Кіста молочної залози: причини, симптоми та лікування
Всі залози зовнішньої секреції мають обов'язковий шлях відтоку своїх секретів. Без цього вони були б не потрібні, адже їх функція полягає в утворенні специфічної рідини і виведення її для використання самим організмом або, як у випадку з молочною залозою, організмом дитини. Як і у всіх залозах в ній можливе утворення кісти.
Кіста – це утворення, в якому міститься рідина. Кіста молочної залози – це порожнина, утворена протокою молочної залози, яка надмірно розширюється і в ній накопичується рідина. Розмір таких кіст варіює від декількох міліметрів до пару сантиметрів в діаметрі. Вони мають різну форму, можуть бути як поодинокими, так і множинними.
При самостійному огляді і промацує залози, як самою жінкою так і маммологом, чи не важко її розпізнати: це еластичне, що не дуже щільне, безболісне (при відсутності запалення) утворення в глибині тканин молочної залози.
Причини кісти молочної залози
Причина освіти кіст ховається в збоях гормонального фону, коли рівень естрогенів значно підвищується, що буває часто при дисфункції яєчників, синдромі полікістозних яєчників, сильних емоційних переживаннях, на тлі прийому гормональних препаратів, оральних контрацептивів. Свій внесок у розвиток кісти вносить мастит, який сприяє зміні відтоку з залози.
Симптоми кісти молочної залози
Спочатку захворювання, ще до можливості прищепити, коли розміри кісти не великі, вона себе ніяк не проявляє, болючості немає і єдине, що може виявити її – це УЗД дослідження молочної залози, мамографічне дослідження, магнітно – резонансна томографія. При збільшенні розміру, кіста починає здавлювати нервові закінчення, що проходять в кісті, виникають тягнуть болі, з'являється відчуття печіння в цій галузі. Перед настанням менструації кісти починають давати про себе знати більш інтенсивно, ніж в проміжний період. Збільшення кісти до великих розмірів може змінювати форму грудей, але такі запущені випадки зустрічаються досить рідко.
Лікування кісти молочної залози
Лікування кіст повинен призначати тільки лікар, після детального дослідження, уточнення діагнозу. Дозування ліків так само не під силу підібрати самостійно вдома, тому обов'язково, при появі перших ознак захворювання, зверніться до фахівця в даній області – мамолога.
Якщо кісти невеликі, оперативного лікування не потрібно, для лікування застосовують підібрані індивідуально дозування гестагенів–це препарати жіночого статевого гормону прогестерону. Схема так само індивідуальна, так що не варто намагатися почати лікування самостійно або за порадою інших жінок, які перенесли дане захворювання. При великих розмірах кити, коли вона легко прощупується, проводять пункцію її. Ця процедура полягає в проколюванні стінки кісти спеціальним шприцом, після чого відкачується рідина. Її доставляють в діагностичну лабораторію для аналізу клітинного складу. У багатьох випадках, відкачавши рідина, стінки кісти спадаються, тиск у ній падає, відтік поновлюється і кіста проходить. Якщо вона з'являється знову, можлива цистектомія, тобто видалення кісти оперативним способом.
Лікарі мамології, і особливо онкомаммологіі, всього світу рекомендують жінкам дітородного періоду хоча б раз на тиждень проводити самопальпацію (промацування) своїх молочних залоз, для раннього виявлення патології. З кістою завжди диференціюють рак молочної залози, який при ранніх стадіях виявлення легко виліковний. Виділяйте на себе 5 хвилин часу на тиждень, і тоді ваше здоров'я залишиться з вами до глибокої старості!