Сайт про медицину

Токсоплазмоз. Який ризик для дитини становить токсоплазмоз

Що таке «ТОКСОПЛАЗМОЗ»?

Токсоплазмоз – це відносно поширена паразитарна інфекція, збудником якої є одноклітинний мікроорганізм Toxoplasma gondii. У вагітної жінки вона може спричинити серйозний ризик для розвитку її ненародженої дитини. У Сполучених Штатах Америки одна з 1000 – 10000 дітей народжується інфікованою токсоплазмою.

Але вагітна жінка може вжити кілька простих профілактичних заходів, які зменшать ризик інфікування. Ці заходи повинні виконувати всі жінки, які можуть завагітніти, оскільки більше половини всіх вагітностей не є запланованими. Вагітна жінка, що інфікується токсоплазмою вперше під час вагітності, має близько 40% ризику передати інфекцію плоду. Але ризик захворювання та виникнення ускладнень у дитини залежить частково від того, коли мати була інфікована.
Дослідження свідчать про те, що коли жінки інфіковані в першому триместрі вагітності, то приблизно 15% плодів стають інфікованими, порівняно з 30% в другому триместрі і приблизно 60% – в тре- тьому. Однак, чим раніше була інфікована вагітна жінка, тим важчі прояви має інфекція у плода.

Який ризик для дитини становить токсоплазмоз?

Приблизно один із десяти інфікованих дітей має тяжкі прояви токсоплазменної інфекції, що клінічно виявляється уже в періоді новонародженості. Токсоплазмоз проявляється збільшенням печінки та селезінки, жовтяницею (пожовтіння шкіри та склер), ураженнями очей, пневмонією тощо. Деякі діти помирають через кілька днів після народження. У тих, хто виживає, можуть бути: затримка розумового розвитку, сильне погіршення зору, церебральний параліч, напади судом та інші проблеми.
Хоча 90% інфікованих дітей народжуються в задовільному стані, у 55% – 85% інфікованих дітей можуть виникати офтальмологічні ускладнення протягом перших місяців або років життя. Дитина може втрачати слух, виникатимуть труднощі у навчанні.
Токсоплазмоз під час вагітності також може стати причиною викидня або мертвонародження.

Як лікувати інфікованих новонароджених?

Інфікованих дітей (у тому числі й тих, у яких немає симптомів) необхідно лікувати комбінацією двох препаратів: піріметаміну і сульфадіазину (за даними США), які потрібно приймати протягом усього першого року життя, а в деяких випадках і довше. Дослідження, проведене в США Національним колаборативним дослідженням медикаментозного лікування з'ясувало, що близько 75% інфікованих дітей (у тому числі й тих, у кого після народження спостерігалася тяжка форма інфекції), які одержували таке лікування, згодом мали нормальний інтелект і ні в кого з них не спостерігалася втрата слуху. На жаль, очні захворювання мають тенденцію до рецидивів у дитинстві, але в цілому діти, повторно проліковані комбінацією зазначених двох медикаментів, не страждали від втрати зору. У деяких пролікованих дітей усе-таки розвиваються і довго зберігаються порушення, можливо, з тієї причини, що медикаментозне лікування не може виправити ті ураження головного мозку або очей, що мали місце ще до народження.
Більшість інфікованих дітей, у яких після народження симптоми захворювання відсутні, не лікуються, тому що їм не ставлять діагноз, доки в них з'являться прояви ураження очей або інші проблеми. У деяких випадках до цього моменту проходять місяці або навіть роки. Тому ті діти, чиїм матерям під час вагітності ставлять діагноз «токсоплазмоз», повинні пройти тестування. Якщо виявиться, що вони інфіковані, то їх слід пролікувати комбінацією двох лікарських препаратів.

Як відбувається інфікування токсоплазмозом?

toksoplazmoz infetsirovanieЗараження може відбутись при вживанні сирого чи недостатньо приготованого м'яса, в якому може бути паразит, або через контакт з фекаліями котів. Інші джерела інфекції можуть включати сире козине молоко; інфекцію поширюють також мухи і таргани, що контактують з котячими фекаліями. Коти інфікуються при поїданні інфікованих гризунів та птахів. Паразит розмножується в кишківнику кота і з екскрементами виділяється в навколишнє середовище. Він набуває здатності до інфікування через 24 години після того, як потрапить в навколишнє середовище. Токсоплазма є стійкою до більшості дезінфікуючих засобів. При певній температурі та вологості паразит може жити в ґрунті більше року. Інфіковані коти зазвичай залишаються здоровими.

Хто може мати токсоплазмоз?

Токсоплазмоз є однією з найбільш поширених інфекцій у світі. Більшість випадків не діагностуються. Симптоми, якщо з'являються, нагадують грип або інфекційний мононуклеоз (припухлість мигдалин, втома, біль у м'язах, недуга, підвищення температури). Активна інфекція, зазвичай, може виникнути один раз за життя, після чого організм набуває імунітету (захисту) на все життя. Хоча паразит залишається в організмі постійно, взагалі він є неактивним, доки імунна система працює нормально. Якщо в жінки захисні функції імунної системи до вагітності не порушені, то загроза передачі токсоплазменної інфекції дитині практично відсутня.

Чи може вагітна жінка визначити, що вона захищена?

Так, може. Але в Сполучених Штатах рутинний скринінг під час вагітності не проводиться. У випадку підозри на токсоплазмоз у вагітної жінки можна провести деякі тести крові на визначення антитіл або інші тести для виявлення паразита. Таким жінкам необхідна допомога фахівця, тому що у випадку позитивних результатів тестування необхідно з'ясувати, чи стара це інфекція (не становить небезпеки для плоду) або нова активна інфекція (що становить небезпеку для плоду).

Жінки, що планують завагітніти, повинні порадитися з лікарем із приводу доречності тестування до початку вагітності. Якщо аналіз крові покаже, що раніше жінка не інфікувалася, то вона піддається ризику і повинна під час вагітності дотримуватись певних пересторог. Приблизно у 85% американських жінок дітородного віку ніколи не було токсоплазмозу, і тому вони схильні до інфікування.

Як може жінка запобігти токсоплазмозу під час вагітності?

Вона може запобігти йому, уникаючи відомих джерел інфекції. Ось деякі профілактичні заходи, що можуть допомогти запобігти токсоплазмозу. Наприклад, стежити за тим, щоб м'ясо було добре провареним, прожареним, особливо свинина чи баранина. Якщо ви контактували із сирим м'ясом, обов'язково помийте руки з милом та кухонне приладдя гарячою мильною водою після роботи із сирим м'ясом. Ніколи не торкайтесь очей, носа або рота!

Обов'язково перед вживанням мийте овочі, фрукти, не використовуйте кухонне приладдя і для м'яса, і для фруктів та овочів – тільки окремо. Не годуйте кота сирим м'ясом. Особливо слід бути обережним тим, хто має не хатніх котів, які ловлять гризунів. Після котових випорожнень мийте ящик (коробку), але в жодному разі це не повинна робити вагітна. Попросіть когось іншого робити це. Ящик слід виносити щодня, тому що паразит у фекаліях кота набуває здатності до інфікування через 24 години після потрапляння до навколишнього середовища.

Якщо займаєтеся садівництвом, обов'язково надягніть рукавички, оскільки на ґрунті можуть знаходитися паразити. Не торкайтесь руками рота і очей, ретельно мийте руки після роботи. Тримайте рукавички в окремому місці. Уникайте дитячих майданчиків, адже коти можуть використовувати пісок як туалет.

Як діагностується і лікується токсоплазмоз під час вагітності?

Якщо лікар підозрює, що у вагітної жінки активна форма токсоплазмозу, він може порекомендувати один або кілька тестів крові. Результати тестів повинні інтерпретуватися фахівцем, і тому Центр профілактики і боротьби із захворюваннями США рекомендує, щоб усі позитивні результати підтверджувалися в спеціальній контрольній лабораторії токсоплазми (лабораторія, у якій є фахівці з діагностики цього захворювання). Якщо контрольна лабораторія підтверджує наявність активної інфекції у вагітної жінки, то наступним кроком буде визначити, чи інфікований плід. Пренатальне тестування, включаючи амніоцентез і УЗД, може визначити, чи інфікований плід. Лікування плоду при підозрі на інфекцію проводиться за допомогою піріметаміну і сульфадіазину. Ці препарати повинна приймати мати. При такому підході знижується частота і важкість симптоматики у немовляти. Головне – не втратити час, і чим раніше пролікувати матір, тим менша ймовірність того, що в дитини будуть спостерігатися симптоми захворювання.

Якщо тести покажуть, що плід ще не інфікований, то матері можуть призначити антибіотик, що називається спіраміцин (за даними США). Деякі дослідження припускають, що спіраміцин може знизити ймовірність інфікування плоду приблизно на 50%.

Які дослідження проводяться з токсоплазмозу під час вагітності?

Учені продовжують пошук більш ефективних шляхів діагностики і лікування токсоплазмозу під час вагітності для того, щоб запобігти інфікуванню плоду. Наприклад, вивчається здатність білка токсоплазми потрапляти в клітини плоду з метою розробити таке лікування, щоб запобігти інфікуванню плоду. Учені також намагаються визначити, чи буде можливо і доцільно проводити скринінг усіх немовлят на предмет інфікування для того, щоб лікування на ранніх стадіях могло бути ефективним.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2