Сайт про медицину

Фолікулярна кіста яєчника

Здоров'я жінки – складна і дуже тендітна система. Адже, в силу анатомічних і фізіологічних особливостей жіночого організму, її статева система відкрита для різних негативних впливів. Важливо розуміти, що гінекологічні захворювання безпосередньо залежать від загального стану організму. І навпаки – хвороби жіночої статевої сфери негативно відбиваються на стані організму в цілому.

Одним з поширених жіночих захворювань є кіста яєчника. Поряд з аномальними кістами, які відносяться вже до складних патологій, лікарі досить часто ставлять діагноз «фолікулярна кіста яєчника». Що ж являє собою цей різновид кісти і чи є вона хворобою, якої слід побоюватися? Відразу зауважимо, що фолікулярну кісту важко назвати хворобою, це скоріше тимчасова патологія процесу овуляції, викликана, в основному, гормональними порушеннями в організмі.

Folikulyarna kistaОтже, в кожному яєчнику містяться фолікули, що складаються з яйцеклітини, епітеліальної і сполучної тканини. Протягом кожного менструального циклу в одному з фолікулів дозріває яйцеклітина. У нормальному стані фолікул в певний момент повинен розірватися і випустити яйцеклітину, яка по фаллопієвих трубах опускається в матку. Якщо ж фолікул з якихось причин не розірвався, і яйцеклітина залишилася всередині, утворюється фолікулярна кіста – доброякісна пухлина розміром 5–6см, що зовні нагадує наповнену рідиною бульбашку. Слід однак зауважити, що подібні кісти з'являються у жінок репродуктивного віку досить часто і, як правило, самі зникають, не викликаючи будь-якого дискомфорту.

Остерігатися варто, коли фолікулярна кіста не зникла і, крім того, збільшилася в розмірі. Тоді можливі ускладнення, серед яких найнебезпечнішими є:
♦ перекрут яєчника або маткових труб;
♦ розрив кісти з кровотечею;
♦ запалення яєчників;
♦ нагноєння кісти.

У цьому випадку проявляються вже явні симптоми захворювання:
♦ затримка менструацій;
♦ здуття і постійний ниючий біль у нижній частині живота;
♦ біль внизу живота до або після менструацій;
♦ біль під час статевого акту;
♦ вагінальні болі;
♦ кров'янисті виділення.

При появі подібних симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря, пройти гінекологічний огляд та ультразвукове обстеження.

Лікування фолікулярної кісти

Для лікування фолікулярної кісти призначають протизапальні препарати, при необхідності можуть прописати і гормональне лікування. При цьому хвора залишається під наглядом лікаря протягом 2–3 менструальних циклів.
Важливо розуміти необхідність своєчасного виявлення та лікування ускладнень фолікулярної кісти. Адже, якщо кіста не зникає протягом тривалого періоду часу (довше 8–12 тижнів) і зберігає великі розміри (5–10см), є ризик утворення в ній ракових клітин. У такому випадку кісту видаляють хірургічним шляхом. Крім того, ускладненням кісти може стати безпліддя.

Отже, фолікулярна кіста яєчника є досить поширеним і часто навіть непомітним явищем. Небезпечними є лише можливі ускладнення. Тим не менше, не можна забувати, що головна причина кісти – різні гормональні порушення, а нерідко і аборти. Тому необхідно ретельно стежити за своїм здоров'ям, не забуваючи, що організм – це цілісна система, в якій все взаємопов'язане. І, крім того, варто серйозно задуматися, перш ніж зважитися на такий крок, як переривання вагітності, яке загрожує незворотними наслідками.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2