Аденома наднирника. Види, симптоми, лікування
Наднирники являють собою парний орган, який розташовується у верхній зоні нирки в заочеревинної порожнини. Наднирники складаються з двох шарів: коркового і мозкового. Корковий шар переважає над мозковим.
Аденома наднирника є доброякісним новоутворенням внутрішніх залоз.
Однак, не дивлячись на той факт, що аденома відноситься до доброякісних пухлин, вони можуть прогресувати протягом тривалого часу і перероджуватися в злоякісні (аденокарциноми). До того ж вони можуть чинити негативний вплив на стан біля лежачих внутрішніх органів і здоров'я людини в цілому.
Аденома наднирника має широке поширення, і виявити її можна випадково, в основному при обстеженні органів черевної порожнини. Біопсію роблять рідко, особливо якщо пухлина однорідна і мала в розмірах (до 3 см). У деяких випадках аденоми можуть викликати підвищену секрецію (вироблення) гормону кортизолу і альдостерон, хоча зазвичай, аденоми наднирників гормони не виробляють.
Види аденом надниркової
Аденоми наднирників бувають декількох видів: адренокортікальна, пігментна та онкоцитарна.
Адренокортікальна аденома зустрічається найчастіше інших видів аденом і являє собою великий вузол, що нагадує капсулу. Іноді можуть мати розвиток фіброз і дізстрофічні зміни, розростання жирової тканини та інше.
Пігментна аденома зустрічається досить рідко. У деяких випадках пігментна аденома супроводжується виникненням синдрому Кушинга. При дослідженні аденоми на комп'ютерному томографі можна візуалізувати високу променеву щільність. Розміри пігментного аденоми не перевищують 2-3 сантиметрів
Онкоцитарна аденома зовні може походити на інші види аденом, хоча сама по собі вона зустрічається досить рідко. Будова аденоми цього виду зернисте і складається з великих клітин. Множинна зернистість обумовлюється великою кількістю в клітинах мітохондрій, а клітинні ядра містять псевдовключення.
Причини аденоми наднирника
Наднирники є якоюсь сукупністю коркового і мозкового шарів, і ця сукупність служить «хорошою» основою для утворення аденом. Корковий шар наднирника відповідає за вироблення стероїдів, іноді синтез гормонів стає надлишковим.
Симптоми аденоми наднирника
Симптоми аденоми наднирника починають проявлятися у зв'язку з надмірною синтезом кількості гормонів. До ознак захворювання відносять зміна гормонального фону, прояв фемінізації у чоловіків і маскулінізації у жінок, розвиток отреопороза. До того ж хворий починає катастрофічно додавати у вазі, може виникнути гіпертонічна хвороба. В основному симптоматика виражена наявністю сукупності деяких синдромів, які обумовлюються надлишків вироблених гормонів надниркових залоз. Це синдроми Кушинга (обумовлений підвищеним синтезом кортизолу), кону (підвищене виділення альдостерону). До того ж до симптомів захворювання можна віднести вірілізірующая і фемінізірующіе пухлини (викликані підвищеним синтезом андростерона).
Лікування аденоми наднирника
Для лікування аденоми слід пройти обстеження організму для виключення аденоми гіпофіза (головного мозку). Діагностовану аденому наднирника деякий час лікар спостерігає в динаміці, після чого приймає рішення про хірургічне лікування. У ході оперативного лікування аденому наднирника видаляють і призначають хворому курс відновлювальної терапії.
У більшості випадків розвитку доброякісної пухлини, пацієнти одужують. При переродженні аденоми в злоякісне новоутворення прогноз буває, як правило, несприятливим, виживає близько 40% хворих людей.