Виявлення, діагностика та лікування туберкульозу (збирання мокротиння)
Вимоги до збирання мокротиння на туберкульоз
Зразки треба збирати в чисті контейнери. Вони повинні відповідати таким вимогам:
• Отвір у контейнері для збирання мокротиння повинен бути широким (діаметр – 35 мм), що дасть змогу пацієнтові відкашляти мокротиння без забруднення зовнішньої поверхні контейнера.
• Контейнери мають бути виготовлені з прозорого матеріалу, щоб кількість і якість зібраної проби можна було оцінити, не відкриваючи кришки, і в такий спосіб зменшити ризик зараження медперсоналу лабораторії.
• Контейнери повинні бути виготовлені з міцного матеріалу і щільно закриватися кришкою, щоб унеможливити поширення інфекції.
• Матеріал, з якого виготовлений контейнер, повинен легко піддаватися маркіруванню і надійно зберігати напис.
• Об’єм контейнера має становити 35–50 мл.
Якщо є можливість, бажано використовувати одноразові контейнери, виготовлені з матеріалу, що легко утилізується. Застосовують і скляні контейнери багаторазового використання з кришкою, що загвинчується. При використанні такої тари її необхідно ретельно вимити й стерилізувати автоклавуванням або кип’ятінням у 2%-му содовому розчині протягом 30 хв.
Забруднений ззовні контейнер медичний працівник повинен витерти змоченим у дезінфікуючому розчині тампоном, після чого тампон знищити.
Безпека медичних працівників
Під керівництвом медичного працівника вдається зібрати якісніший зразок мокротиння. При цьому медичні працівники, що контролюють збирання мокротиння, повинні дотримуватися правил техніки безпеки і, крім халата й шапочки, використовувати маску і гумові рукавички, а також клейончастий фартух. По можливості медичний працівник повинен залишити кімнату й спостерігати за збором мокротиння через скляне вікно у дверях.
Роз’яснення та інструкції для пацієнтів
Медичний працівник повинен чітко пояснити пацієнтові причину і важливість збирання мокротиння. Крім того, треба докладно описати процес збору мокротиння, щоб хворому було зрозуміло, що треба зробити. За допомогою докладних інструкцій і роз’яснень медичний працівник повинен допомогти пацієнтові зібрати якісний зразок мокротиння.
Мокротиння часто буває густим і слизуватим, але може бути й рідким, зі шматочками некротизованої тканини легені. Колір мокротиння варіює від брудно-білого до брудно-зеленого. Домішка крові надає мокротинню червонуватого або коричневого кольору. Прозору слину практично марно діагностувати на туберкульоз.
Перша спроба збору мокротиння з якої-небудь причини може виявитися невдалою (запаморочення пацієнта, пацієнт зумів зібрати тільки слину, мокротиння виявилося недостатньо для дослідження). У цьому разі хворий після необхідного відпочинку повинен повторити описані вище дії.
Після закінчення збору мокротиння медичний працівник видає пацієнтові новий контейнер для збору ранкового зразка. Варто переконатися в тому, що пацієнт розуміє, як правильно збирати мокротиння, нагадати йому про необхідність привезти зразок у медичну установу і здати третій зразок мокротиння під контролем медичного працівника.
Зберігання і транспортування зразків мокротиння
Зберігання зразків мокротиння
Медичний працівник повинен правильно маркірувати контейнер зі зразком мокротиння хворого. Ідентифікаційний номер треба писати на зовнішньому боці контейнера (а не на кришці!).]
¹ Модифікація пам’ятки Російського Товариства Червоного Хреста
Якщо лікувальна установа не має можливості провести мікроскопічне дослідження мокротиння, зразки треба відправити до найближчої лабораторії. Там вони повинні бути досліджені якомога швидше, оскільки від результатів цих досліджень залежить установлення діагнозу і своєчасне призначення лікування. Мікроскопію мокротиння необхідно провести протягом тижня після взяття зразків.
Якщо контейнер з мокротинням відправляється в лабораторію відразу після збору мокротиння, треба помістити його в спеціальний ящик для транспортування. В іншому разі матеріал зберігається в холодильнику при температурі +4°С не більше 7 діб.
Коли немає можливості доставити мокротиння в лабораторію протягом 7 діб, допускається приготування фіксованих мазків на місці з наступним доправленням їх до лабораторії не пізніше 2-3 тижнів з моменту готування.
Транспортування зразків мокротиння
Під час транспортування контейнери мають бути щільно запаковані в тару, що витримує можливе їхнє протікання, удари, зміни тиску та інші зовнішні впливи. Для транспортування бажано використовувати бікси або спеціальні транспортувальні ящики з гніздами для контейнерів і пробірок, куди можна помістити 20 контейнерів із зразками мокротиння. Щоб уникнути протікання, контейнери з мокротинням повинні бути запаковані та встановлені вертикально. Під час транспортування матеріал по можливості має перебувати в холоді та бути захищений від впливу сонячних променів.
Зразки мокротиння треба ретельно запакувати в бікс або спеціальний ящик для транспортування. Усі три зразки повинні супроводжуватися одним Направленням на проведення аналізу мокротиння (ТБ 05). Для кожного бікса складається Опис зразків мокротиння, ТБ 05 (опис), до якого вносять дані кожного пацієнта, дату збоу мокротиння, номер зразка мокротиння.
Ольга НІКОЛАЄВА
кафедра фтизіатрії і пульмонології
НМАПО імені П.Л.Шупика
Ніна САМУЙЛЕНКО
Київський обласний пульмональний центр