буває набутим (помутніння рогівки або рубцеві зміни). При цій патології різні ділянки рогівки мають різну силу заломлення, в результаті чого на сітківці ока зорове зображення може бути різного ступеня чіткості.

Ступені астигматизму:
♦ слабка ступінь – до 1Д;
♦ середня ступінь – до 3Д;
♦ висока ступінь – до 6Д.

astigmatizm photo

Види астигматизму

Рогівковий – виникає при неправильній формі рогівки. Це самий часто зустрічається вид астигматизму.
Кришталиковий – виникає при порушенні форми кришталика. Цей вид астигматизму з'являється набагато рідше.
Внутрішній астигматизм – викликаний структурами заднього очного полюса.
Набутий – розвивається після очних травм, захворювань рогівки або хірургічної офтальмологічної операції.
Вроджений – з'являється в перші роки після народження, але не завжди буває патологічним. Існує фізіологічний астигматизм (до 0,5 Д), при ньому гострота зору не знижується. Обов'язково потрібна корекція астигматизму вище 0,5 Д.

При аккомодаціному спокої розрізняють п'ять видів правильного астигматизму:
1. Простий астигматизм – це поєднання емметропіі по одному меридіану і гиперметропии (або міопії) по іншому в одному оці:
♦ простий гіперметропіческій астигматизм – при цьому одна фокальна лінія знаходиться за сітківкою, інша – на сітківці;
♦ простий міопічний астигматизм – при цьому одна фокальна лінія знаходиться перед сітківкою, інша – на сітківці;
2. Складний – поєднання одного виду рефракції різних ступенів в одному оці:
♦ складний гіперметропіческій астигматизм – дві фокальні лінії знаходяться за сітківкою;
♦ складний міопічний астигматизм – дві фокальні лінії знаходяться перед сітківкою;
3. Змішаний астигматизм – поєднання гиперметропии і міопії в одному оці, одна фокальна лінія знаходиться за сітківкою, інша перед сітківкою.

Причини виникнення астигматизму

Причини, що викликають астигматизм, ще не вивчені до кінця. Найчастіше астигматизм має вроджений або спадковий характер. Найчастіше астигматизм з'являється в дитячому віці. Також причиною можуть бути різні травми ока і хірургічні операції на очах. Якщо в сім'ї є люди, що хворіють астигматизмом, необхідно обов'язково регулярно показувати дитину офтальмологу.

Симптоми астигматизму

При астигматизмі бачення предметів розмите, нечітке. Астигматизм часто супроводжується головним болем, зниженням гостроти зору, швидкою стомлюваністю очей. При низькому ступені астигматизму хворий може не помічати проблем із зором, а відчувати тільки підвищену стомлюваність очей при роботі і часті головні болі.
Діагноз ставлять шляхом визначення рефракції методом скіаскопіі в умовах циклоплегії при використанні рефрактометра, офтальметра або кроссциліндрів.

Лікування астигматизму

Астигматизм лікують за допомогою окулярів з циліндричними скельцями або контактними лінзами. У дітей ступінь астигматизму досить часто змінюється в міру росту організму, тому дітей з даним захворюванням потрібно обов'язково раз на рік обстежувати у офтальмолога.
Окуляри – це найбільш поширений спосіб корекції розладів зору (у тому числі і астигматизму), особливо у дітей. При астигматизмі використовують для лікування спеціальні окуляри зі склом, які мають циліндричну форму. Лінзи можуть бути позитивними або негативними, залежно від виду астигматизму. Окуляри мають масу незручностей у повсякденному житті, до того ж окуляри не здатні привести зір в норму. Окуляри, підібрані неправильно, можуть призвести до постійного перевтоми очей і розвитку астигматизму в ще більшому ступені.

Контактні лінзи застосовують для корекції астигматизму невисокого ступеня (до 3Д). При астигматизмі використовують торичні лінзи, які повинен підбирати тільки офтальмолог. Так само, як і окуляри, лінзи можуть скорегувати зір, але до повного одужання їх використання привести не може.
Найбільш якісним методом лікування астигматизму є хірургічна корекція. Є кілька видів хірургічної корекції.
Кератома – це нанесення на рогівку некрізних війок у відповідних меридіанах. Таким чином, рогівка послаблюється в сильнішому меридіані, завдяки чому досягається рефракційної ефект. Ця операція призначається при змішаному або миопическом астигматизмі.
Термокератокоагуляція – коагуляція периферичної зони рогівки проводиться у відповідних меридіанах за допомогою нагрітої металевої голки. У результаті цього збільшується кривизна рогівки і її заломлююча сила. Ця операція використовується для корекції гиперметропического астигматизму.
Лазерна коагуляція – при цій методиці замість металевої голки використовують промінь лазера.
Останнім часом для хірургічного лікування астигматизму почали застосовувати ексимерний лазер, який впливає на периферію центру оптичної системи ока. Ця операція підходить для всіх видів астигматизму.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2