Сайт про медицину

Загроза при вагітності пов'язана з певними продуктами

Якщо вагітна жінка харчується правильно, це допомагає її дитині отримувати всі поживні речовини, необхідні для здорового розвитку. Здорова, добре збалансована дієта повинна включати в себе: продукти з вмістом протеїну (м’ясо, птиця, риба, бобові); злаки (каші, хліб, макаронні вироби, рис); молочні продукти (молоко, сир); овочі та фрукти.

Більшість цих продуктів безпечні та повинні входити до раціону вагітної жінки. Однак є деякі продукти, в тому числі й деякі сорти риби, окремі види м’яких сирів, приготованого м’яса, які є небезпечними для вагітних. Вагітна жінка повинна знати про ці продукти, щоб обирати безпечні для себе та плоду продукти харчування.

Які види риби небезпечні для вживання під час вагітності?

Більшість видів риби, які можна придбати в магазинах або покуштувати в ресторанах, безпечні для вагітних. В рибі багато білків та вітамінів, а жирів мало. Виходячи з цього, риба вважається хорошим вибором для дієти вагітної.
Однак деякі сорти риби можуть бути отруєні високим рівнем ртуті чи іншими промисловими відходами, наприклад, поліхлорінірованим біфенілом (ПХБ), який може бути небезпечним для вагітної. Комітет продуктів харчування та лікарських препаратів рекомендує вагітним жінкам їсти не більше одного разу на місяць рибу-меч чи акулу, які можуть утримувати високі рівні ртуті.

Ртуть – це метал, що існує в навколишньому середовищі. Ртуть із натуральних та виробничих джерел (при спалюванні вугілля, забрудненні середовища) набуває набагато небезпечніших форм (метил ртуть), що можуть накопичуватися у жирових прошарках риби. Хоча незначні кількості ртуті виявляються у багатьох видах риби, вона особливо концентрується у великих хижих риб, як то акула та риба-меч.
Якщо жінка вживає великі кількості ртуті, у її дитини може розвинутися враження мозку, яке призводить до затримок у розвитку (наприклад, затримка в умінні ходити та говорити). У більш серйозних випадках це може призвести до церебрального паралічу, судом та розумового відставання. Ці побічні дії спостерігалися в 50-60 рр. у двох японських містах, де риба була дуже забруднена промисловою ртуттю, залишаючись при цьому основним продуктом харчування місцевого населення.

Однак, вплив малих доз ртуті, що вживаються, мало вивчений. Деякі дослідження, враховуючи дослідження, проведене у 1996 році в Університеті Рочестер на Сейшелах, підтвердили той факт, що часте вживання забрудненої ртуттю риби вагітними жінками не завдало шкоди їх дітям. Хоча дослідження, проведене у 1997 році данськими вченими, виявило, що у дітей, чиї матері вживали забруднену рибу, спостерігалися незначні відхилення у мовних навичках, увазі та пам’яті.

Оскільки мозок плоду дуже чутливий до впливу ртуті, деякі експерти закликають вагітних бути особливо обережними щодо можливості потрапляння цієї речовини до організму. Радимо вагітним жінкам повністю відмовитися від тунця, адже вживання половини консервної банки тунця на день може бути ризикованим.

Іншими видами риби, які можуть бути отруєні ртуттю чи ПХБ, є блакитна риба та смугастий окунь і така прісноводна риба як лосось, щука, форель із забруднених озер та річок. Довготривале дослідження дітей, народжених жінками, котрі вживали отруєну рибу з озера Мічіган під час вагітності, виявило у них уповільнений розвиток до та після народження, дефіцит короткої пам’яті у малому віці до 4-х років. Дослідження також виявило, що у віці 11 років ці діти мали середній дефіцит уваги, пам’яті та розумових показників, порівняно з дітьми, матері яких отруєної риби не вживали. Діти, які найбільше постраждали, мали показники розумової діяльності на 6 пунктів нижче, ніж ті, чиї матері забрудненої риби не вживали, а також вони на рік відставали від своїх однолітків у навичках читання.
Вагітна жінка не повинна вживати рибу без поради свого лікаря. Вагітним також не варто вживати сиру рибу, особливо молюски, які можуть мати в собі нечистоти та шкідливі мікроорганізми або ж можуть викликати серйозні шлунково-кишкові захворювання. Усю рибу слід ретельно готувати, щоб вбити хвороботворні бактерії та паразитів.

Яку небезпеку можуть нести м’які сири та приготовлене м’ясо?

Вживання певних видів м’якого сиру та приготовленого м’яса може викликати форму харчового отруєння, як то лістеріоз. Лістеріоз викликано бактерією (моноцитогенна лістерія). Він особливо небезпечний для вагітних. Якщо вагітна жінка заразилася лістеріозом, у неї може статися викидень чи народитися мертва дитина або дитина з серйозними захворюваннями, що призведуть до смерті.

Інші харчові продукти, що можуть мати в собі лістерію, враховують непастеризоване молоко (і молочні продукти), сире чи неготове м’ясо, рибу та птицю. Більшість людей не заражаються лістерією при потраплянні бактерії до організму, але вагітні уражаються в 20 разів частіше. Лістеріоз починається як грип з температури, м’язового болю, ознобу та іноді нудоти і діареї. Однак він може вирости у потенційно життєво небезпечний менінгіт (інфекції оболонок мозку, з симптомами, як то сильний головний біль та ригідність м’язів потилиці) та зараження крові. Вагітна жінка мусить негайно звернутися до лікаря за наявності хоча б одного з названих симптомів. Наявність лістеріозу може виявити аналіз крові. За позитивних аналізів їй призначать антибіотики, що часто усуває зараження плоду, яке призводить до викидня та мертвонародження.

Нещодавній спалах лістеріозу по всій країні було викликано зараженими хотдогами та приготовленим м’ясом з гастрономів. Цей спалах призвів до, щонайменше, 6 випадків викиднів та мертвонароджень. Відтоді Департамент США з питань сільського господарства видав нові вимоги для компаній, що займаються обробкою м’яса, які передбачають безпечні способи його приготування та запобігання забрудненню цією бактерією.

Однак, вагітна жінка повинна сама захистити себе і свою дитину від інфекції.
♦ Мийте овочі перед вживанням.
♦ Не вживайте не пастеризованого молока чи виготовлених із нього продуктів.
♦ Не вживайте м’які сири. Тверді сири, перероблені та м’який бажано теж піддавати тепловій обробці.
♦ Відсоток зараження через продукти з гастрономів та супермаркетів незначний, проте вагітній жінці краще уникати їх вживання або слід ретельно їх розігрівати.

Чи варто вагітній жінці їсти печінку?

Існують сумніви щодо вживання печінки під час вагітності. Печінка – чудове джерело протеїну, вона багата вітамінами та мінералами, які особливо корисні під час вагітності, наприклад, вітаміном В (фолієва кислота, що запобігає певним вадам), залізом (запобігає анемії), вітаміном А (для нормального росту та розвитку плоду). Однак, вітаміну А може виявитися забагато у печінці. Дослідження, проведене у 1995 році, виявило: жінки, котрі вживали 10000 МО (міжнародних одиниць) вітаміну А на день (удвічі більше норми, рекомендованої комітетом харчових продуктів та лікарських препаратів) у перші два місяці вагітності, мали удвічі більшу загрозу народження дітей з вродженими вадами, як то «заяча губа», гідроцефалія, серцеві вади.

Згідно з іншим дослідженням передбачалось, що дози до 25000 МО, можливо, не викликають вроджених вад, але найменша небезпечна доза не відома.

Організм за необхідності може продукувати свій власний вітамін А з бета каротину, що міститься у жовтих та зелених овочах. Ця форма вітаміну повністю безпечна. Однак, більша частина вітаміну А, що ми вживаємо, заздалегідь сформована. Саме він, вживаний у завеликих кількостях, викликає вроджені вади. Сформований вітамін А міститься у полівітамінах, м’ясі, яйцях, молочних продуктах, сухих сніданках.

Печінка – єдиний продукт, що містить великі кількості вітаміну А. Кількості вітаміну А різні у різних видах печінки. Згідно з даними Департаменту США з питань сільського господарства, 100 г печінки з яловичини може містити до 35000 МО, курячої печінки – 16000 МО, свинячої – 18000 МО, курячий паштет – 724 МО. Вагітна жінка, яка регулярно їсть печінку, може отримати таку дозу вітаміну А, яка буде небезпечна для її дитини.

Хоча немає доказів того, що вживання печінки вагітною викликає вроджені вади, найбезпечнішою є мінімізація кількості вживаної печінки. Вагітній жінці також варто переконатися, що полівітаміни, які вона приймає, містять денну дозу сформованого вітаміну А не більше 5000 МО. Марч ов Даймс рекомендує вагітним та жінкам дітородного віку приймати щоденно полівітаміни та їсти здорову їжу для отримання щоденно рекомендованої дози у 400 мікрограмів фолієвої кислоти для запобігання вродженим вадам головного та спинного мозку. Важко отримати достатню кількість фолієвої кислоти лише з продуктів харчування, і вагітна жінка не повинна намагатися зробити це шляхом вживання великої кількості печінки.

Чи безпечно їсти м’ясо з кров’ю під час вагітності?

Ні. Вживання сирого чи не до кінця зготованого м’яса, птиці та риби збільшують ризик виникнення лістеріозу, сальмонельозу (викликано сальмонелою) та токсоплазмозу (викликано паразитами). Щоб запобігти цим інфекціям, вагітна жінка повинна ретельно готувати м’ясо, птицю та рибу.

Сальмонела може викликати такі симптоми, як діарею, лихоманку та спазми в животі. Вони особливо тяжкі у вагітних жінок. Трапляється, що вагітна передає інфекцію новонародженому, у якого можуть бути діарея, лихоманка, та, не часто, менінгіт. Вагітній жінці також не слід вживати не пастеризованого молока та молочних продуктів, сирих чи злегка проварених яєць.

Токсоплазмоз часто не має симптомів. Іноді можуть виникнути легкі симптоми, схожі на грип. Однак, якщо вагітна заразиться ним, існує 40% ймовірності, що вона передасть його плоду. У деяких інфікованих дітей спостерігається втрата зору та слуху, розумове відставання, судоми, інші проблеми. Якщо токсоплазмоз діагностується під час вагітності, призначаються антибіотики, які допомагають зменшити складність симптомів у новонародженого.

Інша розповсюджена причина токсоплазмозу – контакт з фекаліями кота. Вагітна повинна просити когось іншого прибирати за котом. Окрім ризику, пов’язаного з вживанням деяких харчових продуктів під час вагітності, вагітна жінка повинна бути обережною в процесі готування їжі. Вона завжди повинна мити руки, дошки для різки та інші робочі поверхні та посуд миючим засобом після кожного використання їх для сирого м’яса, птиці, риби. Такі продукти слід зберігати окремо від готових. Завжди мийте овочі та фрукти перед вживанням та правильно зберігайте продукти в холодильнику.

Документ «Teenage Pregnancy» був виданий у жовтні 2003 року фундацією «Мар оф Даймс ». Власником авторських прав є Американський міжнародний альянс охорони здоров’я.
Матеріал призначений лише з інформаційною метою і не є медичною рекомендацією. АМАОЗ та «Мар оф Даймс» не несуть відповідальності та необов’язково поділяють позицію і підходи, викладені в публікації.

Больше из этой категории: Гіперактивний сечовий міхур. ГСМ »

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2