Сайт про медицину

Лікування діареї у дітей

Якщо дитина старше 6 місяців або якщо вона вже приймає м’яку їжу, їй слід давати каші, овочі та іншу їжу на додаток до молока. Якщо ж дитині більше 6 місяців і вона ще не приймає такої їжі, треба розпочати введення останньої ще під час діареї або незабаром після її припинення. Рекомендована їжа повинна бути такою, що традиційно використовується в даній місцевості, легкодоступною, мати високу енергетичну цінність та забезпечувати адекватне надходження життєво необхідних поживних мікроелементів. Їжа повинна бути добре кулінарно обробленою, розім’ятою або перетертою для полегшення травлення.

У разі виникнення ознак дегідратації або інших проблем необхідно звернутися з дитиною до лікаря/фельдшера
Мати повинна звернутися з дитиною до лікаря/фельдшера, якщо у дитини спостерігаються такі ознаки:
• часте виділення водянистого випорожнення;
• повторне блювання;
• сильна спрага;
• дитина мляво їсть або п’є;
• лихоманка;
• з’являється кров у випорожненнях; або
• стан дитини не поліпшується через 3 дні.

ПЛАН ЛІКУВАННЯ В:
оральна регідратаційна терапія для дітей з незначною дегідратацією

План лікування В застосовується у разі наявності в дитини ознак зневоднення. Необхідно, щоб усі діти, які потребують проведення такої регідратації, перебували під спостереженням медичного працівника доти, доки стан дитини не буде кваліфіковано як істотне поліпшення.

Удосконалена (низькоосмолярна) рецептура POP

Дегідратація внаслідок гострої діареї будь-якої етіології та в будь-якому віці – за винятком дегідратації тяжкого ступеня – може бути безпечно та ефективно усунута в понад 90% випадків простим методом оральної регідратації за допомогою суміші глюкози та кількох солей, відомої як Розчин для Оральної Регідратації (POP). POP всмоктується в тонкому кишечнику навіть у разі профузної діареї, заміщуючи таким чином воду та електроліти, що втрачаються з випорожненнями.
POP, який рекомендували до застосування до останнього часу і який містить 90 мЕкв/л натрію та має загальну осмолярність 311 мОсм/л, довів свою ефективність і відсутність очевидних побічних ефектів. Його застосування зменшило смертність від діарейних захворювань в Україні.
Новий (низькоосмолярний) ОРР та солі цинку були включені до Типового переліку життєво необхідних лікарських засобів ВООЗ, у 2003 та 2005 роках відповідно.
Останні дослідження показали, що ефективність розчину POP для лікування дітей з гострою діареєю підвищується, якщо знизити в ньому концентрацію натрію до 75 мЕкв/л, концентрацію глюкози – до 75 ммоль/л та його загальну осмолярність – до 245 мОсм/л 1 (див. таблицю 4). У разі застосування цього розчину для лікування у дітей потреба в позаплановій додатковій в/в терапії зменшувалася на 33%. Новий розчин POP також зменшував частоту блювання на 30% та об’єм випорожнення – на 20%. Він довів, що є настільки ж безпечним та, принаймні, настільки ж ефективним, як і стандартний POP, у разі застосування у дітей та дорослих, хворих на холеру. Знижена осмолярність допомагала уникнути можливих небажаних явищ, пов’язаних із гіпертонічністю сумарного об’єму рідини, що всмоктувалася.
У зв’язку з підвищеною ефективністю низькоосмолярного розчину POP, особливо у дітей з гострою діареєю нехолерної етіології, ВООЗ та ЮНІСЕФ зараз рекомендують країнам застосовувати та виробляти саме цю, оновлену рецептуру POP замість стандартного рекомендованого POP із загальною осмолярністю 311 мОсм/л. Станом на травень 2008 року із зареєстрованих в Україні препаратів для ОРТ відповідають вищенаведеним стандартам Humana electrolyte та ORS-200 (Hipp). У разі відсутності цих препаратів слід застосовувати Регідрон, Гастроліт, Нормогідрон та інші, склад яких наближений до рекомендованого стандарту.

Скільки потрібно розчину POP

Використовуйте таблицю 5 для оцінки кількості розчину POP, потрібної для регідратації. Якщо маса тіла дитини відома, її треба застосовувати для визначення приблизної потрібної кількості розчину. Кількість розчину також можна приблизно оцінити, помноживши масу тіла дитини в кг на 75 мл. Якщо маса тіла дитини невідома, оберіть приблизну кількість у відповідності до віку дитини. Точна потрібна кількість розчину залежатиме від ступеня дегідратації дитини. Діти з більш вираженими ознаками дегідратації або ті, в кого продовжуються часті водянисті випорожнення, потребуватимуть більше розчину, ніж діти з менш вираженими її ознаками або ті, в кого немає таких ознак. Якщо дитина бажає POP в кількості, більшій за оцінену потребу, і не виявляє ознак надмірної гідратації, дайте більшу кількість розчину.
Набряк (опухлість) повік є ознакою надмірної гідратації (гіпергідратації). У такому разі припиніть давати POP, але давайте грудне молоко чи просту воду, а також їжу. Не давайте діуретичних засобів. Коли набряк зникне, знову почніть давати розчин POP за планом лікування А.

Як давати розчин POP

S 53-10Члена родини треба навчити готувати й давати дитині POP. Немовлятам і дітям молодшого віку розчин слід давати за допомогою чистої ложки або чашки. Пляшки для годування використовувати не слід. У новонароджених для введення до рота невеликих кількостей розчину можна використовувати піпетку або шприц (без голки). Дітям до 2 років слід пропонувати чайну ложку розчину кожні 1-2 хвилини; діти більш старшого віку (та дорослі) можуть часто відпивати безпосередньо з чашки.

У перші 1-2 години лікування часто виникає блювання, особливо, коли діти п’ють розчин надто швидко. Проте воно рідко перешкоджає успішній оральній регідратації, оскільки більшість рідини всмоктується. З часом блювання, зазвичай, припиняється. Якщо дитина блює, зачекайте 5-10 хвилин і потім знову починайте давати розчин POP, але повільніше (наприклад, по ложці кожні 2-3 хвилини).

Моніторинг перебігу пральної регідратаційної терапії

У процесі регідратації періодично перевіряйте дитину, щоб упевнитися, що POP приймається нею в задовільному об’ємі, а ознаки дегідратації не посилюються. Якщо в будь-який час у дитини виникають ознаки тяжкої дегідратації, переходьте до Плану лікування С.
Через 4 години проведіть повну повторну оцінку стану дитини, дотримуючись рекомендацій з таблиці 2. Далі прийміть рішення щодо подальшого лікування.
Коли регідратацію успішно завершено:
• шкіра, якщо її вщипнути, розправляється з нормальною швидкістю;
• спрага зникає;
• виділяється сеча;
• дитина затихає, вона більше не збуджується й нерідко засинає.
Навчіть матір, як лікувати дитину вдома за допомогою POP (який необхідно мати в домашній аптечці кожної родини) та годування за Планом лікування А. Навчіть її розпізнавати ознаки, у разі появи яких їй треба звернутися з дитиною до лікаря для обстеження й допомоги.

Задоволення нормальних потреб у рідині

У процесі лікування, спрямованого на компенсацію наявного дефіциту води та електролітів, нормальна (не пов’язана з хворобою) добова потреба дитини в рідині повинна теж задовольнятися. Це може бути зроблено в такий спосіб:
Діти молодшого віку на грудному вигодовуванні. Продовжувати годувати груддю з такою частотою та тривалістю, як бажає дитина, навіть під час оральної регідратації.
Діти віком до 6 місяців, що не годуються груддю. По завершенні регідратації відновити повномасштабний режим годування молоком (або молочною сумішшю). Давати воду та інші рідини, які, зазвичай, вживає дитина.
Діти старшого віку та дорослі. У процесі регідратації та підтримувальної терапії пропонувати на додаток до розчину POP для пиття стільки простої води, скільки вони бажають.

Коли оральна регідратація не має успіху

У разі застосування стандартного POP ознаки дегідратації не зникали або з’являлися знову в процесі ОРТ приблизно у 5% дітей. За використання нового POP зменшеної (низької) осмолярності, за оцінками, частота таких «невдач» лікування знизиться до 3% або менше.

Зазвичай вказані «невдачі» мають такі причини:
• невпинна та швидка втрата рідини з випорожненнями (понад 15-20 мл/ кг маси тіла/годину), як це відбувається у деяких дітей, хворих на холеру;
• прийом розчину POP у недостатньому об’ємі внаслідок втоми або летаргічного стану;
• часте, тяжке блювання.

Таких дітей необхідно госпіталізувати для введення розчину POP через назогастральний зонд або розчин Рінгера лактата внутрішньовенно (в/в) (75 мл/ кг маси тіла протягом 4 годин). Після підтвердження того, що ознаки дегідратації поліпшилися, зазвичай, є можливим успішне відновлення ОРТ.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2