Сайт про медицину

Катаральна ангіна. Клінічний перебіг та ускладнення

Катаральна форма ангіни вважається однією з найлегших видів ангін. Головний плюс в тому, що така ангіна не потребує лікування антибіотиками. Катаральна ангіна часто носить сезонний характер і її джерелом є глоткові мікроби, які займають активні позиції під час зміни кліматичних умов. Навесні це може бути авітаміноз, а в зимовий час – тривала відсутність тепла.

Також джерелом катаральної ангіни може бути аденовірусна інфекція, при якій різко знижується місцевий імунітет гортані. Катаральна ангіна відрізняється тим, що має властивість поширюватися на верхні і нижні дихальні шляхи.

Симптоми катаральної ангіни

kataralnaya anginaНа початку захворювання характерний гострий біль у горлі, з'являється відчуття здавленості гланд, сухість і різкий біль при ковтанні. Слизова оболонка мигдалин сильно набрякає і відбувається розвиток гіперемії дужок. Процес завжди двосторонній. Правильно діагностувати катаральну ангіну допоможе обмежена гіперемія, так як поширена набряклість свідчить про катаральний фарингіт, а це вже зовсім інше захворювання.

Одночасно з цими симптомами з'являються головний біль, загальне нездужання, слабкість. Також може піднятися температура, але найчастіше вона невисока.
Одним із симптомів є збільшення регіонарних лімфовузлів, які досить просто намацати пальцями. При пальпації вони хворобливі. Якщо запальний процес лімфовузлів затягнувся, лікар може призначити фізіотерапевтичний курс.

У дітей іноді виникають судоми, запалюється носоглоткова слизова. Якщо провести фарингоскопію спостерігається гіперемія язичка, який покривається легко видаляємою плівкою. При катаральній ангіні не спостерігаються виразки та інші деструктивні зміни. Локалізація запального процесу тільки в області піднебінних мигдалин.

Температура у дітей може тривати протягом семи днів, що свідчить про ускладнення. Якщо спостерігаються напади ознобу вираженого характеру, то можливо несприятливий перебіг захворювання (особливо, якщо озноб з'являється на третій день хвороби). У деяких випадках це може свідчити про сепсис.

При катаральній ангіні зміни в крові зазвичай відсутні, але при вираженій температурі тіла вони все ж можуть показувати запальний процес в організмі. Наприклад, можуть відзначатися незначні коливання лейкоцитів.

Клінічний перебіг катаральної ангіни

Болі при ковтанні можуть тривати до двох днів, вони досягають максимальної чутливості на третій день від початку хвороби. Набряклість мигдалин також виразна в перші два-три дні, а зменшується вона тільки до четвертого дня і до п'ятого практично зникає. Слабовиражена хворобливість відзначається в області глоткових дужок ще протягом двох тижнів. Загалом, катаральна ангіна у дорослих може тривати тиждень з наступним періодом непрацездатної діяльності людини на десять днів. Якщо ж виникають кардіальні або інші ознаки ускладнення, необхідно відвідати відповідних фахівців.

Ускладнення після катаральної ангіни

Ускладнення можуть бути в області слизової гортані у вигляді заглоткового абсцесу, а також можуть спостерігатися ознаки трахеобронхіальних або гортанних утворень. Але важливо зауважити, що ускладнення в основному характерні для дітей. У них можуть розвинутися помилковий круп, спазми гортанний м'язів. Цим загостренням сприяє індивідуальна будова мигдалини, яка відрізняється гіпертрофією і виходить за межі гортаноглоткі.

Найчастіше ускладнення при ангіні серед дорослих, а також дітей є нефрит. Іноді можуть виникати ревматоїдні ускладнення, які залишають після себе хвороби суглобів, вади серця і захворювання кісток (колагенова система).
При діагностиці важливо диференціювати катаральну ангіну від фарингіту, який характеризується безмежною гіперемією в області глотки, де з'являється висип запалених папул. Скарлатина ангіна відрізняється від катаральної форми наступними ознаками: пурпурне забарвлення, яка поширюється на слизову оболонку гланд, м'якого піднебіння і язичка. Ця ангіна може супроводжуватися нападами блювоти.
При лікуванні катаральної ангіни можна використовувати трав'яні настої з ромашки, шавлії, календули, якими потрібно часто полоскати горло. Також важливо рясно пити фруктові соки, теплий чай.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2