Сайт про медицину

Зціджування грудей. Навіщо? Коли? Як?

Цідити чи не цідити, ось у чому питання! Відповідь на нього досить проста, і в цій статті ми розберемося, коли, навіщо, а, головне, ЯК правильно зціджувати грудне молоко. Сподіваємося, що після її прочитання гамлетівське питання перед вами стоятиме вже не буде.

Отже. При грудному вигодовуванні на вимогу постійне зціджування не потрібне: кількість молока регулює сама дитина. Часті зціджування «до останньої краплі» можуть призвести до гіперактації – надлишкового вироблення молока.

Чи це означає, що зціджуватися не потрібно взагалі, ніколи і нікому? Не. Бувають випадки, у яких зціджування справді необхідне. Ось вони:

  • При сильному післяпологовому припливі молока, яке супроводжується нагрубанням (зазвичай це 3-4 доби після пологів). Тут важливо не перестаратися і дати маминому організму час розібратися, скільки насправді молока потрібно дитині. Зціджування починають не раніше ніж через добу від початку припливу. Справа в тому, що речовини, що подають сигнал про те, що молоко виробляється з надлишком, з'являються у грудях лише через добу. Якщо зцідити молоко раніше, воно знову прийде у такій кількості. Вашим найкращим молокотососом у цей період буде... дитина, яку ви прикладатимете до грудей на його вимогу і за власною ініціативою, якщо груди кам'янітимуть між годуваннями.

І тільки в тій ситуації, коли малюк ніяк не хоче смоктати, потрібно буде підцідити груди до полегшення.

  • Для підвищення лактації в тих випадках, коли дитина з якоїсь причини не може добре спорожняти груди. У цьому випадку зціджування відіграє роль додаткової стимуляції грудей і збільшує обсяг молока, що виробляється.
  • Для підтримки лактації, якщо мама та малюк виявилися тимчасово розлучені. Зціджуючи в ритмі 2-3 рази на добу, можна підтримувати лактацію досить тривалий час. Якщо ж потрібно досягти обсягу добового раціону дитини – потрібно робити це не менше ніж 6-10 разів на добу, зокрема вночі.
  • Якщо мамі потрібно відлучитися та залишити молоко на час своєї відсутності.
  • У разі виникнення лактостазу – застою молока. При лактостазі потрібно зціджуватися, якщо дитина смокче хворі груди неохоче або не смокче зовсім.

Яким способом краще зціджуватися – молоковідсмоктувачем чи руками?

Свої прихильники мають кожен з варіантів. Якщо ви зціджуєте молоко вперше у житті – спочатку спробуйте зробити це вручну. Власними руками не зробиш собі боляче і не завдаси грудей травми при похибках у техніці. Крім того, зціджуючись руками, ви зможете врахувати анатомію вашої молочної залози, підібрати потрібні рухи, швидкість та силу стиснення.

При використанні механічних пристроїв ризик травмувати себе набагато вище. Перші три-чотири доби після пологів – у молозивний період і період післяпологового припливу молока, а також при застої молока (лактостазі) зціджування молоковідсмоктувачем особливо не рекомендується. По-перше, як правило, воно неефективне, по-друге, можна лише посилити набряк та погіршити відтік молока. Зате молоковідсмоктувач може чудово допомогти вам пізніше, коли груди вже будуть розроблені. Має сенс використовувати його за необхідності регулярного зціджування – наприклад, якщо мама виходить на роботу або часто відлучається від дитини.

Техніка зціджування руками

Приготуйте чистий посуд із кришкою; у дитячу пляшечку зціджуватись незручно, краще взяти звичайну широку чашку або піалу. Вимийте і витріть руки, щоб вони не ковзали по грудях.

  1. Для поліпшення відтоку молока перед зціджуванням можна: на кілька хвилин прикласти до грудей сухе тепло, випити гаряче, погріти руки і ноги в гарячій воді, прийняти гарячий душ; покатати сосок між великим та вказівним пальцями.
  2. Зручно сядьте чи встаньте, розташуйте посуд під грудьми.
  3. Покладіть великий палець над ареолою, а вказівний та середній під нею: подушечки пальців та сосок – на одній вертикальній лінії. Слідкуйте, щоб під час зціджування пальці знаходилися на межі ареоли та білої шкіри або трохи за цим кордоном.
  4. Натисніть великим і вказівним пальцями на ареолу до грудної клітки (тобто ДО СЕБЕ, а не від себе). Можливо, це доведеться зробити кілька разів перед тим, як молоко почне капати, текти чи бризкати.
  5. Тепер зробіть наступний рух – «що виводить»: трохи стисніть складку пальцями і виведіть її вперед (на цей раз від себе). Цей рух – вичавлюючий.
  6. Переставляйте пальці по колу, щоб випорожнити всі частини грудей. Слідкуйте, щоб пальці не ковзали по шкірі – для цього руку та груди іноді доведеться витирати, наприклад, пелюшкою.
  7. Груди бажано зціджувати не менше 3-5 хвилин, але не більше 20-30 хвилин, змінюючи руку, поки молоко не потече слабше. Все молоко з грудей «досуха» зцідити неможливо, оскільки воно виробляється постійно.

Чого не можна робити при ручному зціджуванні: терти, тиснути, масажувати груди, а також робити будь-які рухи, що приносять біль.

Техніка зціджування молоковідсмоктувачем

З молоковідсмоктувачем все, з одного боку, простіше: потрібно просто дотримуватися інструкції, яка до нього додається. З іншого боку, складніше: не кожен молоковідсмоктувач може ефективно зцідити саме ваші конкретні груди. Якщо ви все робили за інструкцією, але успіху так і не досягли, можуть допомогти такі хитрощі:

  1. зручна поза, розслаблені плечі та шия;
  2. такий нахил корпусу, при якому груди буде звернено вниз, буде звисати;
  3. тепло на груди перед зціджуванням; гаряче пиття;
  4. зціджувати обидві груди одночасно (тут потрібен подвійний молоковідсмоктувач);
  5. зціджування прямо під час годування дитини (однієї годуємо, другу паралельно зціджуємо);
  6. думки про дитину, уявляти собі її годується;
  7. «білий шум»: звуки природи, вода, що ллється, шум дощу.

Якщо вам не вдалося зцідити молоко

Ви не досягли успіху або зцідили менше, ніж очікували? При годівлі на вимогу організм мами зазвичай виробляє кількість молока, що потрібно одне годування. Відповідно добути щось додатково може виявитися непросто. Але не втрачайте надії: вже з третьої-четвертої спроби зціджування стане ефективнішим. Груди «навчиться» віддавати молоко новим способом, ви пристосуєтеся робити потрібні рухи, вивчіть ритми припливів молока, намацаєте правильний настрій. Зціджування – це постійна практика та досвід.

Також майте на увазі, що можна націдити необхідну порцію молока не один раз, а за кілька зціджень – наприклад, протягом доби. Зціджене молоко потрібно зберігати в холодильнику.

Як виглядає зціджене грудне молоко

Деяких мам лякає вигляд власного молока. Воно здається їм синюваним, прозорим, порожнім або, навпаки, занадто жирним. Грудне молоко не схоже на коров'яче! Воно може виглядати і як топлене вершкове масло, і як напівпрозора синювата вода. Зціджене молоко, що постояло кілька хвилин, може розшаруватися - більш жирна складова спливе нагору у вигляді вершків, а більш рідка залишиться внизу. За видом молока судити про поживну цінність немає сенсу. Молоко однієї жінки може відрізнятись від молока іншої, «двотижневе» молоко не схоже на «тримісячне» — але на будь-якому терміні лактації воно обов'язково відповідатиме потребам конкретної дитини.

Зберігання зцідженого молока

Зціджене грудне молоко зберігається:

без холодильника – 12 годин
у холодильнику – доба
у морозильній камері при швидкому заморожуванні (температура -18 градусів) – до 4-6 місяців
Як ємності для зберігання можна використовувати як спеціальні контейнери, так і чистий скляний посуд, який герметично закривається. Баночки з-під дитячого харчування, наприклад, цілком підійдуть. Можна використовувати щільні, герметично закриті пластикові пакети.

Щоб грудне молоко розмерзлося, потримайте ємність з молоком під струменем теплої води. Перевірте температуру, капнувши підігріте молоко на задній бік зап'ястя. Не можна розморожувати молоко у мікрохвильовій печі.

І останнє. Обов'язково спробуйте молоко на смак, перш ніж давати його дитині. Воно не повинно бути гірким!

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2