Сайт про медицину

Кіста бартолінової залози

Бартолінової залоза – це залоза передодня піхви, яка розташовується в товщі великих статевих губ, а точніше в їх підставі. Як і всі залози, вона має свій вивідний проток, по якому відділяється тягучий сіруватий секрет цієї залози, багатий білками. Він відкривається на малій статевій губі.

Він потрібен для підтримки адекватної вологості передодня піхви, що необхідно для нормального протікання статевого акту.
Вмістом кіст бартолінових залоз є слиз; ці кісти можуть бути двосторонніми (розташовуватися по обидві сторони передодня піхви). Це найпоширеніші великі кісти вульви. Їх симптомами є подразнення в області вульви, діаспорян, біль при ходьбі і асиметрія вульви. Часто розвиваються абсцеси кіст бартолінових залоз, які характеризуються хворобливістю і гіперемією. Діагноз ставиться на основі пальпаторних даних. Великі кісти і абсцеси необхідно дренувати з видаленням кіст або без нього; при абсцесах іноді призначають антибактеріальну терапію. Бартолінові залози за формою круглі, дуже маленьких розмірів, не промацуються при пальпації і розташовуються глибоко в заднебокових відділах передодня піхви.

кіста бартолінової залозиОбструкція протоки бартолінової залози є причиною збільшення залози, накопичення в ній слизу і, як результат, утворення кісти. Причина обструкції протоки бартолінової залози частіше невідома. Рідко кісти є результатом інфекцій, що передаються статевим шляхом (наприклад, гонорея). Кісти можуть інфікуватися, формуючи абсцес.
Загальні відомості про кісті бартолиновой залози ми розповіли, тепер зупинимося на причинах, симптомах та лікуванні більш докладно.

Причини кісти бартолінової залози

Постійні стреси і перенапруження, нездатність правильно і збалансовано харчуватися, відсутність часу на планові медичні огляди, підвищена шкідливість праці, забруднена атмосфера – все це веде до підвищення частоти захворювань жіночої статевої сфери, які є причиною безпліддя. Існує величезна безліч захворювань, в основі яких лежать хвороботворні мікроорганізми. З однаковою ймовірністю вони можуть вражати різні органи і системи в організмі, а при недотриманні правил особистої гігієни бактерії з успіхом можуть заселити жіночі статеві органи, викликаючи всілякі захворювання, одне з яких кіста бартолінової залози.

Симптоми кісти бартолінової залози

Коли вивідний проток стає повністю або частково непрохідним (запалення прилеглих структур, зміна складу слизу на більш в'язку), то відтік із залози припиняється і бартолінової рідина починає накопичуватися в протоці до місця обтурації, проток розтягується в ширину і утворюється кіста. У цій області з'являється припухлість, яка досягає різних розмірів 1 – 4 сантиметрів. При маленьких розмірах кіста не дає про себе знати, але при збільшенні її до 4 сантиметрів з'являється неприємні відчуття при русі, а особливо при статевому контакті.

Якщо в порожнину кісти потрапляють мікроорганізми, то може розвинутися гнійне запалення кісти, формується абсцес. Залоза стає дуже напруженою, хворобливою, температура тіла підвищується. За розміром абсцес набагато більше, ніж кіста і може досягати розмірів до 8 сантиметрів. Він має схильність до самостійного розтину.

kista bartolinovoi zalozi

Лікування кісти бартолінової залози

У пацієнток до 40 років безсимптомні кісти не вимагають спеціального лікування. Лікування кісти бартолінової залози має починатися з моменту появи дискомфорту. Можлива ситуація, коли кіста лопається, поновлюється відтік рідини через прорив і відбувається самовиліковування. Для зниження болю застосовують знеболюючі препарати (анальгін, ібупрофен, парацетамол). Область кісти акуратно обробляють антисептичними препаратами (фурацилін) для попередження приєднання мікроорганізмів і утворення абсцесу. У цей період суворо заборонено мати статеві контакти з метою попередження травматизму та інфікування збільшеної залози.

Якщо самостійно з кістою не виходить справитися, слід звернутися до лікаря, він оцінить стан кісти і розбереться з показаннями до хірургічного лікування.

Лікування кісти бартолінової залози хірургічним методом. Існує два базисних підходи до лікування кісти – це: марсупіалізація кісти, тобто відновлення відтоку за допомогою створення штучної протоки бартолінової залози і екстирпація (видалення кісти). До екстирпації вдаються при повторних випадках утворення кісти, і видаляють її разом з бартоліновою залозою. Так як вона парна у майбутньому не виникає проблем в статевій сфері, другої залози достатньо для нормального зволоження. У післяопераційному періоді актуальним залишається антибактеріальна, знеболююча терапія. Рану слід обробляти антисептичними препаратами, стежити за загоєнням швів. При відсутності запалення на 4 день підключають фізіотерапевтичні процедури (ультрафіолетове опромінення, магнітотерапія).

Симптоматичні кісти можуть бути показанням для хірургічного лікування. Оскільки кісти часто рецидивують після дренування, то завданням хірургічного втручання є створення постійного відтоку вмісту кісти по протоку назовні. З цією метою вставляється маленький балонний катетер в кісту, роздувається і залишається в кісті 4–6 тижнів; ця процедура стимулює фіброз і формує постійний дренаж.

Рецидивуючі кісти вимагають видалення. У жінок старше 40 років всі кісти підлягають обстеженню і біопсії. При абсцесах призначаються антибактеріальні препарати широкого спектру дії для прийому всередину (наприклад, цефалексин по 500 мг кожні 6 год протягом 7–10 днів) і вводиться балонний катетер в кісту.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2