Сайт про медицину

Кіста нирки: причини, види, симптоми

Для того щоб докорінно зрозуміти захворювання під назвою кіста нирки треба визначити, що ж таке кіста в цілому, як поняття в медицині, з точки зору гістології науки про тканини. Кіста – це округлий закритий мішечок, утворений сполучною тканиною, так зване патологічне утворення. Усередині цього утворення може міститися напівтверда, рідка або газоподібна речовина.

kista pochkiУ нашому випадку кіста нирки заповнена прозорою рідиною жовтого кольору, або її порожнину заповнюють різні тканини, зовнішня стінка кісти називається капсулою. Кісти можуть виникати в різних місцях людського тіла, і мати різні розміри, наприклад кісти, розташовані на шкірі або під нею нескладно помітити. У молочній залозі (грудей) також ви можете намацати кісту, а ось кісту внутрішнього органу, будь–то печінку або нирка дуже непросто визначити. Кіста нирки схильна мати не тільки одиничний характер, але і множинний. У деяких випадках розмір кісти нирки може коливатися від 1 мм до 10 і більше сантиметрів, і локалізується в нирковій паренхімі, в області верхнього та нижнього полюсів нирки, в області балії.

Такі кісти можуть бути вродженими або часто виникають протягом життя, і в будь–якому віці. У 70% випадків ми можемо не відчути ніякого болю, симптоматика може наростати повільно. Основними методами діагностики кісти нирки є комп'ютерна томографія та магнітно–резонансна томографія, іноді використовують ультразвукове дослідження нирок і рентген з використання спеціального контрастної речовини, яке вводиться внутрішньовенно, з лабораторних методів діагностики найбільш результативним буде аналіз сечі.

Причини кісти нирки

На думку більшості фахівців, причини утворення кісти до кінця не вивчені, в більшості випадків вона може виникати протягом усього життя, таким чином мати набутий характер. Внаслідок отримання травм, генетичної схильності, інфекційно–паразитарних захворювань, а також інших захворювань та аномалій нирок, та органів сечовивідних шляхів. У 5% випадків кіста нирки має вроджений характер, коли зародкові канальці втрачають зв'язок з сечовивідних шляхами. Нам відомий той факт, що багато захворювань внутрішніх органів у більшості випадків виникають у другій половині життя, і кіста нирок тут не виняток.

Види кіст нирок

Кістозна хвороба нирок може бути спадковою (полікістоз, нефронофтиз, медуллярная кістозна хвороба), вродженої (кістозна дисплазія нирки, медулярна губчаста нирка), частиною синдрому мальформацій та придбаної (одиночні або множинні кісти).
Придбані кісти нирок є простими кістами, які повинні бути диференційовані від інших причин кістозної хвороби. Придбані кісти зазвичай прості кісти, тобто вони круглі, і чітко обмежені гладкими стінками. Вони можуть бути поодинокими або множинними.

Одиночні кісти відокремлені (або нечисленні) і найчастіше виявляються випадково. Клінічно вони малозначущі, але повинні бути диференційовані від інших кістозних уражень і об'ємних утворень як нирковоклітинна карцинома, яка зазвичай має неправильну форму або множинно осередковий розподіл з нерівними стінками, септах і вогнищами нечіткого відмежування.
Множинні кісти зазвичай зустрічаються у пацієнтів з хронічною нирковою недостатністю, особливо у пацієнтів на хронічному гемодіалізі. Причини невідомі, але кісти можуть бути обумовлені компенсаторною гіперплазією резидуальних функціонуючих нефронів. Критерієм діагнозу є наявність чотирьох і більше кіст в кожній нирці при УЗД або комп'ютерної томоргафіі.

Вроджена кістозна дисплазія нирок – це широка категорія спорадичних вроджених мальформацій, що включає метанефричну мальформацію або вроджену обструктивну уропатію.
Симптоми варіюють залежно від обсягу збереженої паренхіми нирок і залучення однієї або обох нирок. Зазвичай порушення функції нирок розвивається в міру прогресування процесу. Вроджена кістозна дисплазія зазвичай розпізнається при УЗД пренатально або в ранньому дитинстві.
Прогноз залежить від обсягу резидуальной функціонуючої паренхіми нирок. Лікування полягає в оперативній корекції урологічного захворювання, а при термінальній хронічній нирковій недостатності – в трансплантації нирки.

Субкапсулярна кіста нирки

Симптоми кісти нирки

Найчастіше, симптоматика захворювання починається з болю, що тягне в поперековій області або підребер'ї, на стороні ураженої нирки. Може підвищуватися артеріальний тиск, виникає спрага. Нирки можуть збільшуватися в розмірі так, що при обмацуванні ми можемо це відчути, хоча в нормі нирки не пальпуються. Іноді відбуваються напади ниркової коліки, при цьому виникають дуже сильні болі, розвивається больовий синдром, і в сечі з'являються частинки крові. При ускладненні процесу може порушуватися відтік сечі, розвиваються набряки. Також при гострому розвитку запального процесу може підвищуватися температура, в деяких випадках до 39–40º С, коли виникає нагноєння кісти.

Лікування кісти нирки

Кіста нирки являє собою небезпеку тоді, коли вона починає збільшуватися в розмірі, може здавлювати орган, що призводить до розвитку ниркової недостатності. Тоді пропонується пункційне лікування, яке проводиться під контролем УЗД, після чого, в кістозну порожнину вводиться йодовмісна речовина або аутокровь, з метою попередити повторний розвиток захворювання. У важких випадках при лікуванні кісти нирки рекомендується хірургічна операція. Останнім часом стали популярними лапароскопічні операції, з їх допомогою виконується висічення нездорових тканин, одужання хворого відбувається набагато швидше.

Ускладненнями цього захворювання можуть бути внутрішні кровотечі, розрив кісти нирки, нагноєння кісти, яке може привести до різкого підвищення температури, і привести до зараження крові. І не зайвим буде сказати про те, що кіста нирки доброякісне утворення, але ризик перерости в злоякісне утворення, є завжди. Тому діагностувати існуюче захворювання треба якомога раніше, для того, щоб уникнути ризику виникнення ускладнень. При цьому не забудьте звернутися до фахівців за необхідними рекомендаціями з лікування захворювання, ніколи не займайтеся самодіагностикою і самолікуванням, тому, що це зможе призвести до незворотних наслідків.

Народне лікування кісти нирки

У народній медицині існує кілька нескладних рецептів, що дозволяють впоратися з цією недугою на будь-якій стадії захворювання. Відразу хочеться попередити всіх бажаючих спробувати на собі цілющі властивості лікарських трав, перед початком лікування проконсультуватися з лікарем про доцільність того чи іншого препарату. Слід зважити всі плюси і мінуси народного лікування і виявити можливі побічні реакції вашого організму на такі препарати.

Лікування кісти нирки споришем, лопухом і пагонами туї

Для приготування ліків необхідно всі інгредієнти промити і подрібнити в м'ясорубці. З отриманої кашки вичавити сік і розвести його кип'яченою водою з розрахунку 100 грамів соку на 1 літр води. Приймати розчин потрібно щодня натщесерце по столовій ложці протягом місяця. Після цього слід зробити перерву на місяць і повторити курс.

Лікування кісти нирки трав'яним збором

Треба взяти в рівних кількостях звіробій, корінь аїру, безсмертник, деревій, ромашку, календулу (всього брати по 1 десертній ложці) і м'яту перцеву (1 ч.л.), залити окропом (склянки 3–4) і проварити суміш 20 хвилин на водяній бані, після чого настояти протягом години і процідити. Приймати по 100 мл 4–5 разів на день в підігрітому вигляді за півгодини до їжі.

Лікування кісти нирки оманом

Для приготування лікарського препарату в 3–х літрову банку поміщають 30 грамів оману, 2 столові ложки цукру і одну дріжджів. Банку заливають теплою водою і настоюють у теплому місці 2 дні. Приймають по 100 грамів 3 рази на день. Після того, як вся банку випита, слід зробити перерву на 3 тижні і повторити курс.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2