Дієта і харчування при артриті
В галузі медицини постійно проводяться наукові розробки, але, на жаль, поки немає жодного науково доведеного факту, що тільки за допомогою дотримання суворої дієти, відповідного режиму харчування, можна перемогти таке захворювання, як артрит.
Безумовно, при лікуванні будь-якого захворювання харчування відіграє не останню роль, тим більше, що причиною деяких видів артритів є саме порушення в раціоні харчування. Значить, збалансована дієта дозволяє не тільки успішно боротися із захворюванням суглобів, а й служити як профілактичного заходу. Тому якщо вчені досі не придумали ліки від цієї загадкової хвороби, сам організм дає вам сигнали до полегшення стану. Перш за все, це – харчування і дієта
При захворюваннях суглобів слід вживати в їжу свіжі фрукти і овочі, а так же овочі у відварному і тушкованому вигляді, бажано з мінімальною кількістю солі (якщо від її вживання відмовитися зовсім виявляється складно). Хлібобулочні вироби краще вибирати з сортів борошна грубого помелу або цільнозерновий. Особливу увагу слід приділити круп’яним виробам. Каші – джерело білка, складних вуглеводів, корисних вітамінів і мінералів. Регулярне вживання каш сприяє розщепленню солей сечової кислоти і сприятливому виведенню їх з організму. Так само не слід відмовляти від молочних продуктів і пісного м’яса.
Звичайно, дія одних і тих же продуктів на різних людей неоднаково, але вчені сходяться на думці, що свіжі помідори хворим артритом, м’яко кажучи, не рекомендовані. Якщо ви помітили, що після літнього червоно-зеленого салату ваше самопочуття стабільно погіршується, то будьте готові обмежити себе і в споживанні картоплі, баклажанів та перцю. Вони належать до сімейства пасльонових і містять соланін, отруйний глікоалкалоїд, який і провокує у хворих на артрит болю в суглобах.
Існує ряд продуктів, які можуть суттєво покращувати стан хворого. Наприклад, риб’ячий жир або жирна риба містять корисні жирні амінокислоти групи омега-3, які допомагають полегшувати перебіг захворювання. Овочі та фрукти містять антиоксиданти і фітонутрієнти. У людей, які страждають на ревматоїдний артрит, як правило, сильно знижений рівень селену в крові, тому їм слід заповнювати цей дефіцит селену, вживанням таких продуктів як горіхи, насіннячка, сочевиця, нежирна свинина і цілісне зерно. Згідно з результатами медичних досліджень, перебіг захворювання полегшує вживання такої спеції як куркума. Її додають в супи, рагу, різні гарніри. В даний час стала дуже популярна скандинавська дієта, але багато лікарів її не рекомендують, оскільки вона жорстка і не підходить для тривалого застосування. Хоча багато хто користується принципами харчування, закладеними в цій дієті протягом могіх років і почуваються при цьому непогано.
В цілому ж хворим артритом підійде звичайна збалансована низькокалорійна дієта, скоригована винятком тих продуктів, на які виникає реакція, замінивши їх іншими аналогами. Наприклад, пасльонові можна замінити іншими овочами, пшеницю – рисом, замість жирного м’яса взяти пісні шматки, рибу або бобові. Кава корисно замінювати трав’яними настоями. Замість горіхів їжте насіння і насіння, молоко і молочні продукти вибирайте соєві, замість насичених жирів використовуйте рослинні олії (оливкова).
І, звичайно ж, варто відмовитися від шкідливих звичок. Куріння і алкоголь на відміну від усього іншого цілком предотвратимими фактор, а ось ризик від нього, як показало багаторічне шведське дослідження, сприяє розвитку артриту у генетично схильних осіб.