Сайт про медицину

Запалення придатків: симптоми, лікування, антибіотики

Запалення придатків або аднексит– це захворювання, для якого характерне ураження запальним процесом придатків матки. Матка – це грушовидний орган, розташований в малому тазу, що є частиною репродуктивної системи організму жінки. До придатків матки відносять маткові (фаллопієві) труби і яєчники, в яких відбувається вироблення яйцеклітин.

Попадання інфекції в дану область можливо екзогенним та ендогенним шляхом. При екзогенному інфікуванні спостерігається висхідне надходження збудників з шийки матки і піхви. При ендогенному – патогенні мікроорганізми проникають в матку та її придатки з організму жінки. Наприклад, при апендициті бактерії можуть поширюватися в порожнину малого тазу і провокувати розвиток аднекситу. При зниженні імунітету патогенними можуть ставати і присутні в нормі бактерії піхви. Також інфікування може відбуватися лімфогенним (по лімфатичних судинах) і гематогенним (по кровоносних судинах) шляхом.

В результаті розмноження бактерій в придатках матки розвивається запальний процес – аднексит. Виділяють також локальні форми захворювання: запалення тільки маткових труб (сальпінгіт), запалення тільки яєчників (оофріт). Запалення придатків, особливо в хронічній формі, загрожує хворим розвитком такого важкого наслідку як безпліддя. Це відбувається через те, що аднексит призводить до появи спайок (зрощень) в маткових трубах і яйцеклітина не може просуватися ними в порожнину матки. Відповідно відсутня можливість для зустрічі її зі сперматозоїдом і запліднення.

Види запалення придатків (види аднекситу)

adneksit u jinok

Залежно від клінічної картини і тривалості перебігу захворювання буває:
Гострим – гострий аднексит характеризується раптовим виникненням після провокуючих чинників, яскравою клінічною картиною.
Хронічним – процес набуває затяжного перебігу при поганій опірності організму, постійному попаданні інфекції, неадекватному лікуванні гострого аднекситу.

За поширеністю запалення придатків може бути:
Одностороннє;
Двостороннє.
Запалення придатків може провокуватися різними видами мікроорганізмів. Це можуть бути стафілококи, стрептококи, гонококи, кишкова паличка, а також трихомонади, хламідії, уреаплазми, мікоплазми та мікобактерія туберкульозу.

Причини розвитку запалення придатків

До причин появи аднексита можна віднести переохолодження (особливо в період менструації), недотримання правил особистої гігієни, зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, фізична перевтома. Також причинами запалення придатків є простудні захворювання, часті аборти, регуляції, постановка внутрішньоматкових спіралей, заняття сексом під час менструації, відмова від бар'єрних контрацептивів, велика кількість статевих партнерів та інші запальні захворювання статевих органів в анамнезі.

Симптоми запалення придатків (аднексит симптоми)

Як же проявляється аднексит? З'являється біль внизу живота, при цьому біль іррадіює в крижі і поперек. Больові відчуття можуть виникати гостро, мати виражену інтенсивність (гострий аднексит), а можуть з'являтися тільки час від часу, при цьому болі тягне, що не яскраво вираженого характеру, посилюються при фізичному навантаженні і менструації (хронічний аднексит). Можуть з'являтися виділення з піхви з неприємним запахом, незвичайного кольору. Менструальний цикл стає нерегулярним, з вираженим больовим синдромом. Можуть з'являтися виділення в період до і після менструації, а також хворобливі відчуття при статевому контакті.

Страждає і загальний стан хворої: підвищується температура до фебрильних цифр, спостерігається слабкість, стомлюваність, зниження апетиту, блідість шкірних покривів, підвищена пітливість, головний біль, нудота і навіть блювота (симптоми, характерні для гострого аднекситу).

Діагностика запалення придатків (аднексит діагностика)

При підозрі на аднексит пацієнтам пропонується пройти ряд досліджень:
Аналіз крові – може виявити характерне підвищення рівня лейкоцитів, ШОЕ.
Гінекологічний огляд – гінеколог може помітити ущільнення і збільшення в розмірах придатків, болючість при пальпації.
Мазки – їх паркан проводиться при гінекологічному огляді. Зразки направляються в лабораторію, де при їх вивченні виявляється збудник патологічного процесу в придатках. Біологічний матеріал також може використовуватися для бактеріологічного посіву.

Ультразвукове дослідження – може проводитися у двох формах. У першому випадку при підготовці до процедури необхідно наповнити сечовий міхур, що дозволяє лікарю діагносту візуалізувати утворення в малому тазу. У другому – спеціальної підготовки не потрібно, УЗД проводиться за допомогою датчика, який вводиться в піхву.

Лікування запалення придатків (аднексит лікування)

Антибактеріальна терапія – в терапії запалення придатків застосовуються різні групи антибіотиків: макроліди (азитроміцин), тетрациклін (доксициклін), цефалоспріни (цефокситин), лінкосаміди (кліндаміцин). Препарати вводяться внутрішньовенно, внутрішньом'язово або приймаються у таблетованій формі. В ідеалі призначення антибактеріальної терапії здійснюється після визначення чутливості мікроорганізмів до препаратів. Для контролю лікування використовується метод повторного забору мазків на виявлення збудника.
Знеболюючі препарати – виявляються необхідні при гострому нападі аднексита.

Протизапальні препарати – сприяють стихання запалення в малому тазу. Використовуються нестероїдні протизапальні препарати, наприклад, диклофенак.
Стаціонарне лікування – показано при гострій формі аднекситу.
Статевий спокій на час лікування.
Також застосовується вітамінотерапія, імуномодулятори, загальнозміцнюючі препарати, фітотерапія.
Показана фізіотерапія – можуть застосовуватися лазерне, ультразвукове лікування, магнітотерапія.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2