Рання (підліткова) вагітність
Факти, які ви маєте знати про ранню вагітність
З початку 1991 року, спостерігається постійне зменшення рівнів ранньої вагітності. Це добра новина, проте рівні ранніх пологів залишаються високими та перевищують такі у найбільш розвинутих країнах. Високі рівні ранніх пологів викликають занепокоєння, оскільки для матерів-підлітків та їхніх дітей вони становлять велику загрозу для здоров’я.
♦ У 1997 році діти, народжені підлітками (у віці 15 – 19 років), становили близько 13% всіх новонароджених.
♦ Майже один мільйон дівчат-підлітків вагітніють щороку, а близько 485000 народжують дітей.
– Рівень підліткових пологів зменшується. Між 1991 та 1998 роками цей рівень зменшився на 18 відсотків (з 62.1 на 1000 жінок до 51.1). Все ж таки у 1998 році (найближчий рік, за який маємо статистичні дані) близько п’яти дівчаток-підлітків із 100 народили дітей.
♦ Приблизно одна з чотирьох мам-підлітків народжує другу дитину протягом двох років від народження першої.
Здоров’я матері-підлітка впливає на її дитину
♦ Підлітки, зазвичай, мають погані звички у харчуванні, не приймають полівітаміни, можуть курити, вживати алкогольні напої та наркотики, що підвищує загрозу народження ними хворих дітей.
Дослідження також показують, що підлітки, порівняно із старшими жінками, під час вагітності менше набирають вагу (для жінок нормальної ваги рекомендовано набрати 25–35 фунтів). Незначний набір ваги підвищує ризик народження дитини з низькою масою тіла.
♦ Вагітні підлітки найменше з усіх вікових груп вагітних бажають отримувати допологову медичну допомогу з ранніх строків та регулярно. У 1997 році 7,2 відсотка матерів віком 15–19 років отримали пізню допологову допомогу або взагалі її не мали (порівняно з 3,9 відсотка в інших вікових групах).
♦ Для матері-підлітка існує більша загроза ускладнення вагітності – передчасних пологів, анемії та підвищеного тиску крові, ніж для жінок, старших 20 років. Цей ризик ще вищий для підлітків, молодших 15 років. Кожного року з 12 мільйонів зареєстрованих випадків захворювань, що передаються статевим шляхом, три мільйони припадають на підлітків. Це хламідіоз (який може призвести до безпліддя), сифіліс (може викликати сліпоту) та СНІД, який може бути смертельним для матері та дитини.
Загроза для здоров’я дитини
♦ Для дитини, яку народила мати-підліток, існує більша загроза розвитку серйозних захворювань, ніж для дитини, народженої матір’ю старшого віку.
– У 1997 році 9,5 відсотка матерів у віці 15-19 років народили дітей з низькою масою тіла (менше 5,5 фунтів), порівняно із 7,5 відсотка для матерів усіх вікових груп. Загроза вища для матерів молодшого віку: 10,3 відсотка матерів у віці 15-17 років народили у 1997 році дітей з низькою масою тіла, порівняно з 9,1 відсотка жінок у віці 18-19 років.
♦ У новонароджених з низькою масою тіла можуть бути недорозвинутими органи. Внаслідок цього розвиваються такі захворювання легенів, як респіраторний дистрес-синдром, крововилив у головний мозок, втрата зору та серйозні кишкові захворювання.
Для новонароджених з низькою масою тіла існує більша у 20 разів ймовірність смерті протягом першого року життя (ніж для новонароджених з нормальною вагою).
Інші наслідки ранньої вагітності
Для матері-підлітка та її дитини життя часто буває складним.
♦ Матері підлітки частіше залишають школу, ніж дівчата, які вирішили відкласти вагітність. Проведене дослідження показало, що тільки близько 64% матерів-підлітків закінчують школу або отримують диплом про освіту через два роки після того, як вони мали закінчити школу, порівняно з 94% дівчаток-підлітків, які не народжували дітей.
♦ Припинивши освіту, мати-підліток не отримає навичок для роботи, що утруднить для неї пошук і знаходження роботи та можливість утриматися на ній. Мати-підліток може стати економічно залежною від своєї родини або грошової допомоги для безробітних. Матері-підлітки частіше живуть у злиднях, ніж жінки, які відклали вагітність, та близько 75% усіх незаміжніх матерів-підлітків продовжують жити на грошову допомогу безробітним упродовж п’яти років після народження їхньої першої дитини.
♦ Підлітки зазвичай не мають гарних навичок батьківства, систем соціальної підтримки, які могли б допомогти їм подолати стрес, пов’язаний із вихованням дитини.
♦ Діти, матерям яких під час пологів було 17 років або менше, зазвичай, мають труднощі у школі та гірший стан здоров’я порівняно з дітьми, чиїм матерям під час пологів було 20 або 21 рік.
Через загрози, які виникають для матері та дитини при ранній вагітності, наполегливо радимо дівчатам-підлікам відкласти вагітність. Рекомендовано будь кому, хто може завагітніти або в разі вагітності споживати здорову їжу, щодня приймати полівітаміни, які містять фолієву кислоту, що корисно для здоров’я та зменшення ризику народження дитини з вродженими вадами головного та спинного мозку.
Вагітні підлітки можуть поліпшити шанси народити здорову дитину, якщо:
♦ Будуть з ранніх строків вагітності регулярно отримувати допологову медичну допомогу від медичного працівника або у клініці.
♦ Споживати поживну їжу та дотримуватися збалансованої дієти.
♦ Не курити (не бути пасивним курцем) та не вживати алкогольних напоїв.
♦ Не споживати ніяких ліків, крім тих випадків, коли це рекомендовано медичним працівником, який знає про вагітність.
Матеріал призначений лише з інформаційною метою і не є медичною рекомендацією.