FAMILY DOCTOR

10 Ноя

Енцефалопатія у дітей: симптоми, лікування, наслідки

Енцефалопатія у дітей: симптоми, лікування, наслідки

Енцефалопатія у дітейПеринатальна енцефалопатія – це захворювання неврологічного характеру, яке призводить до порушень роботи головного мозку. Слово енцефалопатія якраз при перекладі і означає – хвороба мозку, а прикметник «перинатальна» говорить про те, що причини цього захворювання батькам слід шукати ще в тому періоді, коли дитина перебувала в животі у матері. Якщо бути зовсім точним, то приблизно з 30 тижня вагітності і до закінчення 1 тижня життя.

Назва даного захворювання виглядає дуже серйозним і може запросто налякати недосвідчених батьків, але насправді не у всіх випадках все так страшно. У дітей до місяця в принципі розпізнати будь вади розвитку центральної нервової системи дуже складно і саме тому будь-яке відхилення від норми буде формулюватися неврологом саме як перинатальна енцефалопатія. Інша справа, що діагноз не повинен закінчуватися на цій фразі. Грамотний лікар обов’язково допише, з якими синдромами проходить захворювання у конкретної дитини. Сама по собі нічим не підкріплена формулювання «перинатальна енцефалопатія» не говорить ні про що.

Причини захворювання у дітей

Для того, щоб бути впевненим у задовільному стані здоров’я дитини майбутнім батькам слід потурбуватися про деякі фактори ще до моменту пологів. Так, наприклад, на центральну нервову систему матері дуже сильне і негативне вплив надаватимуть вживання алкоголю або наркотиків, куріння, а також сильний стрес, пережитий жінкою під час вагітності. Крім того, небезпечними можуть стати і перенесені мамою під час вагітності інфекційні хвороби. Саме тому за той час, поки жінка відвідує жіночу консультацію, вона стільки разів здає аналізи і проходить всякого роду обстеження.
Є також чинники, які не можуть залежати від батьків, але все ж стають дуже часто причиною порушень в центральній нервовій системі. Це гіпоксія і складні пологи. Ні в тому, ні в іншому випадку мати не може зробити абсолютно нічого. Гіпоксія або кисневої голодування виникає у дитини дуже часто, а складними пологи можуть стати навіть у абсолютно здорової жінки.

Батькам також не варто забувати про те, що пологи – це досить складний процес як для матері, так і для дитини. Він теж відчуває біль і дискомфорт. Причому, малюк переживає не тільки фізичні, а й психологічні страждання, пов’язані з тим, що його переселяють із затишного маминого живота в незнайомий і поки чужий для нього світ. Все це природно впливає на розвиток центральної нервової системи дитини.

Симптоми захворювання у дітей

Практично завжди, якщо батьки вчасно проходять обстеження у невролога і стежать за здоров’ям своєї дитини, захворювання вдається вилікувати на самих ранніх стадіях. Досвідчений лікар вислухає ваші скарги і на їх підставі призначить лікування. Існує кілька основних синдромів, за допомогою яких мають змогу поставити діагноз і прописати препарати, які допоможуть дитині:

Синдром підвищеній нервовій збудливості. В даному випадку батькам просто необхідно уважно стежити за станом малюка. У нормі у дитини не повинно бути тремору кінцівок і підборіддя, він повинен бути в міру активний і нормально засинати. Якщо ці умови не дотримуються, то вам пряма дорога до невролога для початку на консультацію.

Синдром рухових розладів. Тут мова йде про тонус або навпаки млявість м’язів дитини. Визначити це самим батькам нескладно. Якщо ручки і ніжки малюка знаходяться в млявому стані, то швидше за все це саме млявість м’язів. Якщо ж навпаки ви помічаєте, що при масажі або легких іграх вам дуже складно розігнути ручки і ніжки, то це скоріше за все м’язовий тонус. У нормі кінцівки дитини повинні бути напівзігнуті й при бажанні батьків легко згинатися і розгинатися.

Синдром гноблення центральної нервової системи також можна визначити візуально. Його прояви – це викривлення кінцівок, хребта, косоокість.

Судомний синдром можна назвати самим підступним. Він проявляється в відрижці, гикавці, дрібних посмикувань ручками та ніжками. І все це цілком нормальний стан для здорової дитини. Для того, щоб точно з’ясувати хворий ваш малюк чи все у нього в нормі, необхідно здати аналізи і пройти ряд досліджень.

Синдром внутрішньочерепної гіпертензії, мабуть, є найсерйознішим з усіх перерахованих, адже саме він за відсутності лікування може призвести до такого страшного захворювання, як гідроцефалія. Тут головне вчасно звернути увагу на розмір голови і стан джерельця. При народженні вважається нормою, якщо головка на сантиметр більше в окружності, ніж грудна клітка. Якщо показники дуже сильно відрізняються від норми потрібно бити тривогу. Крім того. Якщо ви помітили, що у малюка сильно пульсує джерельце, то також без зволікання необхідно звернутися до фахівця.

Лікування та наслідки захворювання

У будь-якому з перерахованих випадків сама перинатальна енцефалопатія не так страшна, як ті наслідки, які вона може викликати. Саме тому важливо в найбільш ранні терміни поставити правильний діагноз і проводити правильне лікування.

Часті також випадки, коли діагноз перинатальна енцефалопатія ставлять просто так, для перестраховки. В даному випадку, якщо у вас є сумніви з приводу правильності поставленого, діагнозу краще зверніться до іншого фахівця і вимагайте повторного проведення аналізів. Крім того, дане захворювання не завжди потрібно лікувати за допомогою таблеток. Основним помічником малюка може стати масаж.

На тему перинатальної енцефалопатії існує також особлива думка і стаття доктора з Харкова Євгена Комаровського. Він пише про те, що у всесвітньому переліку захворювань відсутній захворювання «перинатальна енцефалопатія» і що всі страхи, пов’язані з даним захворюванням необґрунтовані і безпідставні. Пише доктор Комаровський і про те, що не потрібно по першій пораді невролога бігти в аптеку і купувати дорогі препарати, а потім ще й напихати цим власної дитини. Він стверджує, що діагнози лікарів у поліклініках є не більш, ніж перестраховкою і потрібно всього лише почекати і можна буде побачити, що всі симптоми нібито захворювання пройшли.

Кому вірити, а кому ні вирішувати тільки батькам, тому що тільки вони відповідають за життя і майбутнє здоров’я власної дитини.

Добавить комментарий


Слои по горизонтали
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!

� 2017 FAMILY DOCTOR |