FAMILY DOCTOR

04 Дек

Афтозний стоматит. Симптоми, форми, лікування стоматиту

Афтозний стоматит. Симптоми, форми, лікування стоматиту

афтозний стаматитАфтозний стоматит – це запалення ротової порожнини, при якому на поверхневому шарі слизової утворюються ерозії (афти).

Існує кілька причин захворювання цією формою стоматиту, і це пояснює те, що він так поширений. Перша причина – це механічні пошкодження ротової порожнини, друга – алергія на будь-які продукти або реакція на захворювання шлунково-кишкового тракту, третя – зниження імунітету або інфекція.

Симптоми афтозного стоматиту

Перші ознаки цього захворювання схожі з початком ГРЗ: загальне нездужання, підвищена температура тіла, зниження апетиту. Вже в цьому періоді можна побачити на слизової рота невеликі почервоніння. Через деякий час збільшуються лімфовузли на шиї і потилиці. Потім в тих місцях, де раніше було почервоніння, починають з’являтися множинні або поодинокі дефекти слизової, покриті світлим нальотом.

Хвороба може розвинутися дуже швидко, якщо мала місце вірусна інфекція, або мати хронічну форму з періодами ремісії і загострень.

Форми афтозного стоматиту

Фіброзна форма. При ній першою порушується циркуляція крові у верхньому шарі слизової. Наслідком подібних змін є одиничні афти, які покриті фіброзним нальотом. Через один-два тижні ерозії епітелізуються.
Висипання відбуваються зазвичай на слизовій губ, бічних поверхнях язика і в перехідних складках. На початковому етапі хвороби загострення бувають два-три рази на рік, і в міру того, як стоматит прогресує, рецидиви трапляються частіше: для появи афт досить невеликого стресу, без травмування оболонки або зниження захисних функцій організму.

Некротична форма. При ній відбуваються первинні зміни верхнього шару слизової. Ерозії у порожнині рота викликають порушення, що протікають на тлі омертвіння тканин епітелію. Разом з некротической формою афтозного стоматиту зазвичай діагностують соматичні захворювання та хвороби крові. Афти в цій стадії не завдають болю, але з часом перетворюються на виразки.

Грандулярная форма. Вона з’являється через що почався поразки проток слинних залоз. Це провокує появу нових афт, які досить болючі. Ерозії епітелізуються через два тижні і надалі виявляються при ГРЗ, переохолодженні і при зниженні імунітету.

Рубцующаяся форма. При ній вражені ацинуси слинних залоз. Крім них в запальний процес втягується сполучна тканина, і з часом афти спостерігаються не тільки біля залоз, а й на піднебінних дужках і слизової зіву. Від цієї форми стоматиту страждають, насамперед, молоді люди. З’явилися афти швидко перетворюються в глибокі виразки, які можуть досягати півтора сантиметрів в діаметрі. Даний вид стоматиту ніяк не пов’язаний з соматичними захворюваннями, а залежить від генетично обумовленої недостатності апарату секреції. Епітелізація відбувається досить довго, до трьох місяців, і після загоєння на місці виразок залишаються помітні рубці.

Деформуюча – найважча з форм стоматиту, так як зміни тканини слизової і хворобливі виразки мають постійний характер. Процес епіталізаціі веде до того, що деформуються м’яке піднебіння, губи і передні піднебінні дужки.

Лікування афтозного стоматиту

Метою лікування афтозного стоматиту є або повне одужання, або стійка ремісія. Комплекс процедур включає місцеву і загальну терапію. Вибір ліків залежить від окремих симптомів і тяжкості захворювання.

Місцеве лікування – це обробка слизової рота фурациліном, перекисом водню або хлоргексидином. Якщо афти доставляють больові відчуття, то їх потрібно змащувати 10% -ої гліцеринової суспензією з новокаїном або лідокаїном. Якщо є алергія, то зазвичай застосовують суміш трасилола, новокаїну, гепарину та гідрокортизону. Коли відбувається загострення захворювання, призначають ферменти: химотрипсин і трипсин. Процес епіталізаціі прискорюють розчини цитраля, вітамінів Р і С, а також препарати з соком прополісу і каланхое. Кортикостероїдні мазі переривають розвиток ерозій і допомагають прискорити процес одужання.

При афтозний стоматит показаний прийом антигістамінів: Кларитину, Тавіг, Телфаста, а також гістоглобін і фенкарол. За свідченнями лікаря призначаються противірусні препарати і вакцина проти герпесу.

При лікуванні захворювання необхідно також зміцнювати захист організму: приймати вітаміни та імуномодулятори.

Рекомендується включити в комплекс процедур лазерну терапію – фонофорез і електрофорез. Під час періодів ремісії варто дотримуватися дієти, що виключає грубу прііщу і алергени.

При вчасно проведене лікування з дотриманням режиму і призначень лікаря можна досягти тривалої і стійкої ремісії. Повне одужання від хронічної форми афтозного стоматиту відбувається вкрай рідко.

Міток немає

Комментарии сейчас закрыты, извините.


Слои по горизонтали
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!

� 2017 FAMILY DOCTOR |