Сайт про медицину

Планування сім'ї до вагітності

Усі жінки дітородного віку в період планування вагітності повинні вжити ряд заходів, які підвищать їхні шанси народити здорову дитину. Ці заходи включають: щоденний прийом фолієвої кислоти (вітаміну групи В), здоровий сспосіб життя, обстеження у лікаря.

Оскільки багато важливих змін у розвитку дитини відбувається до того моменту, коли жінка може зрозуміти, що вона вагітна, наведені заходи можуть мінімізувати шкоду, завдану дитині деякими інфекціями, захворюваннями, недостатнім харчуванням та впливом навколишнього середовища.

Яким чином допомагає щоденний прийом фолієвої кислоти?

Щоденний прийом фолієвої кислоти до та у перші місяці вагітності значно зменшує ймовірність виникнення серйозних вроджених вад головного та спинного мозку (ВНТ) і, можливо, інших вад, як то серцеві вади, розщілина губи та піднебіння. Усім жінкам дітородного віку слід приймати 400 мікрограмів фолієвої кислоти щоденно та дотримуватися здорової дієти, що включає продукти, багаті на фолієву кислоту. Це єдиний шлях отримання необхідної кількості фолієвої кислоти на день.

Продукти, що містять фолієву кислоту, це: збагачені злакові сніданки, овочі з зеленим листям, апельсиновий сік та цитрусові, арахіс, зернові з висівками. Збагачені сухі сніданки, продукти зі злаків та вітаміни містять синтетичну форму фолієвої кислоти, що краще засвоюється організмом, ніж натуральна. В процесі приготування та зберігання їжі деякі фолати руйнуються. Було оцінено, що організмом засвоюється 50% харчових фолатів, в той час, як при вживанні збагачених продуктів організм засвоює 85%, а при прийомі вітамінів – 100%.

Жінка, в якої під час попередньої вагітності були ВНТ у плоду, повинна проконсультуватися з лікарем до вагітності про оптимальну для неї дозу фолієвої кислоти. Дослідження показали, що у цих жінок значно зменшується загроза (до 70%) народження наступної нездорової дитини при прийманні більш високих доз фолієвої кислоти (4 млг). Вони повинні почати вживання фолієвої кислоти хоча б за місяць до вагітності і продовжувати прийом протягом першого триместру.

Жінки з діабетом та епілепсіями також перебувають у групі підвищеного ризику народження дітей з ВНТ. Ці жінки повинні проконсультуватися з лікарем до вагітності, чи варто їм зменшити дози уживаних ліків до зачаття та збільшити дозу фолієвої кислоти.

Чи є необхідним медичне обстеження до вагітності?

Медичне обстеження до вагітності допомагає запобігти багатьом загрозам, пов’язаним з вагітністю, та збільшити шанси народження здорової дитини. Під час такого візиту вагітну жінку розпитають про історію її захворювань та спосіб життя. Вона може розповісти про те, що її турбує, і запитати, наприклад, чи безпечні при вагітності ліки, які вона приймає, або чи не зашкодять вагітності її робота та захоплення.
Такий візит особливо важливий для жінок, у яких уже були проблемні вагітності (викидень, передчасні пологи, дитина з вродженими вадами), для виявлення та лікування причини проблеми, тобто для планування здорової вагітності. Цей візит дуже важливий для жінок з хронічними захворюваннями, як то діабет, що збільшує загрозу народження дитини з вродженими вадами.

Які проблеми можна виявити під час медичної консультації до вагітності?

Під час обстеження жінки проводиться скринінг на інфекції, хвороби, що передаються статевим шляхом, та інші проблеми зі здоров’ям. Аналізи крові можуть виявити наступні інфекції:
Краснуха: жінки, які не хворіли на краснуху в дитинстві, повинні мати щеплення ще до зачаття. Тоді вагітність слід планувати не менш ніж через три місяці після щеплення.
Токсоплазмоз: лікарі рекомендують жінкам обов’язкове обстеження на наявність цієї інфекції, що може зашкодити розвитку плоду. Інфікування можливе від вживання сирого м’яса та при контакті з фекаліями котів.
Гепатит В: Центри контролю та запобігання захворюваності рекомендують усім вагітним провести обстеження на наявність гепатиту В. Діти інфікованих жінок мають 50% ризику зараження вірусом. Негайне щеплення та лікування одразу після народження в основному запобігає інфікуванню дитини.
Хоча жінки групи ризику (медичні працівники) повинні зробити щеплення до вагітності.
Вітряна віспа: жінки, які не хворіли на вітрянку в дитинстві, повинні зробити щеплення. Вагітність слід відкласти на три місяці після щеплення.
Інші інфекції: обстеження може виявити вагінальні інфекції, інфекції сечовивідного каналу, що можуть викликати передчасні пологи. Жінки з тяжким ступенем ожиріння мають схуднути до вагітності з метою зменшення загрози гестаційного діабету та інших ускладнень вагітності. Жінки, які вже завагітніли, не повинні намагатися схуднути під час вагітності, адже це може зашкодити плоду. Консультація до вагітності включає також обговорення можливості генетичних захворювань.

Аналіз крові може виявити носіїв:
Хвороби Тея-Сакса: вражається мозок плоду, поширене серед євреїв Ашкеназі.
Серповидно-клітинної анемії: захворювання крові, поширене серед темношкірих.
Таласемія: захворювання крові, розповсюджене у деяких районах Африки, Південної Азії та Середземномор’я. Скринінг на генетичні захворювання та консультації до вагітності можуть запевнити подружжя, що їх дитина не успадкує певне специфічне захворювання. Це також дає змогу носіям обговорити варіанти та вжити певних заходів, наприклад, провести пренатальне тестування. Хромосомні відхилення також повинні обговорюватися з жінками, старшими 35 років.

Які ще захворювання матері можуть бути небезпечними для плоду?

Діабет: жінки з неконтрольованим інсулін-залежним діабетом мають більш високу загрозу викидня, мертвонародження та народження дитини зі значними вродженими вадами. Контролювання та корекція вмісту глюкози у крові до та під час вагітності збільшують шанси народження здорової дитини.
Високий артеріальний тиск: хронічна гіпертонія може збільшити загрозу ускладнень вагітності, як то плацентарні проблеми та затримка розвитку плоду. Лікар повинен знати про наявність гіпертонії у жінки до вагітності для того, щоб обрати правильну тактику її лікування під час вагітності.
Системна червона вовчанка: аутоімунне захворювання, що клінічно проявляється артритами, ушкодженням нирок, висипом на шкірі. Це може стати причиною викидню чи передчасних пологів. Якщо симптоми не прогресували протягом останніх шести місяців, жінка може мати здорову вагітність. Правильна контрацепція допоможе спланувати найбезпечніший час для вагітності.
Судоми: деякі протисудомні препарати збільшують загрозу вроджених вад. Під час консультації до вагітності лікар може порадити припинити прийом препарату, змінити дозу чи розпочати вживання безпечного препарату. Жінка не повинна сама припиняти вживання препарату без поради лікаря, адже самі судоми можуть завдати шкоди плоду.
Фенілкетонурія (ФКН): жінки з цією спадковою вадою обміну амінокислот повинні дотримуватися спеціальної дієти до та під час вагітності з метою попередження виникнення вроджених вад та розумового відставання у дитини.
Хвороба нирок: жінки з хронічним захворюванням нирок повинні проконсультуватися з лікарем до вагітності і виявити, чи безпечна вагітність для них та дитини. Деякі жінки зі складними формами хвороби нирок можуть мати додаткові ушкодження нирок за період вагітності, і їх діти можуть мати загрозу смерті або відставання у розвитку. Якщо хвороби нирок мають легку форму, вагітність може бути здоровою, хоча слід постійно контролювати рівень кров’яного тиску, починаючи до вагітності.
Препарати: під час візиту до лікаря жінка може виявити, наскільки безпечними є препарати, які вона приймає, в тому числі препарати від застуди та настояні трави.

Як може планування сім’ї до початку вагітності допомогти уникнути проблем попередньої вагітності?

Вживання заходів між вагітностями дозволяє уникнути повторних проблем. Наприклад, вживання фолієвої кислоти дозволяє зменшити загрозу повторних ВНТ. Якщо жінка мала кілька ранніх викиднів чи один пізній (у другому триместрі), її лікар може іноді виявити причини та призначити лікування, у результаті якого жінка матиме нормальну вагітність. Якщо у жінки раніше траплялися передчасні пологи, лікар також може оцінити їх причину та призначити лікування.

Чи може спосіб життя жінки зашкодити плоду?

Жінка, яка планує вагітність, повинна припинити вживання алкоголю, заборонених ліків та кинути курити. Жінки, які вживають алкоголь, мають загрозу народження дитини з фетальним алкогольним синдромом, що включає фізичні та психічні порушення. Рекомендовано повністю уникати вживання алкоголю до зачаття та під час вагітності. Куріння подвоює ризик позаматкової вагітності, народження дитини з низькою масою тіла та передчасних пологів. Вживання кокаїну у ранні періоди вагітності підвищує ризик деяких вроджених вад.

Жінки, які вживають наркотики, мають у шість разів більше шансів народити дитину з низькою масою тіла. Жінка, яка намагається завагітніти, повинна уникати гарячих ванн та джакузі, адже підвищена температура тіла у першому триместрі може збільшити ризик ВНТ. Жінка, яка планує вагітність, повинна уникати небезпечних хімікатів на роботі та вдома. Вона має проконсультуватися з лікарем стосовно речовин, з якими вона має справу, і які, як вона вважає, можуть зашкодити дитині.

Наприклад, деякі дослідження показали, що робота з розчинювачами, що використовуються у багатьох галузях промисловості, може підвищити ризик викидню чи народження дитини з вродженими вадами. Жінка, яка працює з такими речовинами, повинна добре провітрювати робоче приміщення та носити захисний одяг.

Час займатися спортом. Спорт допомагає жінці підтримувати себе у формі, схуднути, зняти стрес, попередити серцеві захворювання та високий артеріальний тиск. Для вагітної жінки заняття спортом зменшують звичайні для цього стану проблеми, як то запори, біль у попереку, стомленість та варикозне розширення вен. Але до початку чи впродовж занять спортом вагітна жінка повинна проконсультуватися з лікарем.

Усі жінки мають спробувати зменшити кількість стресів у їх житті. Стреси не приносять користі жінці та її дитині до, під час та після вагітності. Деякі дослідження свідчать, що надлишок стресу може призвести до передчасних пологів, низької маси тіла дитини при народженні.
Зміни у способі життя до вагітності принесуть багато користі дитині. Але багато вагітностей не планованих. За такої вагітності слід вчасно звернутися до лікаря та припинити ризиковий спосіб життя якомога раніше.

Чи необхідно батькові відвідати лікаря до планованої вагітності?

Такі фактори, як робота батька з небезпечними хімікатами, куріння та вживання алкоголю можуть відіграти роль у небажаному закінченні вагітності. Оскільки ці впливи ще недостатньо вивчені, чоловікам все одно слід кидати шкідливі звички до зачаття та проконсультуватися з лікарем щодо шкідливих речовин на роботі.

Матеріал призначений лише з інформаційною метою і не є медичною рекомендацією. АМАОЗ та «Мар оф Даймс» не несуть відповідальності та необов’язково поділяють позицію і підходи, викладені в публікації.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2