Сайт про медицину

Фолікулярна ангіна. Лікування фолікулярної ангіни

Для фолікулярної ангіни характерне ураження фолікулів (лімфатичних вузлів в області піднебінних мигдалин). Гланди збільшені, а слизова червоного кольору, на поверхні мигдалин просвічуються точки з нагноївшихся фолікул, які можуть зливатися і утворювати невеликі абсцеси.

Симптоми і ознаки фолікулярної ангіни

Починається захворювання з гострого ознобу і високої температури, іноді до 40 градусів. У таких випадках підвищується пульс, і з'являються хворобливі відчуття в області серця. Виникає сухість і першіння в горлі. Також спостерігаються загальне нездужання, розбитість, болі в горлі, що заважають ковтальної процесу і віддають у вухо. Але при огляді вуха в ньому не виявляється ніяких змін.
При фолікулярній ангіні наголошується сильна інтоксикація в організмі, отже, з'являються головні болі. Слід багато вживати рідини, щоб зняти високу ступінь інтоксикації.

При огляді часто лікар може відзначати збільшення лімфовузлів під щелепою. При їх сильному збільшенні хворому буває важко повернути голову. Також може бути підвищений лейкоцитоз.

При фолікулярній ангіні може бути відсутнім апетит і часто відзначається затримка стільця.

Важливо відзначити, що у хворого ангіною може бути одночасно два різновиди цього захворювання - лакунарна і фолікулярна. Їх поділяють умовно, так як обидві форми досить схожі видимими біло-жовтими нальотами, які локалізуються в гирлах лакун.

Ускладнення після фолікулярної ангіни

Ускладнення можна розділити на загальні і місцеві. До місцевих належать ускладнення, які знаходять своє відображення в довколишніх органах. Це отит (хвороба середнього вуха), гострий ларингіт, абсцес паратонзілярний, лімфаденіт і флегмона шиї.
Що стосується загальних ускладнень, то сюди можна віднести ревматизм, міокардит, пієлонефрит, орхіт. Іноді супроводжують ангіну шкірний висип і кропив'янка.
Якщо ангіна ускладнюється абсцесом, тоді потрібне оперативне втручання.

При ангіні потрібно дотримання постільного режиму. Це попереджає можливі ускладнення. Другий не менш важливий крок - це рясне лужне вживання рідини (мінеральна вода без газу, молоко з содою), трав'яні чаї, фруктові некислі соки. Таким чином, організм буде позбавлятися від збудників інфекції, а запалення буде проявляти себе у меншій мірі.

При загальному лікуванні зазвичай призначають антибактеріальні препарати, антигістамінні засоби і вітаміни. Місцево рекомендується полоскати горло розчинами фурациліну, а мигдалини можна змащувати розчином Люголя.

Фолікулярна ангіна у дітей

Сьогодні фолікулярна ангіна у дітей зустрічається досить часто. Даний факт пов'язаний з низьким рівнем здоров'я у дітей. Відомо, що важливу роль у цьому захворюванні відіграє зневажливе ставлення до здоров'я підростаючого покоління з боку дорослих. За даними досліджень більше половини випадків фолікулярної ангіни спостерігається у дітей, в сім'ях яких «гуляв» стафілокок. Отже, такі діти заражаються від своїх батьків побутовим шляхом.

Іншими словами, один з батьків може бути носієм стафілококової палички, але при цьому дорослий не захворює фолікулярної ангіною, а просто поширює інфекцію. Тому, навіть після вилікуваної ангіни у дитини вона може з'являтися знову.
Важливо знайти носія захворювання, пройшовши обстеження в поліклініці. Необхідно здати мазок із зіву на збудників і незабаром проблема ангіни буде вирішена.

Щоб вилікувати фолікулярну ангіну у дитини треба в обов'язковому порядку давати антибіотики, які будуть впливати на збудника. Точне дозування допоможе розрахувати лікар. Вживати їх потрібно не менше десяти днів.
Важливо одночасно з антибактеріальними препаратами давати антигістамінні засоби для уникнення алергічної реакції. Щоб хвороба піддавалася лікуванню швидше, слід змащувати мигдалини розчином фурациліну.

Фолікулярна ангіна може проходити як в стаціонарі, так і вдома, в залежності від тяжкості перебігу захворювання. Ангіна триває до п'яти -семи днів при правильно складеної терапії.

Лікування фолікулярної ангіни

При перших ознаках ангіни слід почати дотримуватися постільного режиму. Це допоможе уникнути ускладнень на суглоби, нирки, серце. З харчування в період ангіни виключається гостра і груба їжа, здатна травмувати або подразнювати слизову горла. Потрібно вживати всередину рідину у великих кількостях, наприклад, молоко або чай з додаванням лимона і меду, рідку кашу, бульйони.
Терапія фолікулярної ангіни за допомогою лікарських препаратів, використання медикаментів, що мають антибактеріальну, протизапальну дію, або антибіотиків. У кожному конкретному випадку захворювання підібрати необхідне ліки можна, грунтуючись на результати аналізу посіву. Призначити курс терапії повинен досвідчений фахівець, грунтуючись на дані результатів аналізів і проведений огляд.

Самолікування фолікулярної ангіни категорично не рекомендується. Цей може призвести до незворотних наслідків.
Для досягнення максимально позитивного ефекту лікування рекомендується проводити наступні дії.

Полоскання горла антибактеріальними розчинами

З метою антисептичної дії проводяться полоскання розчином йодинола (1 %), розчином перекису водню (3 %), розчином калію перманганату (0,1 %), розчином борної кислоти (3 %), розчином бікармінт, розчином риванолу (0,1 %), настоянкою календули.

Інгаляції

Для проведення інгаляцій при фолікулярній ангіні використовують відвари, приготовані з лікувальних рослин - евкаліпта, ромашки, квіток чорниці звичайної, бузини сибірської.

Компреси

Місцевим способом лікування ангіни фолікулярної є прикладання компресів до горла. Для їх приготування потрібно змішати спирт у кількості 100 мл з ментолом - 2,5 г, новокаїном - 1,5 г, меновазином - 1,5 м. Одержаний розчин потрібно наносити на шию, просочивши їм шматок тканини. Зверху компрес потрібно примотати шарфом або хусткою.

Народна медицина при ангіні

Існує безліч рецептів народної медицини для приготування засобів, які позбавляють від ангіни.

Для приготування зігріваючого засобу потрібно подрібнити одну очищену головку часнику, залити її 1 склянкою (200 мл) свіжовичавленого соку яблук, довести суміш до кипіння, витримати на невеликому вогні приблизно 5 хвилин. Тепле засіб потрібно вживати всередину маленькими ковтками, після чого відразу ж слід укутуватися ковдрою. Протягом однієї доби необхідно випивати три склянки цілющого засобу.

Ще один ефективний засіб проти ангіни готується зі свіжої цибулини і яблука зеленого кольору. Їх потрібно перетерти на тертці і додати до суміші мед в кількості 2 столових ложок. Приймати отримане засіб потрібно всередину тричі протягом доби по половині чайної ложки.
Профілактика фолікулярної ангіни
Для запобігання виникнення фолікулярної ангіни ефективним методом профілактики є загартовування організму (як загальне, так і місцеве). Потрібно систематично займатися спортом і фізкультурою, робити ранкову гімнастику, приймати повітряні ванни, застосовувати вологі обтирання, поступово знижуючи температуру води.
Для того щоб підвищити стійкість слизової оболонки горла до переохолоджень потрібно проводити місцеве загартовування - полоскати горло водою, поступово знижуючи її температуру (від теплого стану до холодного). Головними умовами для загартовування є: систематичність, поступовість, облік індивідуальної витривалості.
Підвищити рівень захисних властивостей організму можна і за допомогою ультрафіолетових опромінень.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2