Стоматит у дітей: причини, симптоми і лікування стоматиту
Кожні батьки хоча б раз у житті стикалися з хворобою – стоматит. Зараз нею хворіють дуже багато дітей. Вона не така нешкідлива, як може здатися на перший погляд, і вимагає негайного лікування. До цієї хвороби схильні діти різного віку і навіть дорослі.
Причини стоматиту у дітей
Причини, через які у дітей з'являється це захворювання, можуть бути різними. Запалення слизової рота у малюків може виникнути через інфекції: вірусні, грибкові, бактеріальні. Досить часто хвороба розвивається внаслідок опіків або травм порожнини рота.
Неправильний прикус, звичка тримати щось у роті, прикусування щоки - все це може стати причиною мікротравм слизової. Часто стоматит проявляється у дітей, організм яких ослаблений хронічними захворюваннями. Зазвичай це такі хвороби як спастичний коліт, дисбактеріоз, порушення роботи печінки та інші. Викликаний стрептококами і стафілококами мікробний стоматит зазвичай супроводжує отит, ангіну і пневмонію. Також дитина піддається цьому захворюванню, якщо у неї герпес або алергія.
Симптоми стоматиту у дітей
Ознаки хвороби можуть бути різними, залежно від стадії розвитку стоматиту і від його форми. Перше, на що відразу слід звернути увагу, - це відмова від їжі і різке підвищення температури. Друга ознака - запальні процеси на яснах. Вони можуть бути різного виду: виразки, червоні запалення, наліт. Стоматит викликає збільшення лімфатичних вузлів і їх хворобливість. Також можна помітити дратівливість дитини та її загальне нездужання.
У дітей герпетичний стоматит викликає стрибок температури до сорока градусів і відрізняється тим, що в роті утворюються бульбашки, які, лопаючись, перетворюються на невеликі виразки. Буває, що при цій формі стоматиту потрібна госпіталізація. При афтозному стоматиті на слизовій утворюються ерозії овальної форми, які при їх видаленні залишають поверхні, що кровоточать.
Лікування стоматиту у дітей
Лікування хвороби у дітей трохи відрізняється від методів, використовуваних для дорослих. Перший принцип такого лікування - анестезія, інакше дитина може відмовлятися від їжі, вередувати, страждати безсонням. Наступний принцип - обробка слизової фармакологічними препаратами. Потім - використання процедур і засобів, що сприяють швидкому загоєнню ран. Останній - відновлення імунітету.
Звичайна помилка батьків - це занадто часте змазування уражених ділянок зеленкою. Робити цього не варто - в ній міститься спирт, який може посилити перебіг хвороби. Не потрібно також постійно користуватися перекисом водню - вона може викликати опік. Стародавнім засобом, таким як мед, теж не варто зловживати - він може створити живильне середовище для розмноження патогенної флори.
Як знеболюючий засіб можна використовувати «лідохлор гель» або трипроцентну анестезинову емульсію. Щоб обробити слизову відмінно підійдуть мазі: теброфен, бонафтон, оксолін і ацикловір. Для підвищення імунітету застосовують такі засоби як: «Імудон» і «Інтерферон». Добре допомагає гель «Холісал», що володіє антибактеріальним, протизапальну, знеболюючу, жарознижувальну і противірусним властивостями.
Для дотримання необхідної гігієни порожнини рота потрібно щодня чистити зуби, застосовувати відвари трав для полоскання рота, які володіють загоюючими і протизапальними властивостями.
Дитина, яка хвора стоматитом, повинна харчуватися правильно. Не можна вживати солодку, кислу і солону їжу. Бажано, щоб їжа була кашоподібною і не гарячою. Перекушування повинні бути повністю виключені, інакше вони можуть звести до нуля дію ліків.
Лікування стоматиту обов'язково повинне проходити під наглядом педіатра, так як самолікування в цьому випадку неприпустимо. Стоматит може маскувати інші, більш серйозні захворювання.
Стоматит слід лікувати негайно, так як він знижує імунітет дитини, роблячи його схильним іншим інфекціям, що дуже часто призводить до рецидивів захворювання.