Рак простати. Симптоми, ознаки, причини і прогноз раку простати
Під терміном рак простати розуміється пухлина або злоякісне новоутворення, яке виникає з епітелію простати.
Симптоми і ознаки раку простати
Як правило, на ранніх стадіях рак простати ніяк не проявляється. Скарги виникають лише тоді, коли з'являються метастази, і пухлина починає рости. Прогресує рак простати досить повільно, і, природно, до початку його появи симптомів відносно мало. Симптоми наростають протягом наступних кількох років.
Єдиним симптомом на початковій стадії раку простати, яке дозволяє запідозрити злоякісне новоутворення, є підвищення специфічного простатичного антигену в крові (або скорочено ПСА). Як правило, в таких випадках є передракові зміни або розміри пухлини просто незначні.
Якщо пухлина починає збільшуватися, можливо роздратування сечового міхура, а саме:
♦ Раптові позиви до сечовипускання;
♦ Нетримання сечі;
♦ Труднощі при самому процесі сечовипускання;
♦ Ну і найпоширеніше - це прискорене сечовипускання.
♦ Так само можливі симптоми обструкції сечових шляхів (верхніх):
♦ Камені в нирках;
♦ Болі в попереку;
♦ Розширення порожнин нирок і сечоводів.
Через ураження метастазами кісток з'являються сильні болі в ногах і руках, а здавлювання метастазами спинного мозку може призвести до паралічу і парестезії. Якщо метастази перейдуть і в інші органи, то функція останніх порушиться.
Таким чином, можна зробити висновок, що симптоми пухлини простати неспецифічні, і в основному вони виявляються порушеннями роботи органів, які були вражені. Саме тому для того, щоб діагностувати рак на ранній стадії, важливо проводити скрінігових обстеження чоловіків з групи ризику і чоловіків, які досягли п'ятдесятирічного віку.
Фактори ризику розвитку раку простати
Основний фактор ризику - це, звичайно ж, вік. Чим старше стає чоловік, тим більше ризик розвитку пухлини.
Раса. Частіше за інших хворіють чоловіки негроїдної раси.
Ризик підвищується, якщо рак простати був виявлений у кого-то з родичів.
Так само рак простати може виникнути у тих людей, які харчуються занадто жирною їжею.
Шкідливі виробництва, а так само куріння. На розвиток пухлини може вплинути кадмій, який міститься в димі тютюну і присутній в зварювальних матеріалах і акумуляторах.
Причини розвитку раку простати
Всі причини можна умовно поділити на 3 групи.
Перша - це ті фактори ризику, які підтверджені дослідженнями.
Головний фактор ризику - це, звичайно ж, вік. Раком простати страждають приблизно 70% чоловіків старше вісімдесяти. Імовірність виникнення раку простати у тридцяти дев'ятирічного чоловіка 1: 10000, а ось у п'ятдесяти дев'ятирічного вже 1: 103. А у чоловіків старше шістдесяти-сімдесяти - 1: 8.
Причини виникнення раку на генетичному, спадковому рівні складають 10% від віх раків простати. Однак, звичайно, трапляються і винятки - в даний час рак помолодшав - в онкології вже можна зустріти і 25-річного чоловіка.
Друга група - це фактори ризику ймовірні, або ті, які підтверджені дослідженнями, але не всіма.
Ризик захворювання збільшиться, якщо споживати багато тваринних жирів. Тобто якщо чоловік споживає велику кількість продуктів швидкого харчування, всіляких гамбургерів, чіпсів, солоних продуктів, копченостей, кисломолочних продуктів, смажених продуктів, жирної риби, жиру, м'яса. Тому найкраще готувати всю їжу на пару, а від м'яса, звичайно, не відмовлятися, однак вживати його в розумних кількостях. Так само вживати в їжу велику кількість фруктів і овочів. Так само варто займатися фізичними вправами в помірних кількостях, так як сидячий, малорухливий спосіб життя може суттєво вплинути на розвиток раку простати. Це приходить внаслідок того, що в малому тазу починається застій кровообігу, а клітини, які відчувають кисневе голодування, змінюються і, отже, набувають нові функції.
Ну і третя група - це фактори ризику потенційні, іншими словами ті, які дослідженнями не доведені, але існує припущення, що вони грають важливу роль в розвитку раку простати.
Високий вміст кадмію в їжі. Це елемент, який міститься не тільки в диму, але і в їжі вирощеної і угноєна гормональними добавками.
Так само на рак простати впливає низький рівень або відсутність вітаміну Д. За результатами досліджень було виявлено, що люди, які живуть на півдні, страждають від раку простати набагато рідше.
Так само в розвитку раку простати значну роль відіграють урогенітальні інфекції - такі як мікоплазми, гонококи, трепонема бліда, трихомонади, а так само хламідії. Ці інфекції опосередковано або прямо впливають на нормальні, здорові клітини, викликаючи в них незворотні зміни, а це і є початковою точкою в зростанні і розвитку пухлини.
Крім того, в розвитку раку простати грають роль і гормони, а саме андрогени, які не є самі по собі канцерогенами, але які відіграють стимулюючу роль у розвитку раку.
Прогноз раку простати
Прогноз раку простати залежить від того, на якій стадії знаходиться захворювання.
На ранніх стадіях простатектомія у вісімдесяти відсотків хворих дозволяє досягти виживання протягом п'яти років, а у п'ятдесяти відсотків - протягом десяти. Променева терапія у сімдесяти відсотків протягом п'яти років, у сорока восьми відсотків - протягом десяти років. Найчастіше пацієнти вибирають променеву терапію, так як при ній менш ймовірно те, що хворий втратить статевої потенції.