Молодіжний рух сімейних лікарів
У 2004 році на щорічній міжнародній конференції Європейської асоціації сімейних лікарів було висунуто пропозицію щодо створення міжнародного молодіжного руху сімейних лікарів з метою надання можливості молодим спеціалістам різних країн світу брати участь у розв'язанні проблемних питань сімейної медицини.
У 2005 році у м. Лісабоні відбулося перше засідання руху, на якому було визначено основну мету і напрямки його роботи.
Назвати рух вирішили на честь мореплавця-відкривача Васко да Гама, який почав свою подорож відкриттів саме з м. Лісабон. Отже, назва символізує початок відкриттів молодих сімейних лікарів у галузі сімейної медицини. Молодіжний міжнародний рух Васко да Гама (Vasco da Gama Movement) з 2005 року почав активно працювати. Нині до нього приєдналося вже 26 країн світу. В 2009 році приєдналася й Україна. Рух бере активну участь у розв'язанні питань щодо поліпшення якості навчання сімейних лікарів, викладання сімейної медицини, проведення наукових досліджень, підвищення кваліфікації молоді та забезпечує обмін досвідом між молодими сімейними лікарями країн світу.
Амбулаторія сімейного лікаря м. Аннан (Шотландія)
19 членів руху з різних країн світу в Шотландії, серед яких представник із України (друга праворуч) В.Ткаченко.
Робочий день амбулаторії починається о 8 годині ранку і закінчується о 18 годині. Графік роботи побудований, зазвичай, таким чином, що через кожні 2 години роботи лікар має 30–60-хвилинну перерву для роботи з документацією чи для відпочинку. На відвідування хворих на дому також приділяється 2–3 години часу. Зазвичай, лікар відвідує на дому 2–4 тяжких пацієнти на день. Завдяки добре організованій роботі реєстратури, значна кількість звернень щодо виклику лікаря додому вирішується медичним консультантом за телефоном, і лікар здійснює тільки дійсно вкрай необхідні виклики. Інші звернення з менш вагомих причин здійснюються медичними сестрами. Медсестри в амбулаторії працюють самостійно, окремо від лікаря. Вони мають свої обов'язки і виконують певні медичні маніпуляції. Крім того, вони проводять заняття з хворими стосовно правильного способу життя з метою профілактики та лікування тих чи тих захворювань. Щоб відвідати лікаря, пацієнт має заздалегідь записатися на прийом. Пацієнти не прикріплюються до якогось певного лікаря, вони прикріплені до амбулаторії. У разі надзвичайного випадку пацієнт може звернутися за невідкладною допомогою до чергового лікаря, який перебуває в амбулаторії постійно з 8-ї до 18-ї години. Після 18.00 години, коли амбулаторія зачиняється, пацієнти мають можливість звернутися за допомогою до центрів невідкладної допомоги, які працюють цілодобово.
Якщо лікарі амбулаторії мають великий практичний досвід та пройшли спеціальну підготовку і отримали кваліфікацію лікарів-тренерів, вони приймають на навчання до амбулаторії лікарів-інтернів. Лікарі-інтерни працюють самостійно і виконують частину роботи сімейних лікарів – консультують хворих і відвідують їх на дому. Вони повинні фіксувати всі свої консультації та періодично робити їх відеозапис. В амбулаторії є спеціальна навчальна кімната з певною медичною літературою, де лікар-інтерн може самостійно займатися у вільний від роботи час. Навчання лікарів-інтернів здійснюється всіма лікарями-тренерами амбулаторії. Для цього періодично в навчальній кімнаті відбуваються збори всіх лікарів амбулаторії, де лікарі-інтерни звітують про свою роботу, а лікарі-тренери беруть участь у обговоренні правильності дій лікаря-інтерна в тих чи тих випадках.
Чітка організація системи охорони здоров'я на засадах сімейної медицини в Шотландії показала всьому світові свої переваги та економічну ефективність.
Григорій ЛИСЕНКО
Вікторія ТКАЧЕНКО
кафедра сімейної медицини НМАПО імені П.Л.Шупика