Сайт про медицину

Енцефалопатія у дітей: симптоми, лікування, наслідки

Перинатальна енцефалопатія це захворювання неврологічного характеру, яке призводить до порушень роботи головного мозку. Слово енцефалопатія якраз при перекладі і означає - хвороба мозку, а прикметник «перинатальна» говорить про те, що причини цього захворювання батькам слід шукати ще в тому періоді, коли дитина перебувала в животі у матері. Якщо бути зовсім точним, то приблизно з 30 тижня вагітності і до закінчення 1 тижня життя.

Назва даного захворювання виглядає дуже серйозним і може запросто налякати недосвідчених батьків, але насправді не у всіх випадках все так страшно. У дітей до місяця в принципі розпізнати будь-які вади розвитку центральної нервової системи дуже складно і саме тому будь-яке відхилення від норми буде формулюватися неврологом саме як перинатальна енцефалопатія. Інша справа, що діагноз не повинен закінчуватися на цій фразі. Грамотний лікар обов'язково допише, з якими синдромами проходить захворювання у конкретної дитини. Сама по собі нічим не підкріплена формулювання «перинатальна енцефалопатія» не говорить ні про що.

Причини захворювання у дітей

Для того, щоб бути впевненим у задовільному стані здоров'я дитини майбутнім батькам слід потурбуватися про деякі фактори ще до моменту пологів. Так, наприклад, на центральну нервову систему матері дуже сильне і негативне вплив надаватимуть вживання алкоголю або наркотиків, куріння, а також сильний стрес, пережитий жінкою під час вагітності. Крім того, небезпечними можуть стати і перенесені мамою під час вагітності інфекційні хвороби. Саме тому за той час, поки жінка відвідує жіночу консультацію, вона стільки разів здає аналізи і проходить всякого роду обстеження.

Є також чинники, які не можуть залежати від батьків, але все ж стають дуже часто причиною порушень в центральній нервовій системі. Це гіпоксія і складні пологи. Ні в тому, ні в іншому випадку мати не може зробити абсолютно нічого. Гіпоксія або кисневої голодування виникає у дитини дуже часто, а складними пологи можуть стати навіть у абсолютно здорової жінки.

Батькам також не варто забувати про те, що пологи - це досить складний процес як для матері, так і для дитини. Він теж відчуває біль і дискомфорт. Причому, малюк переживає не тільки фізичні, а й психологічні страждання, пов'язані з тим, що його переселяють із затишного маминого живота в незнайомий і поки чужий для нього світ. Все це природно впливає на розвиток центральної нервової системи дитини.

Симптоми захворювання у дітей

Практично завжди, якщо батьки вчасно проходять обстеження у невролога і стежать за здоров'ям своєї дитини, захворювання вдається вилікувати на самих ранніх стадіях. Досвідчений лікар вислухає ваші скарги і на їх підставі призначить лікування. Існує кілька основних синдромів, за допомогою яких мають змогу поставити діагноз і прописати препарати, які допоможуть дитині:

- Синдром підвищеній нервовій збудливості. В даному випадку батькам просто необхідно уважно стежити за станом малюка. У нормі у дитини не повинно бути тремору кінцівок і підборіддя, він повинен бути в міру активний і нормально засинати. Якщо ці умови не дотримуються, то вам пряма дорога до невролога для початку на консультацію.

- Синдром рухових розладів. Тут мова йде про тонус або навпаки млявість м'язів дитини. Визначити це самим батькам нескладно. Якщо ручки і ніжки малюка знаходяться в млявому стані, то швидше за все це саме млявість м'язів. Якщо ж навпаки ви помічаєте, що при масажі або легких іграх вам дуже складно розігнути ручки і ніжки, то це скоріше за все м'язовий тонус. У нормі кінцівки дитини повинні бути напівзігнуті й при бажанні батьків легко згинатися і розгинатися.

- Синдром гноблення центральної нервової системи також можна визначити візуально. Його прояви - це викривлення кінцівок, хребта, косоокість.

- Судомний синдром можна назвати самим підступним. Він проявляється в відрижці, гикавці, дрібних посмикувань ручками та ніжками. І все це цілком нормальний стан для здорової дитини. Для того, щоб точно з'ясувати хворий ваш малюк чи все у нього в нормі, необхідно здати аналізи і пройти ряд досліджень.

- Синдром внутрішньочерепної гіпертензії, мабуть, є найсерйознішим з усіх перерахованих, адже саме він за відсутності лікування може призвести до такого страшного захворювання, як гідроцефалія. Тут головне вчасно звернути увагу на розмір голови і стан джерельця. При народженні вважається нормою, якщо головка на сантиметр більше в окружності, ніж грудна клітка. Якщо показники дуже сильно відрізняються від норми потрібно бити тривогу. Крім того. Якщо ви помітили, що у малюка сильно пульсує джерельце, то також без зволікання необхідно звернутися до фахівця.

Лікування та наслідки захворювання

У будь-якому з перерахованих випадків сама перинатальна енцефалопатія не так страшна, як ті наслідки, які вона може викликати. Саме тому важливо в найбільш ранні терміни поставити правильний діагноз і проводити правильне лікування.
Часті також випадки, коли діагноз перинатальна енцефалопатія ставлять просто так, для перестраховки. В даному випадку, якщо у вас є сумніви з приводу правильності поставленого, діагнозу краще зверніться до іншого фахівця і вимагайте повторного проведення аналізів. Крім того, дане захворювання не завжди потрібно лікувати за допомогою таблеток. Основним помічником малюка може стати масаж.

На тему перинатальної енцефалопатії існує також особлива думка і стаття доктора з Харкова Євгена Комаровського. Він пише про те, що у всесвітньому переліку захворювань відсутній захворювання «перинатальна енцефалопатія» і що всі страхи, пов'язані з даним захворюванням необґрунтовані і безпідставні. Пише доктор Комаровський і про те, що не потрібно по першій пораді невролога бігти в аптеку і купувати дорогі препарати, а потім ще й напихати цим власної дитини. Він стверджує, що діагнози лікарів у поліклініках є не більш, ніж перестраховкою і потрібно всього лише почекати і можна буде побачити, що всі симптоми нібито захворювання пройшли.
Кому вірити, а кому ні вирішувати тільки батькам, тому що тільки вони відповідають за життя і майбутнє здоров'я власної дитини.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2