FAMILY DOCTOR

08 Дек

Гігрома суглоба зап’ястя

Гігрома суглоба зап’ястя

гігромаГігрома являє собою невеликий, грижової мішок з синовіальною рідиною, який частіше утворюється на тильній поверхні лучезапястного суглоба.

Анатомія лучезапястного суглоба

Анатомія лучезапястного суглоба і кісток зап’ястя є надзвичайно складною, ймовірно, найскладнішою з усіх суглобів організму людини. Суглоби і кістки зап’ястя дозволяють нам здійснювати різноманітні рухи у всіх площинах. В той же час, зв’язки зап’ястя повинні забезпечувати міцність суглобів.

Зап’ястя складається з восьми окремих дрібних кісток, званих кістками зап’ястя. Кістки зап’ястя з’єднуються з одного боку з променевою кісткою, з іншого – з’єднуються з п’ястними кістками.

Зв’язки утримують всі кістки зап’ястя разом і дозволяють кисті рухатися у всіх напрямках. Ці зв’язки зливаються разом, щоб сформувати капсулу суглобів зап’ястя. В суглобі знаходиться рідина, звана синовіальною рідиною, яка змащує суглобові поверхні при русі їх один щодо одного. Майже всі рухи кисті передаються сухожиллями м’язів згиначів і розгиначів. Гігрома, збільшуючись у розмірах, як правило, розсуваючи навколишні тканини, сухожилля, зв’язки. Як кулька, з вмістом внутрішньосуглобової рідиною (гіалуроновою кислотою).

  70 відсотків гігром зап’ястя утворюються на тильній стороні зап’ястя.

Гігрома долоневоъ поверхні зап’ястя або лучезапястного суглоба значно рідше і зазвичай локалізується в проекції променевої артерії – там де перевіряють пульс.

Причини виникнення гігроми лучезапястного суглоба

Основні причини появи гігроми:

1. Травма лучезапястного суглоба
2. Великі навантаження на кисть і променезап’ястковий суглоб;
3. Наслідки операцій на кисті.
4. Повторювані травми, такі як гра в теніс або гольф.
Гігроми на руці утворюються, коли капсула суглоба стоншується в наслідок пошкодження або дегенеративних змін. Пошкоджена тканина утворює слабке місці в суглобової капсулі, як слабке місце на автомобільній шині, що дозволяє внутрішньому шару утворити грижу. Суглобова рідина починає видавлювати ослаблений шар капсули, розсуваючи навколишні тканини. З часом вона стає більше. Але якщо обмежити навантаження на променезап’ястковий суглоб це призведе до зниження продукції внутрішньосуглобової рідини і зупинки росту гігроми. Описані випадки самовільного лікування гігроми після зменшення навантаження.

Симптоми гігроми кисті

Гігрома може з’явитися раптово і різко вирости до двох см в діаметрі за пару днів або може розвиватися протягом довгого часу.

Іноді пацієнт помічає гігро кисті тільки, коли вона проявить себе болем в оточуючих тканинах. Проте кожен пацієнт повинен розуміти, що гігрома абсолютно безпечне освіту. Це не пухлина і вона не може переродитися в рак.

Діагностика гігроми

Як правило, огляду лікаря хірурга-ортопеда достатньо для постановки діагнозу.

З додаткових методів діагностики можна виділити УЗД, МРТ.

Лікування гігроми кисті

Лікування гігроми зап’ястя може бути хірургічним і консервативним. Відносні ризики та переваги якого або методу лікування повинні бути ретельно проаналізовані.

консервативне лікування

  Раніше гігроми лікували просто, роздавлюючи їх. Тобто при тиску «кулька лопався», вміст виливалося в навколишні тканини. Це абсолютно нешкідлива процедура. Внутрішньосуглобова рідина стерильна і ніяк не може запалитися навколишні тканини. Але 90% всіх розчавлених гігром рецидивують, тому краю цій лопнула капсули дуже швидко зростаються і рідина знову починає накопичуватися. Даний вид лікування зараз використовується тільки самими пацієнтами через незнання.блокада гигроми

50% гігром можуть самостійно зникнути якщо зменшити навантаження на кисть і променезап’ястковий суглоб.

Блокада (глюкокортикоїдом).

Досить ефективний метод, але можливий лише на ранніх стадіях захворювання, коли розмір гігроми не перевищує 1 см.

Лікування гігроми зап’ястя

Методика:

Над областю гігроми виконується місцева анестезія. Далі гігрома проколюється і її вміст видаляється шприцом. Чи не видаляючи голки, змінюється шприц і вводиться глюкокортикоїдний препарат. Накладається пов’язка, що давить і ортез на променезап’ястковий суглоб 5 тижнів, для того щоб дати можливість злипнутися і зростися краях спустошеною гігроми.

Якщо пацієнт не буде носити ортез після процедури, то руху в лучезапястном суглобі будуть провокувати виділення внутрішньосуглобової рідини і незміцнілий внутрішній рубець не зможе протистояти тиску. Що може викликати рецидив освіти гігроми.

Тому одна з обов’язкових умов і найсуворіша рекомендація – носіння ортеза.

Хірургічне та лазерне видалення гігроми суглоба

Операція проводиться фахівцем з хірургії кисті, який відмінно знає анатомію верхньої кінцівки, відповідно, розташування всіх артерій, нервів, м’язів і сухожиль. Це дуже важливо, оскільки зводиться до нуля ризик пошкодження даних структур.

Операція виконується тільки в тому випадку, якщо гігрома обмежує функцію кисті, або турбує пацієнта естетично. Операція виконується під місцевою або провідникової анестезією.

Видалення гігроми досить ефективний метод, але і в даному випадку іммобілізація лучезапястного суглоба в Ортез на 5 тижнів обов’язкова умова. Інакше ризик рецидиву збільшується в кілька разів.

Лікування гігроми кисті на руці

Лазерне видалення гігроми мало чим відрізняється від хірургічного. Багато пацієнтів помиляються в тому, що лазером можна видалити гігро без розрізу і рубця. Це абсолютно не так. Лазером так само відбувається розсічення шкіри і оголення гігроми. І результат операції буде залежати не від використання лазера, а від дій хірурга, його досвіду. Частота рецидивів ніяк не пов’язана з використанням того чи іншого методу хірургічного лікування. Вона пов’язана з правильними діями лікаря, дотриманням рекомендацій та індивідуальних особливостей організму.

Видалення гігроми проводиться через невеликий розріз. Акуратно відокремлюються навколишні тканини і гігрома січуть. Але дуже важливий момент – це прошивание вихідного отвору, для того щоб внутрішньосуглобова рідина залишалася в суглобі. Рана зашивається. Накладається стерильна пов’язка. Суглоб фіксується ортезом. Далі виробляються щоденні перев’язки, обробка післяопераційної рани. Шви видаляються через 12-14 діб.

Ускладнення (Рецидиви)

Безумовно, ризик повторної появи гігроми є при будь-якому методі лікування. Але чітке виконання перерахованих вище рекомендацій зводить цей ризик до нуля.

Міток немає

Добавить комментарий


Слои по горизонтали
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!

� 2017 FAMILY DOCTOR |