Ангіна у дорослих
Більшість дорослих людей стверджують, що вони багато разів хворіли на ангіну, а симптоми цієї хвороби їм відомі з самого дитинства: будь-яке почервоніння горла вони називають ангіною. Медична статистика стверджує, що половина населення хоча б раз у житті хворіла гострим тонзилітом. Необхідно розібратися, які ж справжні ознаки ангіни і чи є аргументом почервоніле горло?
Симптоми ангіни у дорослих
При ангіні уражається горло одним з видів двох мікробів - стафілококом або стрептококом, а іноді виявляються обидва види мікроорганізмів. В основному симптоми ангіни у дорослих ідентичні з ознаками ангіни у дітей. Починається захворювання з різкого підвищення температури, стає боляче ковтати, а поверхня гланд покривається маленькими гнойничками або білястим нальотом.
Крім цього, відзначається сильна слабкість, людина не в змозі пересуватися, йому весь час хочеться спати. Також втрачається апетит, і запалюються лімфовузли в області вуха, шиї.
Симптоми можуть з'явитися не відразу, іноді на третій день після контакту з болеющим людиною. Важливо пам'ятати, що ангіна заразне захворювання, яким не можна захворіти після з'їденого морозива.
При всьому цьому важливо відрізняти справжню ангіну від простого запалення мигдалин. Почервонілі дужки, нежить, підвищена температура і чхання не завжди можуть бути симптомами ангіни. (Реклама – Сертификат ТР – це документ підтверджує відповідність якості та безпеки продукції вимогам ТР ТЗ (техрегламент Митного союзу. За більш детальною інформацією перейдіть за посиланням Сертификат ТР).
Подібні симптоми, які багато хто приймає за ангіну, може давати дифтерія. Тут важлива рання діагностика, так як при ангіні призначаються антибіотики, а при дифтерії проводиться терапія протидифтерійною сироваткою.
Лікування ангіни у дорослих
Якщо вчасно почати адекватне лікування, ангіна швидко відступить. Але в тому випадку, коли вибраний невірний шлях лікування або ангіна взагалі не лікується, ймовірність ускладнень велика. Стрептококові мікроорганізми здатні вражати нирки, суглоби, серцевий м'яз. Відомо, що багато ревматичні хвороби - це ускладнення ангіни.
Якщо температура присутній, хворому не можна вставати з ліжка, щоб рухової активністю не підвищити ризик ускладнень. Їжу необхідно вживати в рідкому або перетертому вигляді, пити більше компотів, чаю, мінеральної води без газу.
При ангіні в основному призначаються антибіотики пеніцилінового ряду (еритроміцин, ампіцилін). Важливо пройти повний курс терапії, зазвичай він становить сім днів. Поряд з цим необхідно полоскати горло трав'яними настоями з ромашки, шавлії. Жарознижуючий засіб приймається при температурі 39 градусів, так як прийняте жарознижувальну знижує температуру, а це в свою чергу формує у хворої людини уявне благополуччя. Отже, порушується загальний режим лікування.
Як рятує природа при ангіні?
Народні засоби не один раз доводили ефективність в лікуванні багатьох захворювань. Не виняток і гострий тонзиліт. Одночасно з терапією, яку призначив лікар, добре полоскати горло журавлинним соком з медом, а також відваром гранатових кірок і соком моркви.
Для прийому всередину при ангіні можна вживати відвар з сухих плодів малини, які слід заварити і приймати по півсклянки протягом дня.
В якості інгаляцій рекомендується використовувати настій з бруньок сосни, чебрецю або масло евкаліпта. Якщо втрачений голос, добре допомагають мед і хрін, компоненти потрібно узяти в рівних обсягах і змішати, а потім приймати готову суміш щогодини.
Слово «ангіна» бере свій початок від латинського терміну «ango», що означає стискати і душити. Другим назвою хвороби вважається слово «тонзиліт», яке означає запалення мигдалин, що характеризується гострим інфекційним процесом.
Починати лікування ангіни краще з консультації лікаря, який встановить точний діагноз і підбере відповідні ліки. В основному лікування проводиться вдома. Потрібно перебувати на строгому постільному режимі.
В даний час ангіна лікується антибіотиками пеніцилінового ряду (цефалоспорини та макроліди). Також призначаються жарознижуючі протизапальні та антигістамінні препарати. Ефективні при ангіні полоскання та аерозолі для горла, а також вітамінотерапія. Думки лікарів розходяться щодо необхідності прийому медикаментів, що містять сульфініламідние з'єднання, так як під час їх прийому можливий розвиток алергічної реакції.
На самому початку лікування важливо в обов'язковому порядку провести аналіз крові, сечі і взяти мазки з ротової порожнини. Іноді потрібні електрокардіограма та біохімічні дослідження крові.
Деякі хворі уникають прийому антибіотиків, але ангіна - це серйозне захворювання, яке може ускладнитися абсцесом навколо мигдалин і тоді доведеться вдатися до хірургічного лікування. Інші ж ускладнення (порок серця, артрит, захворювання жовчовивідних шляхів) можуть залишитися на все життя, тому не варто вносити власних змін до призначення лікаря.
Відомо, що лікування ангіни антибіотиками дає позитивний результат, одужання настає через 8-12 днів. Прискорити процес лікування можна за допомогою аерозолів і полоскань горла.
Як лікувати катаральну ангіну?
При катаральній ангіні можна проводити процедури полоскання горла теплим розчином перманганату калію, шавлією, ромашкою, фурациліном або звичайною содою. Якщо ангіна у дитини, яка ще не вміє полоскати горло, тоді йому важливо забезпечити часте пиття в теплому вигляді. Можна давати теплий чай з додаванням лимона, фруктові соки кімнатної температури.
Якщо ж при ангіні спостерігається збільшення лімфовузлів, тоді можна зробити зігріваючий компрес на ніч, а вдень надіти теплу пов'язку на шию. Також ефективні парові інгаляції. У деяких випадках потрібні фізіотерапевтичні процедури.
Лікування фолікулярної і лакунарної ангіни
Дані види ангіни відрізняються гнійними проявами, тому обов'язковою умовою лікування є постільний режим, сприяючий швидшому одужанню і застережливий ускладнення. Крім цього, постільний режим захищає оточуючих від інфікування ангіною. Також хворий повинен користуватися своїм посудом, рушником, щоб не заразити інших членів сім'ї. Рекомендовано рясне пиття - вода Боржомі, фруктові соки. Їжа повинна бути перетертої, щоб не дратувати слизову оболонку гортані.
Місцеве лікування ангіни
Можна змащувати мигдалини лікарськими препаратами за допомогою ватного диска. Для полоскання рекомендуються лужні і пом'якшувальні засоби (сода, сіль, настої з трав). Добре допомагають інгаліптовие або гексораловие аерозолі, якими слід кропити мигдалини. Під час полоскання гній змивається з поверхні гланд, тим самим, не даючи йому розмножуватися. Також можна застосовувати розсмоктують препарати (наприклад, фарингосепт, фалімінт, стрептоцид, септефрил).
Загальне лікування передбачає застосування антибіотиків, які впливають на збудника інфекції. Без них не обійтися, так як гнійний процес може супроводжуватися важкими ускладненнями.
Температура, яка присутня при гнійної ангіні, може досягати 38 градусів, але знижувати її не варто, так як це захисна реакція організму. Але, якщо вона вище 38,5, тоді можна випити жарознижуючий засіб (парацетамол або панадол).
Зазвичай температура знижується вже через три дні, болю в горлі зменшуються, і настає полегшення, але лікування, ні в якому разі кидати не можна, так як недолікований тонзиліт може перейти у важку стадію.
Лікування паратонзіллярного абсцесу
Якщо на тлі лікування полегшення не настає, а навпаки тримається висока температура, з'являється задишка, а болю в горлі стають ще сильніше. Це ускладнення називається паратонзіллярним абсцесом, тобто на мигдалинах утворюється гнійник, який закритий капсулою. У таких випадках потрібно розтин гнійника, тому необхідна госпіталізація.
Важливо пам'ятати, що ангіна є захворюванням всього організму в цілому, тому лікування слід починати негайно. Якщо проведена терапія буде в повному обсязі, тоді, як правило, ускладнень вдається уникнути.