Запалення яєчників: причини, симптоми, лікування, народні засоби
Запалення внутрішніх органів жіночої статевої системи, що виконують основну генеративную функцію, є серйозним захворюванням, яке може стати причиною репродуктивних порушень. Здоров'я жіночого організму багато в чому залежить від роботи саме яєчників - в них дозрівають яйцеклітини, а також здійснюються процеси гормонального обміну.
Виникнення оофориту пов'язане з проникненням хвороботворних мікроорганізмів в тканини яєчників. Оофорит часто поєднується із запаленням маткових труб (сальпінгітом), що в підсумку призводить до появи єдиного запаленого утворення – маткова труба з'єднується з яєчником. Тканини яєчника поступово руйнуються під впливом патологічного вмісту маткової труби. Запалення в яєчниках дуже рідко буває первинним, так як слизова оболонка органів надійно захищає тканини від дії мікробів. Якщо в яєчнику є пухлина, то її нагноєння викликає запалення яєчника. Найчастіше причиною оофориту стає саме гнійний процес в одній з маткових труб. Процес ураження маткових труб і яєчників називають аднекситом, тобто загальним запаленням придатків матки.
Розвиток і особливості протікання захворювання визначає стан організму, а також деякі зовнішні чинники. На фоні зниженого імунітету, виснаженого або ослабленого стану організму оофорит протікає особливо важко, розвивається швидко і загрожує жінці ускладненнями. Сприятливі умови для проникнення інфекції в організм створює образ життя жінки - до групи ризику відносяться особи, які ведуть безладне статеве життя, практикуючі часту зміну статевих партнерів. Незахищений статевий акт, близькість в період місячних також збільшує шанси на інфікування. Часто провокуючими факторами виступають загальне переохолодження організму, важкі вірусні інфекції, нещодавно проведений аборт або розродження. Всі перенесені захворювання, що передаються статевим шляхом, можуть стати джерелом запалення яєчників. Неправильна інтимна гігієна (часте і необгрунтоване спринцювання з використанням холодних і сумнівних розчинів), а також нехтування найпростішими правилами особистої гігієни можуть привести до проникнення патологічної флори вглиб.
Симптоми запалення яєчників
Симптоми запалення яєчників залежать від форми захворювання - оофорит може бути гострим, підгострим і хронічним. Гострий процес супроводжується яскраво вираженими болями внизу живота, з одного або двох сторін, часто з іррадіацією в поперек і крижі. Хворобливі відчуття постійні, але можуть посилюватися під час статевого акту і сечовипускання. Виділення зі статевих шляхів бувають не завжди, але якщо вони є, то характер виділень гнійний - серозні, рясні білі жовтуватого кольору. Гнійний процес в організмі завжди викликає підвищення температури тіла, нездужання. Виникла при запаленні дисфункція яєчників призводить до порушення менструального циклу - кровотеча може виникнути в середині циклу, бути рясною і болючою.
Підгостре запалення яєчників зустрічається рідше і часто виступає як супутнє захворювання при туберкульозі, мікозах. Хронічний оофорит може протікати безсимптомно, виявляючи себе лише в період загострень - перед менструацією жінка починає відчувати тупі, ниючі болі. Цикл зсувається, подовжується або коротшає. Виділення можуть бути мізерні, часто жінка їх навіть не помічає. При статевому акті в періоди загострень хвора відчуває неприємні відчуття, внаслідок чого починає виявлятися від близькості, у неї знижується статевий потяг. Так як яєчники працюють неадекватно, то оофорит може бути причиною ненастання вагітності.
Часто хронічний оофорит є наслідком перенесеного ЗПСШ. У цьому випадку запалення яєчників є прихованим, гострої стадії не спостерігається. Тривалий хронічний перебіг оофориту призводить до виникнення вторинного безпліддя - запальний процес порушує прохідність маткових труб, сприяє утворенню спайок.
Лікування запалення яєчників
Лікування запалення яєчників слід проводити тільки після постановки остаточного діагнозу. Комплексна терапія проводиться відповідно до форми захворювання, давністю його виникнення і присутністю певної групи симптомів. Гострі процеси краще лікувати в стаціонарних умовах - антибактеріальні препарати призначаються після визначення типу збудника та чутливості до основних груп препаратів. Додатково призначаються десенсибілізуючі і знеболюючі препарати, загальнозміцнюючі засоби. Після зняття гострих симптомів можна пройти курс фізіотерапевтичних процедур (лазер, електрофорез, грязьові аплікації, УВЧ та ін.).
Лікування хронічного процесу вимагає більшого часу і зусиль у зв'язку з розвитком ускладненням. Хірургічне лікування показано в особливо запущених випадках, а також тоді, коли хронічний оофорит став причиною безпліддя.
Народне лікування запалення яєчників
Народна медицина має безліч рецептів лікування запалення яєчників. Так як процес лікування оофориту (особливо хронічних форм) вимагає відновлення багатьох систем організму, то домашнє лікування з необхідністю проведення регулярної та тривалої терапії виявляється дуже ефективним. Для спринцювання готують трав'яні настої - ромашковий, настій з липового цвіту, звіробою. Для ліквідації застійних явищ в області малого тазу, посилення кровообігу корисно приймати всередину відвар із плодів шипшини, кореня солодки, кореня оману, хвоща польового. Щоб позбутися від болю і допомогти організму впоратися із запаленням, потрібно регулярно приймати настій із суміші трав - рівну кількість сухих квіток мати-й-мачухи, золототисячника і буркуну лікарського залити окропом і витримати протягом півгодини.
Суміш соку алое, кагору і меду (1,5: 2: 1) потрібно приймати до їжі, чергувати з прийомом трав'яного чаю. Масло обліпихи використовується для вагінальної тампонади - змочіть їм саморобний тампон із стерильної марлевої серветки і введіть на ніч. Під час лікування слід активізувати кровообіг за допомогою спеціальної тазової гімнастики, приймати повітряні ванни, дотримуватися дієти і підвищувати опірність організму доступними способами.