Сайт про медицину

Бартолініт: симптоми і лікування

Під поняттям бартолініт слід розуміти наявність запального процесу в області великої залози ("преддверия влагалища" рос.) або бартолінової залози.
Дане захворювання розвивається внаслідок попадання збудників в протоку залози, що сприяє надалі генералізації процесу.

Збудниками бартолініту можуть виступати не тільки мікроорганізми специфічної природи (трихомонади, гонококи), але і неспецифічні (аероби грампозитивні Мустафа-, стрептококи і грамнегативні бактерії). Попадання інфекції в протоку залози призводить до розвитку запальної реакції. Як наслідок, відбувається його облітерація або закупорка за рахунок набряку зовнішнього отвору протоки, патологічний секрет затримується і утворюється ретенційна кіста. Якщо інфекція проникла в тканину залози, то це призведе до розвитку справжнього абсцесу. Про хибному абсцесі говорять у випадку інфікування вмісту кісти.

bartolinitБартолініт може протікати у формі гострого та хронічного процесу. Найбільш яскравою клінічною картиною характеризується гостра форма. Жінка пред'являє скарги на появу хворобливого утворення в області статевих губ, яке створює утруднення при русі. З'являються скарги загального характеру – підвищення температури, загальне нездужання, головний біль та інші. Найбільш достовірні дані отримують під час об'єктивного огляду. В області залози визначається набряклість, почервоніння, а також хворобливість.

Якщо процес став хронічним, то клінічна симптоматика поза стадії загострення відсутня. Цей період називається «холодним», для нього не характерна наявність місцевих і загальних проявів. На стадії загострення захворювання з'являється клініка, яка буде збігатися з симптомами гострого бартолініту.

Лікування бартолініту

Основний принцип проведених лікувальних заходів це ліквідація запального процесу. Можна застосовувати засоби медикаментозної і не медикаментозної терапії.
bartolinit SurgeryБезпосередньо впливати на збудників можна за допомогою етіотропних препаратів, до яких відносяться антибактеріальні засоби. У даному випадку рекомендується призначати препарати, що мають широкий спектр впливу. Це можуть бути антибіотики пеніцилінової групи, тетрациклін. Якщо до початку лікування був узятий матеріал для проведення бактеріологічного дослідження, то препарат вибирається надалі з урахуванням чутливості збудника. Антибіотик в середньому призначається на десять днів. На початку терапії краще застосовувати ін'єкційні форми, а в міру поліпшення стану слід перейти на таблетований прийом антибактеріального засобу. Обов'язково призначається місцеві обробки області бартолінової залози. З цією метою можна рекомендувати наступні антисептичні розчини - розчин хлоргексидину, мірамістину, перманганату калію або димексида (у розведеному вигляді).

Якщо бартолініт ускладнився розвитком нагноєння або абсцесу, то жінку необхідно госпіталізувати в гінекологічне відділення. Хірургічне лікування полягає в розтинанні утворення і його дренуванні на тлі проведення антибактеріальної терапії. Після розтину патологічного утворення проводять обробку його внутрішній поверхні і залишають дренаж (можна використовувати гумовий дренаж). Це забезпечить вільний відтік вмісту і дозволить домогтися швидкого одужання. У деяких випадках може статися самостійне розтин абсцесу в область піхви, кишечника. Якщо отвір протоки закрилося швидко, то підвищується ризик утворення кісти, хронічних форм.
Дуже важливий момент при проведенні протизапальних заходів, це иммуностимулирующая і вітамінотерапія. Проведення її в такому обсязі сприяє підвищення ефективності лікувальних заходів, прискоренню процесу одужання і запобігає в подальшому часте рецидивування процесу.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2