Сайт про медицину

Стрес і вагітність

Вагітність – особливий час для жінки та її родини. Це чудовий і таємничий період у її житті. Це час глобальних змін в організмі вагітної жінки, в її емоціях і житті її родини. Радість і захоплення змінюються сумнівами, тривогами та втомою. Ці зміни часто вносять додаткові стресові ситуації в життя вагітних жінок, які працюють, у яких вже й так чимало є проблем на роботі та вдома.

Стрес, однак, не завжди має негативний вплив. При правильному поводженні, стрес може стати стимулом для подолання нових проблем.
Вагітна жінка (чи будь-яка інша людина), яка відчуває, що здатна впоратися зі стресом, – отримує радше приплив енергії, ніж відчуття спустошеності, ймовірно, стрес шкідливо не впливає на її здоров’я. Однак, шкідливим для вагітної жінки може виявитися наростання нервового напруження. Постійне та сильне нервове навантаження може спровокувати появу втоми, безсоння, занепокоєння, поганий апетит чи переїдання, головний біль та біль у попереку.

Високий рівень напруги, що впливає тривалий час, може призвести до потенційно серйозних проблем зі здоров’ям, таким як зниження опірності інфекційним захворюванням, високий артеріальний тиск і захворювання серця. Проведені дослідження дозволяють також припускати, що тривалий вплив сильного стресу може стати фактором ризику під час вагітності.
Приємно, однак, знати, що для більшості жінок стрес під час вагітності загрози не становить. Вагітні жінки, яких непокоїть присутність стресу в їх житті і те, як вони зможуть його подолати, повинні проконсультуватись із лікарем. Існують прості та ефективні засоби, якими може скористатися вагітна жінка для зниження своєї фізичної та емоційної напруженості та подолати стрес. Ваш лікар зможе вам дати рекомендації щодо того, як саме це зробити.

Які «особливі» стани можуть супроводжувати вагітність?

Дискомфорт, пов’язаний з вагітністю (нудота, швидка втомлюваність, часте сечовипускання, набряки та біль у спині) можуть викликати наростання нервового напруження, особливо якщо вагітна жінка намагається виконувати все те, що вона робила до вагітності. Вагітна жінка цілком здатна зменшити вплив стресу на свій організм, якщо пам’ятатиме, що ці симптоми – справа тимчасова і що є безліч способів їхньої корекції.

Гормональні зміни також, до деякої міри, сприяють коливанням настрою, які відчуває жінка під час вагітності. Ці зміни настрою – явище цілком звичайне і нормальне, тож не варто особливо хвилюватися з цього приводу. Однак, жінка повинна пам’ятати, що іноді ці стани можуть перешкодити їй впоратися з нервовим напруженням. Крім того, багатьох вагітних жінок та їхніх чоловіків хвилює здоров’я майбутньої дитини, як пройдуть пологи і чи зможуть вони стати гарними батьками. Додаткові фінансові зобов’язання – інше типове джерело стресу, особливо якщо народження дитини пов’язане зі скороченням доходу. Усі ці проблеми стають ще гострішими, якщо жінка покинула роботу в ранній період вагітності й змушена істотно обмежити свою діяльність, дотримуватися постільного режиму тривалий час. Нещодавні дослідження дозволяють припустити, що сильний стрес може підвищити ризик передчасних пологів, бути причиною народження дитини з малою вагою. Останнім часом дослідники почали з’ясовувати питання, яким чином стрес може вплинути на результат вагітності.

У 1999 р. дослідження, проведене в Медичній школі Лос-Анджелеса Каліфорнійського університету, визначило, що жінки, які перенесли значний стрес на 18 – 20 тижні вагітності, мали в крові вищий рівень гормону, що називається кортикотропін – вивільнювальний гормон (КВГ). Це та інші дослідження визначили зв’язок між високим рівнем КВГ та передчасними пологами. КВГ, який виробляється головним мозком та плацентою, тісно пов’язаний з пологами. Він спонукає організм до вивільнення хімічних речовин, які називаються простагландінами, і саме вони викликають скорочення матки. КВГ є також першим гормоном, котрий розвантажує наш мозок, коли реагує на стрес. Вчені продовжують досліджувати можливість того, що у жінок, які переживають сильний стрес на ранніх етапах вагітності, рівень КВГ підвищений, що, своєю чергою, дає плаценті «поштовх» до передчасних пологів. Передчасно народжені діти часто народжуються з малою вагою.

Однак, дослідники також вважають, що діти матерів, які відчували сильний стрес, більше схильні до малої ваги при народженні, навіть якщо вони народилися доношеними. Схоже, що КВГ та інші гормони, пов’язані зі стресом, можуть обмежувати кровотік до плаценти, і плід не може одержувати поживні речовини та кисень, потрібні для нормального розвитку.

Непрямий негативний вплив стресу виявляється в зміні поведінки вагітної жінки. Наприклад, перебуваючи у стані сильного нервового напруження, жінка може не дотримуватися здорового способу життя: порушує харчовий режим, вживає алкоголь і недозволені препарати, палить – усе це підвищує ризик народження дитини з малою масою тіла, окрім того, підвищує ризик виникнення вроджених вад у дитини.
Дослідження також показують, що сильний стрес може бути пов’язаний і з іншими ускладненнями вагітності. Нещодавно проведене у Фінляндії дослідження виявило, що жінки, які відчували надтривогу на ранніх етапах вагітності, втричі більше порівняно з тими жінками, які не мали відчуття тривоги, схильні до розвитку передеклампсії (підвищення тиску крові під час вагітності, що може негативно вплинути на ріст плоду та викликати інші проблеми). Непокоїть також той факт, що сильний стрес може підвищити ризик викидня. Дослідження, проведені нині, свідчать, що такий ризик для більшості жінок, мабуть, буде невеликим (або його зовсім не буде).

Чи по-різному люди реагують на стрес?

Для кожного з нас певні завдання чи ситуації є стресовими. Те, що для одного радість, для іншого – стрес. Крім того, кожен з нас на стрес реагує індивідуально. Така індивідуальна реакція може впливати і на вагітність. Джеймс МакКаббін та інші дослідники з Коледжу медицини Університету Кентукі вимірювали тиск крові вагітних жінок після виконання ними складної арифметичної задачі. До виконання цієї задачі у жінок був нормальний тиск. Це нове дослідження виявило, що жінки, в яких діастолічний тиск підвищувався більше (як відомо, тиск крові визначають два показники – систолічний та діастолічний тиск, наприклад 110/80), були більш схильні до народження дітей з вагою, меншою за середню, або дітей з малою вагою, а також недоношених дітей. Дослідники вважають, що підвищені рівні гормонів, пов’язаних зі стресом, можуть негативно позначитись як на тиску крові матері, так і на розвитку плода. Хоча це дослідження є попереднім, воно може стати початком нового підходу до виявлення груп жінок, схильних до передчасних пологів і народження дитини з малою вагою, і які, можливо, могли б знизити такий ризик за допомогою методик зняття стресу.

Як вагітна жінка може впоратися зі стресом?

Кожній вагітній жінці необхідно визначити джерела виникнення стресу в її житті, що може бути пов’язано з її роботою чи особистим життям, і знайти ефективний спосіб їхнього усунення. Будь-яка жінка, вагітна вона чи ні, здатна впоратися зі стресом, якщо вона здорова і перебуває в добрій фізичній формі. Вагітна жінка повинна дотримуватися повноцінної дієти, достатньо відпочивати, уникати вживання алкоголю, тютюну і препаратів, регулювати фізичне навантаження. Усе це допоможе попередити деякі з дискомфортних станів, властивих вагітності (таких, як біль у спині, втома та закрепи) і зменшити нервове напруження. Наявність підтримки в цей період з боку чоловіка, членів родини, друзів та інших близьких людей також допомагає впоратися зі стресом. Це оточення може забезпечувати інформаційну, емоційну підтримку, врешті-решт, просто допомагати по господарству. Деякі дослідження дозволяють припустити, що наявність доброзичливої атмосфери, підтримки в цей період може фактично зменшити ризик передчасних пологів і народження дитини з малою вагою, особливо у жінок із групи ризику.

Існує безліч методів зниження впливу стресу, що успішно застосовуються під час вагітності. Сюди входять клінічний моніторинг, медитація і керування психічним станом за допомогою уявних образів. Якщо вагітна жінка раніше не практикувалася в таких методиках, то їй може знадобитися допомога фахівця.

Проводяться спеціальні заняття, де вагітних жінок навчають методикам релаксації та правильному поводженню протягом вагітності та пологів.

Доктор Джеймс Маккуббін з університету штату Кентуккі (США) розробив просту програму релаксації, яку може використовувати будь-яка вагітна жінка.
1. Зніміть нервове напруження задля здоров’я вашої дитини і вашого власного. Ваше напруження може вплинути на розвиток вашої дитини.
2. Щодня приділяйте релаксації досить часу. Це дуже важливо для вас і вашої дитини.
3. Влаштуйтеся зручніше. Тиха кімната без телефону – цілком комфортне місце. Найкраще положення – лежачи на боці, спираючись на подушку.
4. Подумки підготуйтесь. Очистіть ваш розум від тривожних думок і зосередьтесь на розслабленні та спокої.
5. Контролюйте себе. Розслаблення, яке ви посилаєте своєму тілу та організму дитини, контролюється вами.
6. Зосередьтесь на своєму диханні. Дихайте повільно, рівно, глибоко, животом, а не грудною кліткою.
7. Керуйте своїми м’язами. Вчіться розпізнавати напругу основних груп м’язів у вашому тілі.
8. Розслабте кожну групу м’язів. Відчуйте, як напруження проходить.
9. Уявіть себе у вашому улюбленому місці, де ви почуваєтеся спокійно. Ви можете опинитися на пляжі, на березі річки чи на вершині гори.
10. Вправляйтесь і насолоджуйтесь приємними думками та почуттями, які ви даруєте собі і своїй дитині. Виконуйте цю вправу раз у день протягом 20–30 хвилин під час всього періоду вагітності. На щастя, більшість жінок легко пристосовуються до фізичних і психологічних змін, пов’язаних з вагітністю. Однак, якщо вагітна жінка зазнає потрясіння чи відчує пригніченість, вона обов’язково повинна проконсультуватися у свого лікаря, який зможе дати їй необхідні рекомендації або порадить звернутись до спеціалістів із психічного здоров’я.

Чи надає «March of Dimes» підтримку у проведенні досліджень стресу під час вагітності?

Кілька отримувачів грантів «Марч ов Даймс» вивчають зв’язок між реакцією на стрес та передчасними пологами. Недоношеність – це є основна причина смертності малюків та інвалідності. Ці дослідники прагнуть визначити, які саме чинники в оточенні вагітної жінки з цілої низки можливих чинників, пов’язаних зі стресом (це може бути район проживання, професія, дохід та основні події в житті), можуть вплинути на ризик передчасних пологів. Вони також вивчають, яким чином організм фізично реагує на стрес, включаючи підвищення тиску крові, частоту скорочень серця та рівень різноманітних гормонів, пов’язаних зі стресом (в тому числі КВГ), для того, аби краще зрозуміти, яким чином стрес стає причиною передчасних пологів. Краще розуміння причин передчасних пологів допоможе знайти нові способи їх попередження та лікування.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2