Сайт про медицину

Ендометріоз. Ендометріоїдна кіста: симптоми, лікування, видалення

Будь-яка жінка може зіткнутися з такою неприємною проблемою, як ендометріоїдна кіста яєчника. Найчастіше ендометріоїдні кісти яєчників з'являються на тлі розвитку ендометріозу.
Ендометріоз – це процес, при якому відбувається доброякісне розростання за межами матки тканини, за функціональними і морфологічними властивостями схожими на ендометрій.

Згідно з останніми даними, генітальний ендометріоз можна віднести до однієї з найбільш поширених патологій у жінок в репродуктивному віці після запальних захворювань і міоми. Однак ендометріоз часто не діагностується або служить приводом для неправильних діагнозів.

Генітальний ендометріоз супроводжують важкі ураження різних органів і систем, частіше превалюють порушення гепатобіліарної системи, ураження сечовивідних шляхів, щитовидних та молочних залоз. Ендометріоз зазвичай зустрічається у жінок в репродуктивному віці (23-39 років). Середній вік близько 30 років. За останні десятиліття відзначено зростання захворюваності на ендометріоз з 13 до 27%. Серед жінок, які страждають безпліддям, ендометріоз зустрічається в 20-26% випадків. Ендометріоз часто поєднується з міомою, гіперплазією ендометрія, вадами розвитку статевих органів.

Часто при ендометріозі уражаються яєчники, причому клітини ендометрію можуть розташовуватися як в кірковому шарі яєчника, так і на його поверхні. На початку на поверхні яєчника з'являються дрібні запалення клітин ендометрію, потім ці осередки розростаються, збільшуються в розмірах, зливаються і заповнюються кров'ю. У цьому випадку вже говорять про формування на яєчнику ендометріоїдної кісти. Уражатися може тільки один яєчник, а можуть відразу обидва. Кісти можуть бути різних розмірів, незначними - від 0,5 см і значними - до 10см. Більше вони зазвичай не виростають. Кіста має щільну капсулу і кров'янистий вміст темно-коричневого кольору (колір дьогтю або шоколаду), завдяки якому отримала назву «шоколадної кісти».

У розвитку захворювання виділяють чотири ступені:
1 ступінь - мінімальне ураження яєчників і очеревини малого таза. Одиничні точкові вогнища ендометріозу;
2 ступінь - кіста на яєчнику з одного боку розміром 5 - 6 см, спайки в придатках і вогнища ендометріозу на очеревині;
3 ступінь - кісти на обох яєчниках, значних розмірів більше 5 - 6 см, ендометріоїдне обсіменіння очеревини, матки та маткових труб, великий спайковий процес придатків;
4 ступінь - великі кісти на двох яєчниках з ураженням сусідніх органів.

Симптоми ендометріоїдної кісти яєчника

Клінічні прояви різноманітні і залежать від стадії розвитку процесу і його поширеності. На самих початкових етапах захворювання жінки можуть не пред'являти взагалі ніяких скарг, крім проблем із зачаттям. У процесі прогресування захворювання жінок починають турбувати постійні болі в нижній області живота різної інтенсивності і характеру, які посилюються при менструації і перед нею. Велику неприємність являють собою спайки, що утворилися під час хвороби, які можуть призводити до таких неприємних явищ як запори, здуття живота, порушення сечовипускання і т. д. Але найстрашнішим їх наслідком може стати безпліддя. Ускладненням кісти може бути її розрив або нагноєння.

Перебіг захворювання тривалий, існує ризик переродження ділянок ендометріозу в аденокарциноми і аденокантоми. Згідно спостереженням вчених, ризик розвитку злоякісних пухлин яєчників у хворих на ендометріоз становить від 0, 4% до 23, 9% порівняно зі здоровими жінками.
Діагностувати ендометріоїдних кісти можна при гінекологічному вагінальному дослідженні (біль внизу живота і збільшення придатків), УЗД і комп'ютерної томографії.

Лікування ендометріоїдної кісти яєчника

Лікування лише оперативне - кістектомія. Полягає у видаленні яєчника і прилеглих тканин, якщо вони вражені. Тому доцільно виявляти захворювання на ранніх стадіях, щоб скоротити обсяг видалених тканин при операції. Перевага віддається лапароскопічній техніці. Після операції призначається курс гормонотерапії. Так само для лікування можуть використовуватися антигормони.

На закінчення хотілося б сказати, що точні причини виникнення цього захворювання не відомі, але не останню роль в його розвитку грає гормональний статус жінки, стан імунітету, генетична схильність, екологічна обстановка навколишнього середовища, запальні захворювання жіночих репродуктивних органів і, звичайно, спосіб життя.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2