Афтозний стоматит. Симптоми, форми, лікування стоматиту
Афтозний стоматит – це запалення ротової порожнини, при якому на поверхневому шарі слизової утворюються ерозії (афти).
Існує кілька причин захворювання цією формою стоматиту, і це пояснює те, що він так поширений. Перша причина – це механічні пошкодження ротової порожнини, друга – алергія на будь-які продукти або реакція на захворювання шлунково-кишкового тракту, третя – зниження імунітету або інфекція.
Симптоми афтозного стоматиту
Перші ознаки цього захворювання схожі з початком ГРЗ: загальне нездужання, підвищена температура тіла, зниження апетиту. Вже в цьому періоді можна побачити на слизової рота невеликі почервоніння. Через деякий час збільшуються лімфовузли на шиї і потилиці. Потім в тих місцях, де раніше було почервоніння, починають з'являтися множинні або поодинокі дефекти слизової, покриті світлим нальотом.
Хвороба може розвинутися дуже швидко, якщо мала місце вірусна інфекція, або мати хронічну форму з періодами ремісії і загострень.
Форми афтозного стоматиту
Фіброзна форма. При ній першою порушується циркуляція крові у верхньому шарі слизової. Наслідком подібних змін є одиничні афти, які покриті фіброзним нальотом. Через один–два тижні ерозії епітелізуються.
Висипання відбуваються зазвичай на слизовій губ, бічних поверхнях язика і в перехідних складках. На початковому етапі хвороби загострення бувають два–три рази на рік, і в міру того, як стоматит прогресує, рецидиви трапляються частіше: для появи афт досить невеликого стресу, без травмування оболонки або зниження захисних функцій організму.
Некротична форма. При ній відбуваються первинні зміни верхнього шару слизової. Ерозії у порожнині рота викликають порушення, що протікають на тлі омертвіння тканин епітелію. Разом з некротической формою афтозного стоматиту зазвичай діагностують соматичні захворювання та хвороби крові. Афти в цій стадії не завдають болю, але з часом перетворюються на виразки.
Грандулярна форма. Вона з'являється через що почався поразки проток слинних залоз. Це провокує появу нових афт, які досить болючі. Ерозії епітелізуються через два тижні і надалі виявляються при ГРЗ, переохолодженні і при зниженні імунітету.
Рубцуюча форма. При ній вражені ацинуси слинних залоз. Крім них в запальний процес втягується сполучна тканина, і з часом афти спостерігаються не тільки біля залоз, а й на піднебінних дужках і слизової зіву. Від цієї форми стоматиту страждають, насамперед, молоді люди. З'явилися афти швидко перетворюються в глибокі виразки, які можуть досягати півтора сантиметрів в діаметрі. Даний вид стоматиту ніяк не пов'язаний з соматичними захворюваннями, а залежить від генетично обумовленої недостатності апарату секреції. Епітелізація відбувається досить довго, до трьох місяців, і після загоєння на місці виразок залишаються помітні рубці.
Деформуюча – найважча з форм стоматиту, так як зміни тканини слизової і хворобливі виразки мають постійний характер. Процес епіталізаціі веде до того, що деформуються м'яке піднебіння, губи і передні піднебінні дужки.
Лікування афтозного стоматиту
Метою лікування афтозного стоматиту є або повне одужання, або стійка ремісія. Комплекс процедур включає місцеву і загальну терапію. Вибір ліків залежить від окремих симптомів і тяжкості захворювання.
Місцеве лікування – це обробка слизової рота фурациліном, перекисом водню або хлоргексидином. Якщо афти доставляють больові відчуття, то їх потрібно змащувати 10% –ої гліцеринової суспензією з новокаїном або лідокаїном. Якщо є алергія, то зазвичай застосовують суміш трасилола, новокаїну, гепарину та гідрокортизону. Коли відбувається загострення захворювання, призначають ферменти: химотрипсин і трипсин. Процес епіталізаціі прискорюють розчини цитраля, вітамінів Р і С, а також препарати з соком прополісу і каланхое. Кортикостероїдні мазі переривають розвиток ерозій і допомагають прискорити процес одужання.
При афтозному стоматиті показаний прийом антигістамінів: Кларитину, Тавіг, Телфаста, а також гістоглобін і фенкарол. За свідченнями лікаря призначаються противірусні препарати і вакцина проти герпесу.
При лікуванні захворювання необхідно також зміцнювати захист організму: приймати вітаміни та імуномодулятори.
Рекомендується включити в комплекс процедур лазерну терапію – фонофорез і електрофорез. Під час періодів ремісії варто дотримуватися дієти, що виключає грубу прііщу і алергени.
При вчасно проведеному лікуванні з дотриманням режиму і призначень лікаря можна досягти тривалої і стійкої ремісії. Повне одужання від хронічної форми афтозного стоматиту відбувається вкрай рідко.