FAMILY DOCTOR

19 Ноя

Фарингіт у дітей

Фарингіт у дітей

фарингіт у дітейФарингітом хворіють не тільки дорослі, а й діти, особливо ті, які відвідують дитячий садок. У більшості випадків фарингіт викликаний у них хвороботворними мікробами, але буває, що причиною стають стрептококи або мікоплазма. Батьки часто називають даний стан «червоним горлом». Виникненню фарингіту сприяють наступні чинники: переохолодження, гаряча або холодна їжа, забрудненість повітря, інфекційні захворювання, хвороби крові та нирок. У містах діти зазвичай частіше хворіють фарингітом, ніж у сільській місцевості.
Фарингіт у дітей може бути катаральний, коли запалюється тільки слизова оболонка гортані. Якщо ж запалення опустилося нижче і процес поширився на лімфаденоїдну частину, тоді хвороба називається гранульозним фарингітом. Часто фарингіт зачіпає всю задню стінку гортані, при цьому сила запального процесу може бути в гострій, підгострій або хронічній формі.

Перші симптоми фарингіту у дітей

Якщо дитина ще зовсім мала, то її поведінка стає неспокійною, порушується сон і режим харчування, температура тіла може підвищитися до 38 градусів. Звичайно, ж, це не всі симптоми, які можуть спостерігатися у дитини, в більшості випадків вони у кожного індивідуальні, тому при першій підозрі на фарингіт краще звернутися до дитячого лікаря-педіатра.
Якщо дитина старшого віку, тоді вона може скаржитися на болі в горлі і першіння. Також спостерігається легке покашлювання, іноді неприємні відчуття у вухах. Найчастіше фарингіт протікає із звичайними симптомами гострого респіраторного захворювання, серед яких висока температура, кашель і нежить.
Щоб встановити діагноз, лікар в першу чергу огляне горло дитини. При гострій формі фарингіту виявляється виражена набряклість горла яскраво-червоного кольору, слизова оболонка суха і в деяких місцях покрита гнійним нальотом. У разі фарингіту, викликаного вірусами, запалення поширюється на всю ділянку гортані і мигдалини. Іноді на глотці дитини відзначаються маленькі точки червоного кольору – крововиливи. Крім цього, дитина протягом трьох діб може кашляти без відділення мокроти. (Реклама – проведення статичних випробувань на розтяг, стиск і вигин неметалічних матеріалів все це робить разрывная испытательная машина. Хочеш дізнатися більше перейди за посиланням)

Симптоми стрептококового фарингіту у дітей

Дана форма фарингіту починається гостро, з’являються скарги на болі при ковтанні, дитина може скаржитися на головний біль, іноді спостерігається блювота, болі в животі і температура тіла значно підвищена. Відзначається збільшення лімфатичних вузлів. Хворобливі відчуття в горлі призводять до того, що дитині важко ковтати.
Діагностику стрептококового фарингіту проводять за допомогою посівів слизу з області запалення. При абсцесі горла проводять рентгенографію носоглотки або шиї.

Лікування фарингіту у дітей

Лікування фарингіту у дитини повинно здійснюватися в поліклініці під контролем лікаря-педіатра або ЛОР – лікаря. При цьому терапія призначається для проведення в домашніх умовах батьками. У разі гострого або хронічного фарингіту, коли ускладнення і які-небудь явні відхилення в організмі дитини відсутні, досить симптоматичної терапії. З цією метою застосовуються:
1. щадна дієта з вживанням рослинної і молочної їжі (при цьому їжа повинна бути подрібненої і не холодною);
2. зігріваючі процедури для шиї;
3. вживання всередину теплих напоїв у великій кількості (молок, чай з додаванням меду, мінеральна вода);
4. регулярні полоскання горла;
5. лужні інгаляції;
6. зігріваючі ванни для ніг.
У першу чергу, з раціону харчування дітей хворих фарингітом потрібно виключити суху, гостру і дратівливу слизову горла їжу. Рекомендується їжа в рідкому або напіврідкому вигляді, пропонована дитині невеликими порціями.
Для полоскання горла при фарингіті у дітей рекомендується використовувати розчин хлорофіліпту або «Ротокану», відвар з ромашки і шавлії. Також ефективними є промивання «Мірамістином». Полоскання потрібно проводити якомога частіше, але не менше чотирьох разів кожного дня. Дітям, які не досягли трирічного віку, замість полоскань можна давати в якості пиття теплі трав’яні чаї.
Для полоскань найчастіше застосовуються відвари і настої з подорожника, звіробою, шавлії, календули, листя малини, смородини і берези. Також можна полоскати горло готовими настоянками, купленими в аптеці.
Для лікування фарингіту у дітей також застосовуються розчини препаратів антисептичної дії або місцеві антибіотики у вигляді спреїв «Тандум-Верде», «Гексорал», «Орасепт», «Мірамістин». Починати застосування таких засобів можна у віці трьох – чотирьох років, чергуючи їх з полосканнями. Також корисними й ефективними для лікування дитячого фарингіту є інгаляції з застосуванням мінеральної води, фізіологічного розчину, а також парові – з додавання ефірних масел.
Якщо для терапії фарингіту застосовуються антибактеріальні засоби місцевого призначення, то підбирати їх потрібно відповідно до віку хворої дитини і залежно від спектра активності препарату, його алергічного впливу і рівня токсичності.
Перорально антибіотики застосовуються лише у випадках приєднання ускладнень. Звичайний фарингіт не вимагає їх застосування. У випадку, коли фарингіту супроводжує ангіна, терапія антибіотиками всередину є необхідною. При фарингіті їх можна вживати дітям з трирічного віку у вигляді таблеток для розсмоктування. Також застосовуються льодяники, що мають антимікробну дію – «Фалиминт» або «Стрепсілс».
Якщо фарингіт у дитини виник внаслідок впливу на організм стафілококів, стрептококів, гемофільної палички, тобто, має мікробну природу розвитку, лікар призначає такі антибіотики, до яких чутливий збудник захворювання. При цьому, зручними у використанні для лікування дітей є суспензії або розчини, застосовувані двічі протягом однієї доби. Антибіотики у вигляді ін’єкцій при дитячому фарингіті не призначаються. Застосовувати антибіотики для терапії дитячого фарингіту можна тільки з дозволу лікаря.
Дуже обережно потрібно застосовувати розчини, що мають антимікробну і протизапальну дію, що застосовуються у вигляді спреїв для лікування фарингіту у дітей, які не досягли дворічного віку. Слід уникати різких впорскувань в горло для запобігання спазму гортані і задухи. Бризкати засіб рекомендується в бік однієї з щік. Після застосування не варто годувати і поїти дитину близько двох годин для досягнення максимального ефекту від лікування.
У разі вірусного фарингіту у дітей застосовуються препарати-інтерферони «Гриппферон», «Віферон» і противірусні засоби «Орвірем», «Анаферон», «Арбідол». Їх застосування потрібно починати з першого дня захворювання спільно з іншими рекомендованими доктором засобами лікування. Зазвичай, дитячий фарингіт виліковується за тиждень, але, за умови дотримання всіх приписів.

Профілактика фарингіту у дітей

Головним правилом для здорового дихання дітей є турбота про чистоту і свіжість повітря в дитячих навчальних закладах. Якщо в приміщенні використовуються кондиціонери для підтримки необхідної температури повітря, необхідно також контролювати і його вологість. У домашніх умовах бажано використовувати автоматичні зволожувачі повітря, особливо в дитячих спальнях. Саме в стані сну, при диханні через рот, горло дитини найбільш схильне виникненню подразнень і сухості.
Для профілактики фарингіту можна допускати перебування дитини в запилених приміщеннях. Також слід захищати дітей від різких змін температури повітря.

Добавить комментарий


Слои по горизонтали
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!

� 2017 FAMILY DOCTOR |