Сайт про медицину

Грудне вигодовування — міфи та реальність

Беру до рук банку дитячої молочної суміші. На етикетці читаю: «Грудне молоко – ідеальна їжа для Вашої дитини, яка оптимально відповідає потребам малюків першого року життя. Воно дуже добре засвоюється, забезпечує необхідну кількість поживних речовин та вітамінів, дає дитині імунний захист.

Але якщо з якихось причин молока у вас не вистачає ... » І тут я змушена задуматися. Не вистачає? А й справді, у мене є сумніви в достатності молока… Мене саму мама не годувала, груди у мене маленькі, і малюк щось надто часто плаче — напевно, не наїдається!

Починаю радитись із подругами, знайомими, лікарями. Думок – маса. Кожна наводить приклади зі свого досвіду, розповідає те, що їй відомо по чутках від старшого покоління: «занадто часто годувати не можна — шлунок повинен відпочивати», «обов'язково пої водичкою, адже молоко жирне», «давай дитині пустушку, нічого їй використовувати груди замість соски». Деякі поради відверто нагадують забобони. Як розібратися, що із цих тверджень правда, а що ні? Чому навіть на банку з молочною сумішшю написано, що краще за грудне молоко нічого немає, а стільки діточок виростає штучниками? У пошуках сучасної та обґрунтованої інформації щодо годування груддю я вийшла на консультантів Петербурзького фонду «Група підтримки грудного вигодовування». Ось що я дізналася про міфи, якими з покоління в покоління супроводжується годування грудьми.

Деякі майбутні мами думають так: «Буде молоко — годуватиму, не буде нічого страшного, зараз дуже хороші суміші».
За різними даними, лише близько 3% жінок не здатні до повноцінної лактації. І навіть серед цих трьох відсотків більшість може вигодувати свою дитину змішано, зі значною часткою грудного молока. Зачаття, вагітність, пологи та лактація - нерозривно пов'язані ланки одного гормонального ланцюга. Кожна мама, яка виносила та народила дитину, здатна і годувати її грудьми. Більше того, лакувати здатні і жінки похилого віку, і навіть жінки, що не народжували. Людина належить до загону ссавців, і годування грудьми своїх дітей у нас закладено природою — треба тільки не заважати цій природі проявляти себе в сигналах новонародженої дитини та нашого власного відгуку на ці сигнали. Адже при неправильно, «неприродно» організованому вигодовуванні найчастіше виявляється, що молока насправді починає бракувати.

"У спадок" від наших мам нам дісталася ідея про необхідність зціджування "до останньої краплі" після кожного годування.
Коли ми годуємо дитину на вимогу, а не за режимом, молока приходить рівно стільки, скільки вона висмоктує. Тут діє закон попиту та пропозиції. Коли ж мама постійно зціджується, вона запускає в себе механізм гіперлактації, перетворюючи себе на фабрику з виробництва зайвого молока. Молока приходить на двійню, а то й більше. Немає жодної необхідності в регулярних зціджуваннях, якщо ви не розлучаєтеся з дитиною - вона сама відрегулює потрібну їй кількість молока. Зціджування може використовуватися як своєрідна «швидка допомога» для грудей (наприклад, у разі застою або коли груди переповнені, і малюкові важко правильно захопити сосок).

Раніше у пологових будинках рекомендували ретельно мити груди з милом, після чого мазати сосок зеленкою. Це вважалося профілактикою та лікуванням тріщин сосків.
Насправді саме така жорстка обробка грудей і веде до утворення тріщин. Справа в тому, що на шкірі соска утворюється особливе мастило, що зволожує і захищає його. Змиваючи цей захисний шар, ми робимо сосок більш чутливим та вразливим. Найкраща профілактика тріщин - кілька крапель молозива або молока, якими ви змажете сосок і потім дасте йому висохнути на повітрі, а також правильне захоплення грудей дитиною. Що ж до гігієни — досить спільного душу один раз на день.

Існує думка, що молозиво - не справжня їжа, до того ж її занадто мало, так що дитину необхідно догодовувати або допоювати, поки не прийде молоко.

Молозиво — продукт унікального складу, подібного до якого дитина більше ніколи і ніде у своєму житті не отримає. Кожна крапля молозива дорогоцінна для здоров'я та подальшого розвитку дитини. Молозива мало і воно густіше, ніж молоко, але це саме та їжа, яка дозволяє новонародженому м'яко перейти від внутрішньоутробного способу харчування через пуповину до грудного молока. З молозивом дитина отримує і високу концентрацію імуноглобулінів та антитіл, що надовго захищає її від інфекцій. Якість і кількість молозива ідеально пристосовані для перших днів життя немовляти, і, крім нього, дитина нічого не потребує. Перехідне молоко зазвичай з'являється у мами на третю-четверту добу, на 10-15 день воно змінюється зрілим молоком.

Дитина висмоктує основну порцію молока в перші 5-10 хвилин годівлі, а потім тільки балується (смокче груди як пустушку).
Кожен малюк від народження має індивідуальний стиль смоктання. Невелика частина новонароджених смокче активно, практично не перериваючись, більшість же смокчуть із перервами на відпочинок, а то й на короткий сон. Середня тривалість годування новонародженого зазвичай не менше ніж 40 хвилин. Якщо ж забирати груди у дитини раніше, ніж вона відпустить її сама, найімовірніше, вона залишиться голодною і не задовольнить свою потребу в смоктанні. Крім того, є ризик, що дитина недоотримає «заднього» молока, багатого жирами та найбільш калорійного.
З часом стиль ссання у малюка може змінюватися - він вчиться смоктати ефективніше та швидше. Так, поведінка тримісячної дитини у грудях вже мало нагадує новонародженого, а малюки другого півріччя життя вже справжні «експерти» з грудного вигодовування.

Часто можна почути від «порадників», що ніколи не можна будити на годування дитини.
Більшість дітей дають зрозуміти, коли вони голодні. У немовлят це проявляється пошуковим рефлексом (дитина крутить головою, відкриває рота, висовує язичок, щось шукає), кректанням, і крайнім виразом голоду і дискомфорту — плачемо. Однак діти, що пройшли через важкі пологи, ослаблені або недоношені, часто можуть спати багато годин поспіль, не реагуючи на спроби їх розбурхати. У цих випадках обов'язково будити дитину не рідше одного разу на 2-3 години, щоб виходило щонайменше 8 годівель на добу. Також потрібно будити дитину на годівлю, якщо є підозра на нестачу молока у мами, для частішої стимуляції лактації.

Багато вагітних уявляють свого майбутнього новонародженого так: з апетитом їсть раз на три години, а решта часу спить. Чи так це?
Фізіологічно новонароджений влаштований так, що потребує частих ссань - приблизно 15-20 прикладань до грудей на добу. Його шлунково-кишковий тракт налаштований на травлення їжі невеликими порціями, але часто. Потреба в ссанні для нього майже така ж важлива, як їжа, тепло та повітря. Важлива потреба новонародженого - носіння на руках і заколисування. Саме тому так рідко можна зустріти немовля «з книжки», яке смокче за режимом і решту часу солодко спить у ліжечку. Деякі новонароджені багато плачуть, що, зазвичай, пов'язані з важкими пологами чи ускладненою вагітністю. Для майбутньої мами важливо, тому морально підготуватися до всіх варіацій поведінки немовлят.

Грудне вигодовування — міфи та реальність. Продовження розмови про міфи та забобони, пов'язані з грудним вигодовуванням 

Яскраві привабливі пустушки давно стали звичним атрибутом практично всіх діток-грудничків. У кожному дитячому магазині — стенд із ріжками та пустушками, пустушки біля ляльок у роті, пустушка у кожному візку. Чи так нешкідлива соска при грудному вигодовуванні?

Маля народжується з величезною потребою в смоктанні. Ще перебуваючи в матці, він смокче петлі пуповини та свій палець, ковтає навколоплідні води. Народжуючись на світ, він отримує мамині груди і вчиться смоктати її. Задовольняти смоктальний рефлекс для дитини так само важливо, як і дихати. Під час годування малюк відчуває спокій і комфорт, ніби він, як і раніше, перебував у животі у мами — саме тому, прикладаючи новонародженого до грудей по першому пошуковому руху, ми допомагаємо йому за будь-якого дискомфорту, незалежно від причини: чи хоче він їсти, спати, змерз або просто хоче переконатися в тому, що мама поряд. Коли ми даємо дитині пустушку, ми даємо сурогат, неповноцінний замінник, який, до того ж, негативно впливає на навичку ссання грудей, порушуючи правильне її захоплення.

Від старшого покоління часто можна почути, що немовля потрібно обов'язково давати водичку, особливо в спеку. Чи потребує насправді немовлят у допоюванні?

Немає необхідності давати малюкові воду або інші рідини крім грудного молока. У маминих грудях є все необхідне для дитини: передня порція молока, в основному, складається з води і багата на протеїн, лактозу, вітаміни, а задня порція насичена жирами та амінокислотами. Якщо малюка не відривають від грудей раніше часу, він отримує молоко, збалансоване за складом - так би мовити, і "їжу", і "питво". У спеку дитина може просити груди частіше, але смоктати потроху, висмоктуючи лише переднє молоко. Природа подбала про безпеку немовля: подумайте, наприклад, де могла б селянка, яка працює влітку в полі, взяти чисту воду для своєї дитини?

Лікарі старого загартування та бабусі безапеляційно стверджують: «Дитині необхідний режим. Шлунок має відпочивати».
Насправді ж виявляється, що немовлят дуже важко буває «дотягнути» до належних годівель раз на 3,5 години. Шлунок новонародженого розрахований отримання молока частими невеликими порціями, він просто фізично неспроможна втримати одночасно 150-200 мл молока. Саме тому діти перших місяців життя просять груди до 15-20 разів на добу, у тому числі й уночі кілька разів. Шлунок у перетравленні грудного молока практично не бере участі: молоко в шлунку швидко затворюється і евакуюється в тонкий кишечник, де перетравлюється і всмоктується. Що ж до «режиму», то зазвичай діти виходять на свій власний, строго індивідуальний, ритм годівлі віком двох-трьох місяців. Спроби штучно налагодити годування за графіком можуть призвести до постійного голодного плачу малюка, недостатньої стимуляції грудей у мами і, як наслідок, до зниження лактації.

У зв'язку з поганою екологічною ситуацією молоко сучасної мами неповноцінне — у ньому не вистачає поживних речовин. Тому з 3-4 місяців дитині потрібно вводити прикорм.

Цей міф підтримується різнобарв'ям маленьких баночок із дитячим харчуванням на прилавках магазинів. Так і хочеться купити і якнайшвидше дати малюкові! Стережіться, мами! Невиправдано раннє введення прикорму може спричинити серйозний зрив роботи шлунково-кишкового тракту. Грудне молоко повністю задовольняє потреби дитини щонайменше до 6 місяців. Про готовність до поступового переходу на дорослий стіл свідчать такі ознаки: малюк активно цікавиться вмістом маминої тарілки; мабуть, у нього вже виліз перший зуб; він проводжає очима кожен шматок, який мама кладе до рота; міцно утримує в руці шматочки твердої їжі та впевнено відправляє їх за призначенням; у нього зник виштовхуючий рефлекс мови. Таку поведінку називають «активним харчовим інтересом» і вона говорить про те, що малюк готовий до знайомства з «дорослою» їжею.

Як би не був прекрасний період грудного вигодовування, все ж таки це лише етап, хоча і дуже важливий, у житті малюка. Коли ж закінчується час ссання маминих грудей? Часто доводиться чути думку, що, мовляв, після року в молоці нічого немає, а грудне вигодовування перетворюється на шкідливу звичку.
Склад грудного молока на другому році годування останніми роками активно досліджується. Доведено, що молоко не тільки не стає біднішим, але, навпаки, містить підвищені кількості імуноглобулінів та жирів у порівнянні з першим роком лактації. Як пише у своїх статтях педіатр і чудовий консультант з грудного вигодовування Лілія Казакова: «Мамині груди не знають, що дитині вже рік, і не починає виробляти рідину другого сорту». Імунна підтримка особливо важлива для 1,5-2-річних дітей, тому що їх контакти з навколишнім світом розширюються і не завжди мати може за ними встежити. Також залишається грудне молоко і ідеальним продуктом харчування, особливо для дітей зі схильністю до алергії. А можливість підкорити у маминих грудях, відчути спокій та повний психологічний комфорт дає дитині сили та впевненість для виходу у великий світ.

Дорогі мами і мами, що годують, ще чекають малюків! Роззібравшись з міфами та забобонами, насолоджуйтесь природно організованим, вільним грудним вигодовуванням разом зі своїми немовлятами.
Нехай годування приносить Вам насолоду!

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2