Сайт про медицину

Анемія залізодефіцитна

Анемією називають захворювання, викликане зменшенням кількості еритроцитів у крові або ж їх розмірів. Найбільш поширеною є залізодефіцитна анемія, яка виникає при недостатній кількості заліза в людському організмі.

Причини залізодефіцитної анемії

Є кілька причин розвитку цієї хвороби:
♦ анемія часто розвивається при вродженому дефіциті заліза. Основною групою ризику є ті діти, які народилися від хворих анемією матерів або ж раніше визначеного терміну. Іноді причиною може стати неправильне функціонування плаценти, оскільки саме через неї дитина отримує все необхідне;
♦ анемія може розвиватися також при неповноцінному харчуванні. Захворювання можливе навіть якщо разом з їжею в організм надходить необхідна кількість заліза. Справа в тому, що основна маса заліза всмоктується в тонкому кишечнику. Тому при різних захворюваннях процес засвоювання заліза може порушуватися.
♦ залізо необхідне для організму в період інтенсивного росту, адже формування всіх тканин та органів здійснюється лише за його наявності. Тому на анемію можуть страждати діти в підлітковому віці, а також дівчатка в період менструацій;
♦ хвороба розвивається також при сильній втраті організмом заліза. Це може трапитися при сильних крововиливах, травмах, рясних менструаціях. Анемія спостерігається і при сильних алергічних реакціях.

Симптоми залізодефіцитної анемії

Анемія проявляється по-різному, і ступінь її прояву залежить від тривалості та швидкості розвитку. Наприклад, легка або навіть середня форма анемії може проходити без різких симптомів, особливо якщо розвивається поступово. Хворі люди скаржаться на постійну втому, нудоту, запаморочення, задишку, шум у вухах. Іноді можливі тривалі головні болі, непритомність, запаморочення. Може також розвиватися різка чутливість до холоду, тому що шкіра не забезпечується потрібною кількістю кисню. У хворого знижується апетит, він стає дратівливим, неуважним. Можливе порушення менструального циклу, особливо у дівчаток-підлітків.

Одним із найпоширеніших симптомів анемії є блідість шкіри. Звичайно, не завжди можна сказати, якого саме кольору шкіра у хворого, адже на неї постійно впливають зовнішні чинники. Але потрібну інформацію можна отримати, оглянувши видимі слизові покриви – оболонку ротової порожнини, кон'юнктиви або ж нігтів.

Якщо людина хворіє досить довго, то з'являється сухість і ламкість нігтів, тріщини язика, губ. У хворого можуть різко змінюватися смаки, приміром, йому хочеться з'їсти крейду, фарби тощо. Люди, хворі на анемію, також часто хворіють на простудні захворювання.

Лікування хворих на залізодефіцитну анемію

Лікування цієї форми анемії спрямоване на те, щоб повністю усунути недолік заліза в організмі, так що триває воно не менше трьох місяців.
Основою лікування є правильне збалансоване харчування. У раціон необхідно включити ті продукти, які містять велику кількість заліза. Крім того, слід пам'ятати і той факт, що не все залізо може бути засвоєне організмом. Найбільш швидко всмоктується гемове залізо, яке міститься в продуктах тваринного походження. Тому слід включити в раціон яловичину, печінку або ж м'ясо кролика.

Що ж до рослинних продуктів, то тут усе складніше. Незважаючи на високий вміст у таких продуктах заліза, воно перебуває у такій формі, яка практично не засвоюється організмом. Тому овочі потрібно вживати разом з м'ясними продуктами.

Що ж до препаратів, то їх має порекомендувати лікар. Приймати їх потрібно під час їжі. Мінімальна добова доза заліза становить 100 мг, а максимальна не повинна перевищувати 300 мг. Збільшення дози нічого не дасть, тому що організм не зможе засвоїти таку кількість.
Слід пам'ятати також, що при призначенні препаратів потрібно орієнтуватися на індивідуальні параметри людського організму, наприклад, ступінь дефіциту заліза, швидкість кровотворення, переносимість препаратів, рівень всмоктування.
При лікуванні різними препаратами можуть виникати і побічні дії. Найбільш поширеними є алергічний висип, присмак металу в роті, потемніння зубів, нудота, блювота, діарея. Тому лікування потрібно починати з маленької дози, поступово збільшуючи її.

Іноді призначають внутрішньом'язове введення препаратів. Таке лікування необхідне при порушенні кишкового всмоктування, виразковому коліті, шлунково-кишковій кровотечі або ж якщо оральне застосування медикаментів неможливе.
Препарати заліза не можна приймати людям, анемія яких викликана не дефіцитом заліза.
Якщо ж лікування не допомагає, то слід звернути увагу на те, чи правильно встановлено діагноз, чи є супутні захворювання або постійні крововиливи.

Больше из этой категории: Симптоми і лікування анемії »

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2