Герпетична ангіна
Однією з частих форм захворювання слизової ротової порожнини є герпетична ангіна. Відзначаються наступні симптоми при герпетичної ангіні:
1. підвищується температура тіла;
2. сильний головний біль;
3. болі в животі і блювота;
4. іноді бувають судоми.
5. Явною ознакою ангіни є наявність висипу на стінках глотки і на м'якій частині неба.
Причини герпетичної ангіни
Основною причиною, що провокує дане захворювання, є вірус Коксакі. Для цього вірусу характерна сезонність, в основному люди хворіють влітку і восени.
Передається вірус через контакт і фекально-оральним шляхом. Таким чином, людина - це основний природний резервуар, в якому знаходиться збудник хвороби. Також можливе зараження від тварин - свиней, кіз, корів.
Інкубаційний період герпетичної ангіни триває від однієї до двох тижнів. Починається ангіна з яскраво вираженого синдрому грипу. Людина втрачає апетит, його фізичний стан залишає бажати кращого, він гнівається та слабкий. Кілька годин по тому після початку захворювання з'являються болі в горлі, відзначається підвищене слиновиділення і починається гострий риніт. Наступного дня після початку хвороби стають помітними серозні бульбашки на задній стінці глотки і мигдалинах, а також мовою і небі. За зовнішнім виглядом ангіна нагадує герпетичне ураження у вигляді гиперемированного кола чи овалу.
Під час хвороби виникає двостороннє запалення лімфовузлів (лімфаденопатія). Пухирці з часом підсихають і покриваються скоринкою. Іноді вони нагноюються і виразковуються. Якщо процес запущений, можливі прояви блювоти, нудоти і діареї.
Ускладнення герпетичної ангіни
При тривалому запальному процесі можливі ускладнення у вигляді менінгіту, міокардиту, нефриту, ревматизму та енцефаліту. Часто дане захворювання супроводжується болями в животі, які виникають на тлі міалгії діафрагми інфікованої людини.
Не характерна ангіні висип в області обличчя і кровоточивість слизової.
Діагностика герпетичної ангіни
Щоб встановити правильний діагноз щодо істинної герпетичної ангіни необхідно провести вірусологічні та серологічні дослідження. Для першого слід взяти у хворого зразок глоткового змиву. Для другого необхідна сироватка, яка збирається в перші дні захворювання.
Більшою інформацією про даної хвороби володіє метод імунофлюоресценції. Тут враховується вік людини (особливо важливо для дітей), сезонний характер, тип елементів уражених ділянок.
Діагностувати герпетичну ангіну можна за допомогою аналізу крові, який покаже ступінь лейкоцитозу і визначить збудника.
Лікування герпетичної ангіни
Дане захворювання лікується симптоматично. Для початку призначаються антибіотики, антигістамінні препарати (діазолін, фенкарол та ін), а також противірусні.
Добре допомагають лікарські мазі, курс лікування якими повинен становити не менше двох тижнів. У вигляді місцевої терапії можна проводити зрошення спеціальними аерозолями.
Важливо не сплутати герпетичну ангіну зі стоматитом і вжити потрібні заходи для лікування даного захворювання.