Сайт про медицину

Вітрянка у дітей фото, симптоми, лікування

Вітряна віспа (вітрянка) – гостре інфекційне захворювання, що виявляється помірною лихоманкою і дрібними численними висипаннями на шкірі і слизових оболонках у вигляді бульбашок з прозорим вмістом. Є типовою дитячою інфекцією - практично кожен житель Землі переносить її у віці до 14-15 років. У той же час діти перших 2-3-х місяців життя хворіють дуже рідко, що пояснюється, очевидно, наявністю у них материнських антитіл до збудника.

Причини вітрянки у дітей

Вітрянка провокується вірусом герпесу при попаданні в неімунний організм і провокуючи оперізуючий лишай (herpes zoster) при попадані в імунний. Передача збудника здійснюється тільки від хворої людини до здорової повітряно-крапельним шляхом, контактно, через плацентарний бар'єр від матері дитині. Хворий оперізуючим герпесом також може бути причиною вітрянки. Захворюваність зростає в зимово-весняний період.

Інфікована дитина особливо заразна за день до появи перших висипань і протягом 3-4 днів після останніх. Інфекційним субстратом служить рідина всередині бульбашок і видихається хворим повітря. У скоринках на місці руйнування бульбашок збудник не виявляється. Після одужання формується стійкий імунітет. Повторно заражаються не більше 3% перехворілих.

Незважаючи на нестійкість і швидку загибель вірусу у зовнішньому середовищі зараження може відбуватися на великих відстанях, особливо в межах громадських комплексів закритого типу (школа, дитсадок, багатоповерхові будівлі з відкритою вентиляцією і т.д.). Тварини вітряною віспою не хворіють і не служать її джерелом.

Як вірус потрапляє в організм і що відбувається далі?

kak nachinaetsja vetrjankaВхідними воротами інфекції виступає слизова оболонка верхніх дихальних шляхів. У її клітинах відбувається закріплення і первинне розмноження вірусу. Далі збудник по лімфатичних судинах потрапляє в кровоносне русло і розноситься по всьому організму. Потрапляючи в епітеліальні клітини шкіри, вірус міцно фіксується там і розмножується. Відбувається балонна дистрофія клітин (збільшення розмірів клітин, набуття ними округлої форми і втрата міжклітинних зв'язків з утворенням порожнин заповнених рідиною) і некроз деякої їх частини в місцях найбільшого ураження - саме тут формуються бульбашки. У міру стихання запальної реакції ексудат розсмоктується, кришка бульбашки западає і підсихає з утворенням скоринки.

Крім клітин шкіри вірус може фіксуватися в клітинах внутрішніх органів (печінки, нирках, легенях, кишечнику, сечовому міхурі, уретрі) і відділах ЦНС (корі головного мозку і мозочка, міжхребцевих вузлах). У названих органах формуються дрібні виразки, ерозії, ділянки некрозу. Таке протікання хвороби вважається важким. Виникає воно переважно у дітей з порушеним імунітетом.

Класифікація вітрянки

Залежно від форми:
1. Типова: легка, середня, важка
2. Атипова: легка, середня, важка

♦ рудиментарна форма вітрянки
♦ генералізована форма вітрянки
♦ геморагічна форма вітрянки
♦ гангренозна форма вітрянки

Симптоми вітрянки у дітей

vetryanka u detejПісле зараження інкубаційний період триває 11-21 день. Починається хвороба гостро з підвищення температури до 37,5 -39 С ° і характерними висипаннями. Спочатку на місці майбутніх бульбашок з'являються дрібні плями - папули через кілька днів перетворюються в везикули діаметром 2-5 мм. Вони мають округлу або овальну форму, розташовуються на незміненій поверхні, оточені обідком почервоніння і супроводжуються сильним свербінням. Фото вітрянки у дітей ви бачите зліва. Існують такі висипання 1-2 дні, потім лопаються або підсихають, перетворюючись на корочки, відпадають через 6 -7 днів. Висипання локалізуються на обличчі, волосистій частині голови, кінцівках і тулубі. На підошвах стоп і долонях бульбашки не з'являються. Загоєння відбувається без утворення рубця.

На слизових оболонках бульбашки лопаються практично відразу після формування з утворенням ерозій. Загоєння відбувається на 3-5 день.
Для вітрянки характерна поетапна поява висипань. Кожна нова «порція» бульбашок супроводжується підвищенням температури. У період піку хвороби діти можуть скаржитися на загальне нездужання, порушення апетиту, сну, головний біль, озноб, свербіж шкіри.

Розрізняють рудиментарну, геморагічну, гангренозну і генералізовану форми.

Рудиментарна вітрянка відноситься до легкій формі хвороби. Характеризується появою поодиноких розеол і папул без трансформації їх в пухирці.

Геморагічна форма вітрянки супроводжується кров'яним наповненням бульбашок. Розвивається в ослаблених дітей з гемобластозами і геморагічним діатезом, у приймаючих кортикостероїди або цитостатики. Хвороби нерідко супроводжують крововиливи в шкіру і слизові оболонки, кривава блювота і проноси. Прогноз для хворого частіше несприятливий.

При гангренозний формі вітрянки навколо бульбашок поступово з'являється запальний ободок, і утворюються глибокі виразки з підритими краями. Перебіг хвороби тривалий, має септичний характер. Може призводити до смерті.

Генералізована форма вітрянки проявляється тяжким ураженням внутрішніх органів у вигляді великих некрозів. Як правило, закінчується смертю.

formi vetryanki

Вітрянка у новонароджених, дітей раннього віку та при вродженій формі

У новонароджених та дітей раннього віку вітрянка починається з загальноінфекційних проявів - млявості, відсутності апетиту, блювання, почастішання стільця. Температура нормальна або злегка підвищена (37 - 37,5 °). Висип з'являється на 2-5 день, має поліморфний характер: бульбашки, папули, пустули. На піку висипань температура різко підвищена. Висока ймовірність розвитку нейровісцеральних уражень з відповідними симптомами. Такий перебіг характерний для малюків, які не отримали від матері залишкового імунітету.

Вітрянка новонароджених вважається такою, якщо розвивається у дитини у віці до 11 днів, що зумовлено термінами інкубаційного періоду. Перебіг хвороби в середньотяжкій або важкій формах з частими ускладненнями. В цілому ж тяжкість визначається термінами інфікування матері. Якщо зараження відбулося безпосередньо перед пологами, захворювання розвивається на 5-10-й день, протікає дуже важко і часто закінчується смертю дитини. Інфікування за 5-10 днів не несе особливої небезпеки малюкові, оскільки протікає в легкій або прихованій формі. Розвивається відразу ж після пологів.

Для профілактики вродженої вітрянки у разі контакту вагітної з хворим їй слід ввести 20 мл імуноглобуліну.

Перенесена під час вагітності вітряна віспа не впливає на виношування плоду і не представляє небезпеки для його розвитку. Певний ризик, все ж, існує при інфікуванні в період першого триместру, але на практиці таке трапляється виключно рідко.

Діагностика вітрянки

Діагноз ставиться на підставі епідеміологічного анамнезу (контакт з хворим або випадки хвороби в колективі) і типової клінічної картини - наявності поліморфних висипів (бульбашки, що є сусідами з корочками і плямами) на волосистій частині голови, тулубі та кінцівках за винятком стоп і долонь. Для підтвердження використовується ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція), РСК (реакція зв'язування комплементу) і ІФА (імунофлюоресцентний аналіз). Субстратом для цих реакцій служить рідина з бульбашок.

Лікування та профілактика вітрянки у дітей

vitryankaНеобходімо суворо дотримуватися постільного режиму (до 7 днів), гігієнічний режим дитини, чистоту постільної білизни, одягу рук і слизових оболонок. Для зменшення вірулентності бульбашок їх слід змащувати 1% розчином брильянтового зеленого, 5% лінімент циклоферону або 1-2% перманганату калію розчином. У слабкому розчині марганцівки можна влаштовувати дитині ванни (берегти при цьому очі), при цьому у воді без додавання антисептика купати малюка не можна - це збільшить кількість висипу і може погіршити перебіг захворювання. У будь-якому випадку необхідно показати дитину лікарю.

Терапію препаратами призначають при появі специфічних або гнійних ускладнень. Використовують антибіотики, противірусні препарати і кортикостероїдні гормони. Останні ефективні при енцефалітах і менінгоенцефалітах але протипоказані при типове не ускладненому перебігу хвороби. Противірусні препарати (ацикловір, віралекс, анаферон дитячий і т.д.) особливо високоефективні в перші три доби недуги, але використовуються і пізніше для обриву циклу розмноження збудника. Приймаються всередину або внутрішньовенно. Антибіотики використовуються частіше при флегмонах і абсцесах.

Для запобігання розповсюдження хвороби інфікованого необхідно ізолювати (або госпіталізувати за показаннями). Особи, що контактували з хворим, але не мають клінічних симптомів, також підлягають ізоляції на строк інкубаційного періоду. Можливо введення з профілактичною метою специфічного Varizella-ZosterIg. Показання до використання: а) ймовірність розвитку ускладнень; б) контакт з хворим при ймовірності високої сприйнятливості до недуги.

Ускладнення вітрянки у дітей

ветрянка у детейРозвиваються при важкому перебігу типової вітрянки і при атипових формах хвороби (крім рудиментарної). Виділяють ускладнення, викликані прямою дією вірусу (специфічні) і ускладнення, зумовлені бактерійну інфекцію.

Специфічні ускладнення розвиваються переважно в період утворення перших кірочок, рідше - в перші дні хвороби на піку висипань. До них відносять «вітряночних» ураження ЦНС (вітряночні енцефаліти і менінгоенцефаліти, міеліти) і периферичних нервових шляхів (неврити лицьового і зорового нервів, поперечні міеліти). Рідше вірус вражає печінку, нирки, очі.

Симптоми мозкових уражень, якщо вони розвиваються в перші дні хвороби:
1. Загальний важкий стан дитини (підвищення температури, головний біль, запаморочення, блювота).
2. Судоми і втрата свідомості.
3. Геміпарез (односторонній параліч або зниження чутливості однієї половини тіла)
Симптоми вітряночного енцефаліту, що розвивається в період утворення перших кірочок:
1. Загальмозкові симптоми (запаморочення, нудота, блювота, головний біль, млявість) на тлі нормальної температури.
2. Мозочкові симптоми (ністагм, тремор і атаксія).
3. Дитина не може сидіти, стояти, хода стає хиткою з частими падіннями.
4. Мова тиха, нерозбірлива.

В обох випадках результат хвороби сприятливий (виняток - діти з порушеним імунітетом і важкі атипові форми). Через кілька днів після появи перших симптомів їх вираженість йде на спад. Хиткість ходи, однак, може зберігатися 3-6 місяців.
До неспецифічних ускладнень вітрянки у дітей відносять: флегмони, абсцеси, бешихове поразку і лімфаденіти, пневмонію, гнійні кон'юнктивіти і кератити, стрептодермії.

Летальність висока при геморагічної, гангренозний і генералізованої формах, а також у разі приєднання бактеріальних інфекцій.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2