Сайт про медицину

Вагітність після 35 років

У більшості жінок, старших 35 років, вагітність перебігає нормально, і діти народжуються здоровими. Проте останні дослідження показують, що жінки, які відкладають народження дитини, дійсно зазнають певного специфічного ризику.
З кінця 70-х років рівень народжуваності дітей жінками, старшими 30 та 40 років, різко збільшився.

Згідно з даними Національного центру медичної статистики США, у період між 1978 та 1998 роками народжуваність у жінок вікової групи 35-39 років майже подвоїлася, а між 1981 та 1997 роками вона зросла на 92% серед жінок, старших 40 років.
Сучасні досягнення медицини дозволяють зараз жінкам, чий вік перевищує 30 і навіть 40 років, вагітніти та народжувати безпечніше, ніж у минулому. Однак жінка повинна знати про деякі види ризику, що супроводжують пізню вагітність – таким чином вона зможе приймати свідоме рішення щодо народження дитини.

Якою мірою вік жінки впливає на її репродуктивну функцію (здатність мати дітей)?

Зазвичай одразу після 30 років у жінок спостерігається деяке зниження здатності до зачаття. Немає нічого незвичного в тому, що жінці віком близько 35 років і старшій потрібно більше часу на те, щоб відбулося запліднення, ніж молодшій жінці. У певній кількості випадків зниження репродуктивної функції з віком має такі причини, як рідша овуляція або ендометріоз – гінекологічне захворювання, при якому елементи тканини, подібної за структурою до слизової оболонки матки, приростають до яєчників чи до маткових труб і перешкоджають зачаттю.
Якщо запліднення не відбулося протягом 6 місяців, жінці слід звернутися до свого гінеколога. У багатьох випадках неплідність може бути успішно усунена. Хоча жінкам, старшим 35 років, важче завагітніти, вони більш схильні до народження близнюків. Ймовірність народження близнюків природнім шляхом (без допомоги лікування з метою запліднення) є найвищою у віці 35-39 років, далі вона зменшується.

Яким чином вже наявні проблеми зі здоров’ям можуть вплинути на вагітність?

Якщо жінка збирається завагітніти, їй, незалежно від віку, слід звернутися за консультацією до лікаря. Це допоможе їй пересвідчитися в тому, що її організм перебуває в найкращій для запліднення формі. Візит до лікаря – добра нагода обговорити всі питання щодо вагітності, які турбують жінку та її партнера. Відвідання лікаря ще до настання запліднення є особливо важливим у тих випадках, коли жінка має хронічне захворювання, наприклад, цукровий діабет або тривале підвищення кров’яного тиску.

Такі стани, що частіше зустрічаються у жінок, старших 30 та 40 років, ніж у молодших, можуть загрожувати здоров’ю самої вагітної жінки та її майбутньої дитини. Але уважний медичний нагляд, що був розпочатий ще до зачаття і продовжується протягом усієї вагітності, допомагає знизити ризик і, у більшості випадків, без ускладнень народити здорову дитину.

Підвищення кров’яного тиску та діабет також можуть розвинутися у жінки вперше під час вагітності, і жінки, старші 35 років, мають підвищений ризик цього. Дослідження, проведене у 1990 році у медичній школі Маунт Сінай, Нью-Йорк, показало, що у жінок після 35 років підвищення тиску та діабет розвивалися під час вагітності вдвічі частіше, ніж у віковій групі після 20 років. У 1996 році дослідження Маунт Сінай показало, що жінки за 40 (у порівнянні з тими, кому за 20) мають майже втричі більшу ймовірність захворіти на діабет і майже вдвічі – мати підвищений тиск крові. Подібне дослідження, проведене у 1999 році вченими Каліфорнійського університету, показало, що для жінок, які народжують вперше у віці понад 40 років, ризик підвищення кров’яного тиску під час вагітності на 60% вищий, а ризик розвитку діабету вагітних – у чотири рази вищий, ніж для жінок вікової групи 20-30. Це робить ранній і регулярний допологовий нагляд особливо важливим для майбутніх матерів більш старшого віку. За умов ранньої діагностики та відповідного лікування зазначені розлади звичайно не становлять великого ризику для здоров’я матері чи дитини.

Який ризик народження дитини зі вродженими вадами розвитку у жінок, старших 35 років?

З віком жінки зростає ризик народження нею дитини з певними хромосомними порушеннями. Найбільш поширеним з них є синдром Дауна – поєднання розумової відсталості з фізичними аномаліями, викликане наявністю зайвої хромосоми у 21-й парі (у людини 23 пари хромосом). У віковій групі 25 років ризик народження у жінки дитини з синдромом Дауна становить 1 випадок на 1250 народжень; у 30 років – 1 на 1000 ; у 35 років – 1 на 400, у 40 років – 1 на 100, а у 45 років – 1 на 30.

Більшість лікарів радять вагітним жінкам 35 років і старше пройти тести пренатальної (допологової) діагностики – такі як амніоцентез та дослідження зразків ворсин хоріону – для діагностування або, точніше, для виключення наявності у дитини синдрому Дауна або інших розладів хромосом. Біля 95% майбутніх матерів, що проходять таке тестування, отримують втішні результати, які запевняють їх у відсутності у дитини будь-яких хромосомних порушень. Якщо пренатальні тести виключили наявність хромосомних вад і мати здорова, ризик народження нею дитини зі вродженими вадами не є більшим, ніж для 20-річної жінки.

Який ризик викидню в залежності від віку вагітної жінки?

У жінок будь-якого віку більшість випадків викидню відбувається в першому триместрі (перші 3 місяці) вагітності. Частота викиднів серед жінок старшого віку є значно вищою, ніж серед молодших. За результатами нещодавно проведеного данського дослідження, для жінок з підтвердженою вагітністю ризик викидню становить 9% у віковій групі 20 – 24 років і сягає 25% у 35-39-річних та понад 50% – у 42-річному віці. Зростання частоти виникнення хромосомних порушень сприяє підвищенню ризику викиднів, що пов’язані з віком матері.

Чи зростає ризик ускладнень та несприятливих результатів вагітності після 35 років?

Хоча жінки у віці 30 – 40 років зазвичай народжують здорових дітей, на шляху до цього їх чекає більше проблем. Крім підвищеного ризику розвитку діабету вагітних та високого кров’яного тиску, у жінок, старших 35 років, зростає і ризик ускладнень з боку плаценти. Найбільш поширеним з них є передлежання плаценти – стан, при якому плацента частково чи повністю закриває отвір шийки матки. Дослідження, проведене вченими Каліфорнійського університету, показало, що у жінок віком старших 40 років, що народжують вперше, це ускладнення виникає майже у 8 разів частіше, ніж у віковій групі 20 – 30 років. Передлежання плаценти може викликати тяжку кровотечу під час пологів, що ставить під загрозу життя матері та дитини. Але цьому легко запобігти, якщо вдатися до операції кесаревого розтину.

За даними деяких досліджень, жінки, що відкладають народження першої дитини до досягнення ними віку 35 років і більше, зазнають підвищеного ризику народження дитини з низькою вагою (менше 5 фунтів) або недоношеної дитини (раніше за 37 повних тижнів вагітності). Цей ризик помірно, але невпинно зростає з віком жінки, навіть якщо у неї немає хронічних захворювань, таких як цукровий діабет та гіпертонічна хвороба. Данське дослідження також з’ясувало, що в жінок після 35 років підвищується ризик позаматкової вагітності (при якій запліднена яйцеклітина імплантується поза маткою, зазвичай, у фаллопієвих трубах). Данське дослідження та дослідження канадських фахівців за 1997 рік показали незначне збільшення випадків мертвонароджень. Проте, жодне з досліджень школи Маунт Сінай не виявило прямого зв’язку між віком і частотою мертвонароджень, навіть у групі жінок старше 40 років. Згідно з даними дослідження Каліфорнійського університету в Дейвісі, у новонароджених від матерів, старших за 40 років, спостерігалося більше ускладнень (серед них такі, як асфіксія (ядуха) чи крововиливи у мозок) у порівнянні з новонародженими від матерів молодшого віку. Проте, незважаючи на високий ризик ускладнень, смертність серед дітей від матерів зрілого віку не була вищою, переважна більшість їх видужували і чудово себе почували.

Вагітні жінки віком 35 років і старші дійсно наражаються на певний специфічний ризик, але багатьом ускладненням можна ефективно запобігти шляхом уважного допологового нагляду. І ще важливо пам’ятати, що навіть для вагітних жінок старшого віку підвищення ризику є помірним.

Чи мають жінки віком 35 років і старші важчі пологи?

Жінки, старші 35 років, що народжують вперше, частіше мають ускладнення під час пологів, ніж ті, кому за 20. Дослідження показують, що патологічний стан плоду та занадто затягнутий другий період пологів більш характерні для матерів старшого віку. Це може частково впливати на зростання частоти кесаревих розтинів у віковій групі понад 35 років. Жінки, що народжують вперше після 40 років, мають найвищий ризик кесаревого розтину – 47%, згідно з даними дослідження Каліфорнійського університету. Інші дослідження також показують, що жінки, які народжують першу дитину після 35 років, мають ризик кесаревого розтину близько 40%, тоді як для 20 – 30-річних він становить тільки близько 14%.

Як вагітна жінка може зменшити ризик?

Сьогодні жінки, старші 30 і навіть 40 років, які відкладали народження дитини на майбутнє, в основному перебувають у чудовій формі і можуть сподіватися на нормальний перебіг вагітності. Однак, крім чинників ризику, специфічних для віку після 35 років, жінка повинна брати до уваги також і неспецифічні чинники, що стосуються всіх вагітних. Для майбутніх матерів після 35 років особливо важливим є дотримання основних ПРАВИЛ:
♦ Коли плануєте завагітніти, зверніться до лікаря ще до зачаття.
♦ Ще до зачаття та протягом першого місяця вагітності щоденно приймайте полівітаміни, що містять 400 мкг та фолієвої кислоти – це допоможе запобігти певним вадам розвитку нервової системи.
♦ Одразу ж станьте на облік з приводу вагітності та регулярно відвідуйте жіночу консультацію.
♦ Харчуйтеся здоровою їжею, вживайте продукти, багаті на фолієву кислоту – апельсиновий сік, арахіс, бобові, сочевицю, збагачені вітамінами.
♦ Ви повинні стежити за масою тіла і досягти вашої ідеальної ваги, що відповідає вашому зросту ще до запліднення.
♦ Не вживайте жодних алкогольних напоїв перед зачаттям дитини та уникайте вживання спиртних напоїв упродовж усієї вагітності.
♦ Під час вагітності не куріть і намагайтеся уникати пасивного куріння. Краще кинути курити ще до того, як завагітнієте.
♦ Не вживайте жодних ліків чи трав, крім тих, що призначає лікар. Обов’язково повідомте лікареві про свою вагітність!

Матеріал призначений лише з інформаційною метою і не є медичною рекомендацією. 

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2