Боляче годувати грудьми. Біль у сосках при годуванні
Багато жінок стикаються з болем та дискомфортом при годуванні грудьми, найчастіше на початку годування. Ви можете відчувати біль у сосках, особливо якщо вже є пошкодження та тріщини, поколювання в грудях, тяжкість та «розпірання» при приході молока, іноді переймоподібні болі в животі під час годування.
Часто мамі, яка тільки почала годувати, здається, що це ніколи не пройде. Але зазвичай ці проблеми вирішуються швидко, мама і малюк звикають один до одного і годування перетворюється на задоволення для обох.
Варто розібратися докладніше.
Біль у сосках може бути обумовлений підвищеною чутливістю мами, незвичними відчуттями. Це буває у перші дні після пологів і проходить досить швидко, часто боляче лише перші секунди. При цьому застосування правильне, соски не пошкоджені і, хоч мамі часом некомфортно, але зазвичай цілком терпимо.
Зрідка причини болю - суха, пошкоджена шкіра грудей або анатомічні особливості мами та малюка (пошкодження шкіри, операції, травми грудей, проблеми з вуздечкою під язиком або з піднебінням дитини, інфекційні ураження).
Набагато частіше біль у сосках говорить про неправильне прикладання, особливо якщо є тріщини та садна. І починати розбиратися треба саме тут. Причому прикладання може зіпсуватися й у цілком досвідченого сисунка — змінюється прикус, умови годування, поведінка, зростають нові зубки.
Навчитися правильно прикладати дитину до грудей зазвичай нескладно, але якщо у вас виникають проблеми, варто більше дізнатися про це або звернутися до консультанта. Слідкуйте, щоб дитина широко відкривала рот, вивертала нижню губку, глибоко захоплювала ареолу і не прикусувала груди під час годування, щоб поза була зручною, груди, якщо потрібно, притримуйте знизу всією долонею. Якщо в процесі годування дитина сповзає на сосок, потрібно забрати у нього груди і знову подати правильно. Також важливо правильно забирати груди – вклавши свій палець у куточок рота дитини. Тягти і висмикувати груди з рота не можна.
Якщо є тріщини, то годування все одно можливе навіть при сильних пошкодженнях. При правильному прикладанні сосок знаходиться глибоко в ротовій порожнині дитини, і основне навантаження припадає на ареолу. Якщо біль неможливо терпіти, і тріщини тільки на грудях, можна спробувати годувати другою грудьми, а хвору зціджувати. Іноді використовують накладки для грудей, але можна впоратися без них.
Тріщини можна змащувати мазями (пантенол, гомеопатична мазь календули, гель солкосерил і т.д.), більше тримати груди на повітрі, змащувати сосок і ареолу краплею молока. Більшість мазей змивати не потрібно.
Буває, малюк прикушує груди зубками чи яснами, тягне та викручує соски. Цього допускати не можна. Якщо в такій ситуації не забирати груди і не показувати, що вам боляче, звичка може закріпитися. У практиці трапляється, що покусана мама кидає годувати свого «катувальника».
Буває боляче при "припливах" молока, особливо коли воно тільки прийшло після пологів. Ви можете відчувати поколювання, розпирання грудей, тяжкість, локалізований біль. Потрібно стежити за регулярністю прикладання (не рідше, ніж через 2 години), зціджуватись тільки за потребою, при сильному нагрубанні (до полегшення), можна дуже м'яко погладжувати груди, допомагає прикласти лід після годування хвилин на 5.
Слідкуйте за грудьми і періодично обмацуйте її, щоб не пропустити ознаки можливого застою молока: ущільнення, сильний біль у якійсь частці або всіх грудях, висока температура, після годування не стає легше, шкіра грудей червоніє. У такому разі потрібно звернутися за допомогою до лікаря чи консультанта, а головне продовжувати прикладати дитину до грудей часто та правильно.