Сайт про медицину

Аденома гіпофіза

Під аденомою гіпофіза розуміють доброякісне новоутворення із залозистої тканини, яке, як правило, розташоване в передній долі гіпофіза.

Причини виникнення аденоми гіпофіза

На сьогоднішній день точних причин виникнення аденоми гіпофіза ще не встановлено. Однак до факторів ризику відносять такі: інфекційні процеси, що виникли в нервовій системі організму, травми головного мозку і кісток черепа, а також несприятливий вплив на плід при вагітності.

У рідкісних випадках тривале застосування протизаплідних засобів також може спровокувати розвиток аденоми мозку.

Симптоми аденоми гіпофіза

До клінічних ознак, так званих гормонально-активних аденом гіпофіза відносять ендокринно-обмінний синдром, офтальмоневрологічний синдром і рентгенологічний синдром.

Прояв ендокринно-обмінного синдрому обумовлене надмірним виробленням гормону гіпофіза і ступенем ураження тканин головного мозку, які оточують пухлину.

Офтальмологічний синдром може проявлятися у вигляді первинної атрофії зорових нервів, гіпоксії, погіршенні зору та інше. Симптоми залежать від зростання пухлини, при цьому посилюються головні болі, зазвичай носять тупий і тривалий характер, локалізуються в лобовій, потиличної та скроневої областях. Напади головного болю супроводжуються нудотою. Подальше прогресування захворювання тягне за собою пошкодження структури гіпоталамусу.

При рентгенівському дослідженні можуть виявитися симптоми аденоми гіпофіза, що виражаються зміною розмірів і форм турецького сідла, деструкція кісткових структур та їх витончення. Комп'ютерна томографія може візуалізувати саму пухлину. 

До того ж, симптоматика у жінок може проявлятися у вигляді аменореї, порушенням менструального циклу і в деяких випадках бути причиною безпліддя. У чоловіків симптоми виражаються в розвиток імпотенції і гінекомастії. До того ж про що розвивається аденомі мозку може свідчити ожиріння, акне, себорея гіпертрихоз (неяскраво виражений), а так само розлад статевої функції.

Діагностика аденоми гіпофіза

adenoma

В даний час для діагностики аденоми гіпофіза використовується передове медичне обладнання та новітні методики. Діагностика здійснюється завдяки клініко-біохімічним і рентгенівським дослідженням, радіоімунологічним методом, а також методом комп'ютерної томографії. Рентгенографію проводять при найменшій підозрі на аденому мозку у двох проекціях, а в області турецького сідла - комп'ютерну томографію.

Ефективним і високочутливим сучасним методом діагностування аденоми гіпофіза є радіоімунологічний метод, здатний визначити концентрацію гормонів гіпофіза в крові. Взагалі, діагностування аденоми гіпофіза є комплексною процедурою, тому, крім гормонального і офтальмологічного обстежень, необхідно провести нейровізуалізації і досліджувати сечу і кров хворого, а так само спинномозкову рідину.

Лікування аденоми гіпофіза

Для лікування аденоми гіпофіза необхідний індивідуальний підхід до хворого і консультація ендокринолога і нейрохірурга. Лікування проводиться кількома методами : медикаментозний, хірургічний і променевий.
Лікарські препарати, які використовуються для лікування аденоми гіпофіза, викликають зморщування пухлин мозку, а так само знижують рівень кортикостероїдів.
Хірургічне лікування є найбільш ефективним, під час операції видаляється пухлина гіпофіза або фронтально через оптичний прилад (залежить від локалізації та форми пухлини), або робиться резекція через кістки черепа. Хірургічне лікування проводиться в комплексі з променевою терапією.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2