Дифтерія у дітей: симптоми, ознаки, лікування
Дифтерія у дітей – це інфекційне захворювання. Основна ознака хвороби – це запалення гортані, рота і носоглотки. Іноді ознаки можуть проявлятися в інших органах. Дифтерія може викликати проблеми з нирками, нервовою системою, серцем і багатьом іншим. Причиною таких серйозних уражень служать токсигенні коринебактерії.
Ці бактерії відрізняються високою стійкістю і живучістю, заражаючи людину при контакті з носієм інфекції. Хвороба передається зазвичай повітряно–крапельним шляхом і набагато рідше – через предмети, заражені дифтерійною паличкою.
Симптоми дифтерії у дітей
Зараження дифтерію триває від двох до десяти днів. Від тяжкості цього процесу і його локалізації залежать ступінь прояву захворювання і її характер. Зазвичай ураженими виявляються носоглотка і гортань, але буває так, що хвороба проявляється в інших місцях. У рідкісних випадках можна спостерігати одночасне інфікування різних органів, така форма називається комбінованою дифтерію.
Головною ознакою хвороби є наявність характерної плівки на місці ураження. Вона завжди щільно лежить на тканинах органів, і якщо її зняти, то поверхня цих органів пошкоджується, через що зазвичай виникає кровотеча. Після цього на ушкодженому місці утворюється інша плівка. Вона не розпадеться і не розтирається, а якщо вражена трахея або гортань, то може відкашлюватися.
Найчастіше при даному захворюванні зустрічається ураження носоглотки і гортані. Існує три клінічні форми цього захворювання: поширена, локалізована і токсична.
Локалізована форма дифтерії характерна тим, що плівчастий наліт не покидає меж мигдалин, і саме ця форма зустрічається набагато частіше за інших. Початок захворювання виражено дуже яскраво: різке підвищення температури до 38°С, набряк піднебіння, біль при ковтанні, почервоніння вогнища запалення. На другий день хвороба проявляється сильніше: виникає наліт на мигдалинах, збільшуються лімфатичні вузли, які розташовані під щелепою. Лихоманка триває близько трьох–п'яти днів. При початку одужання болі проходять, температура спадає, а наліт на мигдалинах може залишатися ще приблизно тиждень.
Поширена форма дифтерії характеризується світлим нальотом на язичку, піднебінні, дужках, глотці. Температура тіла може піднятися вище 38,5°С, плівки стають більшими за розміром і переходять межі вогнища запалення. Лімфатичні вузли збільшені і доставляють дискомфорт.
Токсична форма дифтерії – набряк шийної підшкірної клітковини. Ця форма хвороби протікає особливо важко: температура більш 39°С, сильний біль в горлі і яскраво виражена інтоксикація. Лімфатичні вузли сильно запалені і болять.
Набряк підщелепних лімфовузлів буває трьох ступенів:
Перша ступінь: набряк доходить приблизно до середини шиї.
Друга ступінь: набряк досягає ключиць.
Третя ступінь: набряк спускається нижче ключиць.
Набряк в'язкий, пружний і при натисканні не доставляє дискомфорту і болю. При огляді помітно запалення мигдалин і їх почервоніння. Спостерігаються перші ознаки плівкового нальоту. Згодом плівка стає щільніше, просочується кров'ю і чорніє. При подальшому перебіг хвороби наліт поширюється на слизові неба, дужок, язичка, з рота відчувається нудотний запах, лихоманка триває до п'яти днів. Через десять днів проходить набряк, а слідом за ним і наліт з мигдаликів та інших органів.
Наслідки дифтерії у дитини
При ускладненнях, таких як задуха та інфекційно–токсичний шок, може настати смерть. Є ще й гіпертоксіческая дифтерія, при якій спостерігається озноб, підвищення температури, блювання, втрата свідомості, судоми.
При будь–якій формі хвороби необхідна термінова госпіталізація, лікування проводиться тільки в лікарні.