Доброякісна пухлина молочної залози (грудей): симптоми, види, лікування, причини
Дехто наївно вважає, що доброякісна пухлина молочної залози не здатна переродитися в злоякісну, проте ця думка помилкова. Несвоєчасне або недостатнє лікування загрожує онкологічними неприємностями. Сучасній медицині поки що, на жаль, не відомі істинні причини переродження пухлинних клітин, тому до доброякісної пухлини грудей слід відноситися не менш відповідально, ніж до інших видів пухлин.
Пухлина молочної залози характеризується розростанням залізистої тканини, яке виникає внаслідок порушень нормального росту клітин і їх природного розмноження.
Доброякісні пухлини молочних залоз зазвичай ростуть повільними темпами, не здатні проникати в сусідні тканини і не дають метастазів. До них відносять міоми, фіброми, ангіоми та інше.
Клітини пухлини грудей, що носить доброякісний характер схильні безконтрольно ділитися і зростати. Пухлина може бути утворена не тільки з епітеліальних тканин і м'язів, а й із з'єднувальних ділянок.
Причини виникнення захворювання
У кожному конкретному випадку причини захворювання суто індивідуальні, однак загальної їх рисою є порушення гормонального фону. Розвиток пухлини припадає на 30-50 річний вік, коли проявлятися перші симптоми проблем з гормонами. Часто розвитку доброякісних пухлин передують пізні вагітність і пологи, а так само грудне вигодовування дитини, при якому в молочній залозі утворюється застій молока.
Види доброякісних пухлин грудей
До доброякісних пухлин молочної залози відносять фіброаденоми, папіломи, ліпоми, мастопатії.
Під мастопатію лікарі мають на увазі більше 50 видів доброякісних новоутворень грудей поняття «мастопатія» має збиральну структуру. Мастопатія може бути як вузловий (фіброаденоми, кісти), так і дифузної. Причиною хвороби є порушення гормонального фону жіночого організму, проявляється посиленням болю до наближення до критичних днях.
Фіброаденома зустрічається, в основному, серед жінок 25-30 років. Вона являє собою, найчастіше, одиничну пухлина з чіткими рівними краями. Причиною виникнення захворювання вважають порушення гормонального фону і травми грудей. Сама по собі фіброаденома не переростає в злоякісну пухлину, а ось її різновид, так звана листоподібна фіброаденома, завжди перероджується в рак.
Внутрішньопротокова папілома є різновидом вузлової мастопатії. Причинами захворювання вважаються порушення гормонального обміну. Симптоматика виражається у виникненні больових відчуттів при стисненні молочної залози, виділенням з соска напівпрозорої рідини, а так само наявність кров'яних виділень з проток молочної залози.
Кіста молочної залози являє собою доброякісне новоутворення в тканинах залози, наповнене рідким компонентом. Захворювання зустрічається вкрай часто, підступність якого полягає в безсимптомному перебігу. Виявити кісту можна виключно комп'ютерною діагностикою.
Ліпома складається з жирової тканини і в молочній залозі виникає досить рідко. Зростання пухлини дуже повільний, захворювання протікає безсимптомно. Іноді ліпома може перероджуватися в саркому молочної залози.
Лікування доброякісної пухлини грудей
Лікування доброякісних пухлин молочних залоз відбувається без ускладнень, якщо жінка звертається за допомогою своєчасно. Мастопатія може лікуватися як медикаментозно, так і оперативно, в залежності від складності захворювання. Фіброаденома і внутрішньопротокова папілома піддається виключно оперативного лікування. Інші види доброякісних пухлин лікуються в залежності від тяжкості та індивідуальних особливостей стану хворого. При більш запущених формах захворювання результат лікування може не мати настільки позитивного прогнозу.