FAMILY DOCTOR

03 Дек

Грижа попереково-крижового відділу хребта. Лікувальна фізкультура

Грижа попереково-крижового відділу хребта. Лікувальна фізкультура

грыжа позвоночникаГрижі попереково-крижового відділу хребта є найбільш частими варіаціями даної патології, з огляду на те, що основна маса фізичного навантаження припадає саме на поперекову область. Однак і пасивний спосіб життя може призвести до утворення попереково-крижової грижі, так як при ньому порушується живлення міжхребцевого диска, який не має власних кровоносних судин. Найчастіше зачіпається поперек, якщо ж до процесу залучається крижі, то мова йде про хворобливому затисканні кінського хвоста і, як наслідок, порушення функціонування органів таза. Розміри гриж можуть варіювати від 1-5 мм (розмір протрузії невеликий) до значення більше 12 мм (секвестроване грижа або великий пролапс).

Клінічна симптоматика наявності попереково-крижових гриж представлена наступними проявами:

Поступове виникнення болю в поперековій області, які в подальшому характеризуються посиленням при русі тіла і іррадіацією в сідничний область, а також на задню і зовнішню поверхні гомілки або стегна, іноді болі іррадіюють в руку і плече. Болі можуть бути тривалими (до 3 місяців) і вельми виснажливими. Характер болю може бути досить різноманітним: різка і колючий або ниючий і монотонна.
Значне зниження ахіллового і колінного рефлексу.
Поколювання й оніміння в зонах іннервації уражених корінців спинного мозку.
Порушення чутливої функції ніг і їх слабкість.
Порушення функціонування органів малого тазу: мимовільне сечовипускання і калодефекація, зниження сексуальної функції у чоловіків, оніміння в області періаногенітальной зони.
Запаморочення і часті стрибки артеріального тиску.
У вкрай важких випадках можливе не тільки поява слабкості в ногах і гіпотонії м’язових волокон, а й повна гіпотрофія м’язів.
Що стосується лікування попереково-кресцовом гриж, то вибір методик терапії встановлюється лише після проходження додаткових методів обстеження та точного підтвердження діагнозу. На практиці для лікування даного роду захворювання використовуються: мануальна терапія, лікувальний масаж і гімнастика, що сприяють відновленню рухової функції.

Початковий упор в призначенні лікування повинен ставитися на мануальну терапію (остеопатію), в ході якої звільняються міжхребетні диски (відбувається їх декомпресія) і затиснуті нервові корінці спинного мозку, а також змінюється напруга м’язів хребетного стовпа і зменшується загальне навантаження на диск.

Іноді використовується терапія фармацевтичними препаратами (але не в якості основної). Застосовується симптоматичне лікування, що сприяє полегшенню життя пацієнта. Вона заснована на застосуванні НПЗЗ (нестероїдні протизапальні препарати), анальгетиків, судинних міорелаксантів, препаратів, що сприяють поліпшенню мікроциркуляції, а також антиоксидантів і хондропротекторов.

Іноді застосовується селективне введення ліків в епідуральний простір спинного мозку до нервових корінцях і сплетенням, або черезшкірна і чрескатетерную фармакоперфузія.

Розроблені спеціалізовані рухові методики, які розробляють мускулатуру, однак з ними потрібно бути гранично уважними, щоб не допустити моментального погіршення стану хворого.

Іноді варто вдатися до фізіотерапевтичним методам лікування: пасивна рефлексотерапія, щадне витягування і лазеротерапія.

Найчастіше консервативні методи лікування дозволяють досягти бажаних результатів, проте в 3% випадків доводиться вдаватися до хірургічного лікування.

Гімнастика і лікувальна фізкультура при грижах

Гімнастика і лікувальна фізкультура – одні з найважливіших складових комплексної терапії гриж хребта. Дані методики допомагають зменшити або зняти больові відчуття, тим самим знижуючи дозу вживаних лікарських препаратів, прискорюють процес одужання.

В даний час виділяють декілька видів фізичних навантажень: вправи за допомогою спеціалізованих тренажерів, лікувальна фізкультура і вправи, що розтягують хребет, а також фізично вправи, що сприяють збільшенню сил м’язів і зв’язкового апарату організму.

Вправи, що виконуються за допомогою тренажерів, ставляться на перше місце серед гімнастичних вправ. У конструкції простих механічних тренажерів є пасивна фаза руху, найкращим тренажером серед тренажерів, які не мають електричного приводу, є кросовер, за допомогою якого у вас з’являється приголомшлива можливість виконати величезну кількість різноманітних вправ. при цьому тренажер не чинитиме вам сильного опору, а навпаки – допомагати здійснювати необхідні рухи. Вельми великий комплекс спеціалізованих вправ з тренажерами описаний С. М. Бубновським.

Заняття ЛФК допоможуть вам зняти больові відчуття і забезпечити найбільший доступ кисню до ураженої області. Вправи не вимагають високої інтенсивності і великих зусиль, але, тим не менш, не варто робити вправи «через силу», після кожного нового підходу рекомендується зробити не надто тривалу паузу.

Слід розглянути на прикладі кілька вправ:

♦ Лягти на підлогу, руки витягнути по швах. Потім повільно й плавно відривайте ноги, а потім і стегна від поверхні підлоги і спробуйте дістати кінчиками пальців до підлоги за головою, якщо у вас вийшло, то залишіться в такому положенні пару секунд, а потім плавно поверніться в початкове положення.
♦ Прекрасним помічником стане з дитинства все знайоме вправа «місток».
♦ Ляжте на тверду рівну поверхню (прекрасно підійде підлогу) на живіт, потім повільно підніміть верхню частину тулуба і закиньте голову назад, протримайтеся в такому положенні декілька секунд, потім плавно опустіть ноги і голову, розслабтеся і відпочиньте кілька секунд, після чого повторіть вправу кілька разів .

Кілька вправ, які допомагають розтягнути хребет:

♦ Нескладна вправа, з якого рекомендується починати комплекс заходів по розтягуванню хребта: ляжте на спину, тіло і ноги повинні бути прямими. Повільно починайте тягнути носочки ніг на себе і одночасно піднімайте голову, намагаючись підборіддям дістати до грудної клітки, зафіксуйте це положення на пару секунд, потім повільно поверніться у вихідне.
♦ Чудово допомагає ходіння рачки, дана вправа не змусить вас докладати великі зусилля, вам всього лише необхідно встати на карачки і в такому положенні з прямими руками кілька разів обійти кімнату.
♦ Прекрасний лікувальний ефект досягається за допомогою плавання, найбільш часто рекомендованим і щадним є стиль кроль і просто на спині.
Кілька вправ, які допоможуть вам збільшити силу м’язів і зв’язкового апарату:

♦ Лягти на спину і зігнути в колінах ноги, а руки витягнути уздовж тулуба. Відірвати таз від підлоги, спираючись одночасно на стопи, плечі і лопатки, застигнути в даному положенні на декілька секунд, потім опуститися і розслабитися. Виконати 3-5 разів.
♦ Лягти на живіт, кисті скласти одну на іншу під підборіддя. Спробувати, не відриваючи від поверхні нижню частину тулуба, підняти голову, грудну клітку і руки, утримуватися в такій позі 6 секунд, після чого розслабитися. Виконувати вправа не менше 5 разів.

Комментарии сейчас закрыты, извините.


Слои по горизонтали
Увага! Інформація, опублікована на сайті, призначена тільки для ознайомлення. Описані методи діагностики, лікування, рецепти народної медицини і т.д. самостійно використовувати не рекомендується. Обов'язково проконсультуйтеся з фахівцем, щоб не завдати шкоди своєму здоров'ю!

� 2017 FAMILY DOCTOR |