Ерозія шийки матки
Ерозія шийки матки є патологічним процесом, який відбувається на шийці матки. Цей процес може бути викликаний вірусом герпесу папіломавірусом. Її також викликають коки, хламідії і трихомонади. У результаті утворюється рана, яка сама по собі дуже рідко заживає. На ранніх стадіях вона досить складно піддається діагностуванню.
Так як болів спочатку не спостерігається. Вже на наступних стадіях жінка починає відчувати дискомфорт. Також при ерозії шийки матки спостерігаються нехарактерні виділення зі статевих органів. Слід зауважити, що це захворювання досить поширене, і є багато методів лікування. Ерозію шийки матки можна поділити на 3 типи: псевдоерозія, істинна і вроджена ерозії.
Найбільш безпечною є серед них вважається вроджена ерозія. Вона найчастіше діагностується у дівчаток 8–11 років. Вона вимагає постійного спостереження у лікаря–гінеколога. Це єдиний вид ерозії, який зникає до початку менструації. Так що не варто особливо тривожитися. Але все–таки стежити за її розвитком потрібно, так як в дуже рідкісних випадках (приблизно 1,5%) вона тягне за собою більш серйозні захворювання.
Справжня ерозія відноситься до патологій, а відповідно тягне за собою пошкодження тканини вагінальної області шийки матки. Місцем виникнення ерозії може бути зовнішній зів або ж губа шийки матки. При огляді легко діагностується: місця ураження ерозією змінюють свій колір на більш яскравий, трохи опухають, а після дотику, як правило, кровоточать.
Якщо не лікувати справжню ерозію, то вона через деякий час переростає в псевдоерозію. Вона вражає виявленнями поверхню з слизової. Яка знаходиться в цервікальному каналі. Вона викликає якийсь дискомфорт, а також біль після відразу ж статевого акту і в кінці менструації. Спостерігаються регулярні виділення коричневого кольору, а іноді з прожилками крові. Справа в тому, що псевдоерозії дуже важко лікуються. До того ж з'являється величезна запалення в шийці матки, а для того, щоб його зняти. Потрібно пройти 10–денний курс лікування. І тільки потім лікар приступає до лікування самої ерозії. Варто зауважити, псевдоерозії можуть бути різних розмірів. Все залежить від того, скільки часу пройшло з моменту її появи.
Лікування ерозії шийки матки
Існує багато способів лікування ерозії шийки матки. Для кожної жінки повинен підбиратися її індивідуальний метод. Лікують її двома методами: хірургічним і консервативним. Перед тим, як призначити лікування, гінеколог повинен уважно обстежити жінку. Вона повинна пройти кілька тестів на віруси герпесу і папіломавіруси. Так як часто вони стають головним фактором, який викликає ерозію.
В основному використовується припікання ерозії за допомогою електричного струму. Ця процедура відбувається під наркозом і не несе небезпеки для всього організму. Деякі фахівці використовують метод заморожування рідким азотом, або обробку лазером. Жінка повинна деякий час утриматися від відвідування басейнів, а також статевих контактів, так як все це може звести все лікування на нуль. Вищевказані методи дуже швидкі і зручні, проте вони протипоказані жінкам, що не народжували.
Якщо це захворювання з'являється у молодої, ще родили жінки, тоді використовується консервативний метод лікування. Вона повинна приймати різноманітні гомеопатичні препарати в комплексі з ваннами на основі лікарських рослин. Багатьом жінкам оральні контрацептиви допомагають позбавиться від ерозії, а також збалансувати менструальний цикл (якщо є потреба). Головне почати лікування відразу ж після того, як лікар діагностував це захворювання.
Навіть якщо ерозія з'явилася у жінки, що родила, не варто поспішати з хірургічним методом. Для початку можна спробувати медикаментозне лікування. Адже 40% воно дійсно допомагає. За допомогою різних препаратів блокується дія фактора, який викликав ерозію, а далі організм сам впорається. У комплексі призначають і ті препарати, які покращують імунітет, для того, щоб у майбутньому організм мав більш серйозний захист.
Деяким жінкам рекомендують хіміоксікацію. Він досить простий і не вимагає особливого устаткування. Відповідно до цього методу. На шийку матки наноситься спеціальний препарат, який вбиває інфекції і сприяє загоєнню ерозії. До того ж, після використання цього методу не залишається рубців на шийці матки.
Припікання ерозії шийки матки
Багато жінок лікування хворобливих процесів шийки матки (включно і ерозії) схильні сприймати як, так зване, «припікання». В принципі, «припікання» означає тільки один з варіантів лікування ерозії – вплив електричним струмом. Проте, до цього поняття відносять всі способи і варіанти лікування.
Ерозія шийки матки з'являється унаслідок доброякісного патологічного процесу. Спочатку цей процес характеризується ушкодженням, а потім слущиванием багатошарового кулі поверхневих клітин піхвової шийки матки з формуванням дефекту слизової оболонки і покриттям його циліндричним епітелієм.
У медицині є кілька варіантів лікування ерозії. Підбір методу лікування хворобливих процесів шийки матки багато в чому залежить від структури та розміру ураження, тривалості захворювання, анамнезу та наявності протипоказань.
Лікування ерозії переслідує єдину мету – повне видалення ураженої тканини. Але перед цим необхідно пролікувати запальний процес, який спостерігається в більшості випадків ерозій.
Традиційним і широко використовуваним в медицині вважається такий метод лікування, як діатермокоагуляція ерозії (припікання струмом). Суть методу – в обробці електричним струмом уражених ділянок шийки матки. Електрокоагуляцію проводять в перший етап менструального циклу.
Після обробки струмом на шийці утворюється, так званий струп. Поступово він починає розм'якшуватися, що часто супроводжується рясними белями, іноді з домішкою крові. Загоєння настає через 7–9 тижнів. Перевагами електрокоагуляції є простота і доступність, низька ціна, а також досить висока ефективність. Недоліки цього методу – це, в першу чергу, болючість, можливість кровотечі (буває під час і після процедури), ймовірність утворення рубців. До того ж, цей варіант не можна застосовувати для лікування родили жінок.
Кріодеструкція (припікання азотом) – має на увазі процес обробки патологічного ділянки шийки матки рідким азотом (іноді закисом азоту) за допомогою специфічного апарату. Цей метод лікування заснований на кристалізації води з отримання кристалів усередині клітин. Саме вони «умертвляють» патологічні тканини. Після лікування таким методом часто з'являється набряклість шийки матки, не виключені і рясні водянисті білі. Загоєння настає після відторгнення омертвілих патологічних тканин, а повне відновлення спостерігається до 4–7 тижні.
Перевагою кріодеструкціонного лікування є безболісність і безкровність втручання. До того ж, метод характеризується порівняно швидким загоєнням. Його можна використовувати у родили, адже кріодеструкція виключає утворення рубців і ризик стенозу шийного каналу. Недоліками процедури прийнято вважати ризик того, що тканини можуть недостатньо промерзнути і через це «вбиваються» не все патологічні клітини. Також кріодеструкцію не можна застосувати при дуже серйозних або глибоких пошкодженнях тканини.
Лазерна вапорізація (припікання лазером) – це свого роду операція, але без ножа, а за допомогою лазерного променя низької інтенсивності. Він впливає на пошкоджену ділянку шийки матки, в результаті чого порушені ерозією клітини нагріваються і руйнуються.
У лазерної вапоризації багато прихильників. Цей спосіб безболісний і високоефективний. До того ж, майже відсутні ускладнення, не утворюються рубці, немає ризику кровотечі. Лучение лазерним променем гарантує швидке загоєння і його можна застосовувати у родили. Недолік лазерної вапоризації, мабуть, тільки один – спосіб дорогою.
Необхідно пам'ятати, який би з варіантів лікування не вибрав би пацієнт, після потрібно дотримуватися статевого спокою, термін якого залежить від методу лікування.
Народне лікування ерозії шийки матки
Як відомо, практично будь–яке захворювання може лікуватися за допомогою народних методів. Відповідно існує народне лікування такого захворювання, як ерозія шийки матки. Ось кілька простих рецептів, які можуть допомогти позбавиться від ерозії шийки матки.
1. Потрібно вичавити сік з кропиви, змочити їм тампон і ввести глибоко в піхву. Залишити його там на 4 години. Таку процедуру потрібно виконувати щодня протягом 1–2 тижнів.
2. Купити в аптеці 3 –% розчин прополісу спиртової та змочити їм тампон. Ввести тампон в піхву і витримати 5 годин. Ставити такі тампони потрібно протягом тижня.
3. Зробити відвар з половини склянки листя календули і 500 мл. води. Використовувати щодня в якості спрінцевального розчину.
4. Можна ставити тампони, просочені маслом обліпихи. Лікування триває близько тижня, а результат закріплюється на кілька років.
5. В якості спрінцевальной суміші використовується відвар бадану. Для нього буде потрібно 4 столові ложки кореневищ рослини і 2 склянки гарячої води. Наполягати протягом 30 хвилин, а потім охолодити.
6. Зробіть відвар з подрібнених гілок калини, а також 500 р. сколотин. Все це прокип'ятити приблизно 10 хвилин, потім залишити на ніч. Вранці процідити і спринцеваться. Перед вживанням процідіть, і нагрійте до потрібної температури. Лікування триває 10 днів, протягом яких потрібно відмовитися від статевого життя.
7. Зробити відвар з підмаренника. Взяти 2 ч. Л. цієї трави і склянку окропу. Дати настоятися близько 3 годин. Приймати по 75мл 3 рази на день до їди.
8. Візьміть 1 ст. л. нарізаних коренів півонії (можна сухих), залийте їх трьома склянками окропу і настоюйте півгодини. Приймайте відвар по 1 ст.л 3 рази на день до їди.
9. Візьміть 1 чайну ложку настоянки евкаліпта і розведіть її 1 склянкою теплої води. Використовуйте як спрінцевального розчину протягом 9 днів. Процедури проводити тільки з ранку.
У підсумку варто нагадати, що народне лікування ерозії шийки матки повинно здійснюватися тільки з дозволу лікаря. Так як пізні стадії розвитку ерозії не піддаються лікуванню травами.