Сайт про медицину

Вульвовагініт у дітей (дівчаток): причини, симптоми, лікування

У дитячому віці дуже часто доводиться стикатися з проблемою запалення вульви і піхви. У віковій групі до дев'яти років це найпоширеніша локалізація запального процесу, частота реєстрованих випадків вульвовагініту становить до 65%.
В основі захворювання лежить інфекційний процес.

Збудниками можуть бути різними мікроорганізми, але для дитячого віку властиві деякі особливості. У 25% випадків збудниками є гриби, на другому місці знаходиться бактеріальна асоціація, яка призводить до розвитку бактеріального вагінозу. Основною групою є бактеріальні вульвовагиніти, що не мають специфічного збудника. В даному випадку збудником буде умовно-патогенна флора піхви дівчинки. Окремо виділяють групу неспецифічних вульвовагінітів на тлі хронічних форм захворювань дихальної, травної, сечостатевої систем, а також лор-органів. У дівчаток відбувається рецидирування запального процесу на тлі загострення супутньої екстрагенітальної патології, яка є потужним інфекційним фактором. Крім цього, у 8% випадків запалення у дівчаток протікає на тлі діабету, захворювань щитовидної залози або метаболічних порушень (ожиріння).

Якщо говорити про клінічній картині захворювання, то вона є в більшості випадків загальної для вульвовагінітів неспецифічної природи. Місцева симптоматика полягає в появі припухлості або пастозності вульви, гіперемії. У деяких випадках процес може перейти на шкіру стегон і промежини. Дівчинку будуть турбувати виділення або білі, мають різний характер залежно від конкретного збудника захворювання (серозно-гнійні, гнійно-кров'янисті, гноєвидні, сирнисті або слівкообразние виділення). Приєднуються скарги на дискомфорт, виражений свербіж і печіння. Може спостерігатися дискомфорт при сечовипусканні (явища дизурії).

Якщо запальний процес перейшов у хронічну форму, то клінічна картина стає вираженою, без наявності специфічних симптомів.
Лікувальна тактика залежить від причинного фактора, тобто визначається видом збудника. Найбільш важко піддаються терапії вульвовагініти неспецифічної природи, тому що вони мають затяжний і рецидивуючий перебіг, загострюються на тлі інфекційних захворювань іншої локалізації. Щоб досягти позитивних результатів при лікуванні вульвовагініту, необхідно почати терапію з ліквідації основного інфекційного вогнища. Це можуть бути захворювання рото-і носоглотки, карієс, захворювання нирок, дисбактеріоз кишечника та інші.

Тільки після цього слід приступати безпосередньо до місцевої терапії. Вводити в піхву лікарські засоби можна за допомогою спеціального катетера, який дає можливість промити піхву розчинами. В даний час розроблена форма свічок для застосування в дитячій практиці. Ці свічки дозволені для лікування вульвовагінітів у дівчаток, призначаються двічі на день терміном на десять днів (свічки Гексикон-Д). Обов'язково призначаються імуномодулюючі засоби. Свічки, що містять інтерферон, вводяться в пряму кишку або в піхві. Крім цього, можна успішно використовувати фізіотерапевтичні процедури (світлолікування або ультрафіолетове опромінення області вульви).
У дитячому віці необхідно обов'язково виключити наявність глистової інвазії, яка може стати причиною вульвовагініту, і провести лікування за допомогою антигельмінтних засобів.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2