Сайт про медицину

Запалення шийки матки: причини, симптоми, лікування

Запальні захворювання матки - це цервіцит, при якому вражається шийка матки, і ендометрит, що характеризується запаленням слизової оболонки. Запальні процеси розвиваються на тлі попадання інфекції.
Травматичний вплив на жіночий статевий орган (травматичні пологи, ушкодження під час аборту, довготривале застосування протизаплідних ковпачків) найчастіше стає причиною ендоцервіциту.

Поширення висхідної інфекції блокується корком Крістеллера, утвореної секретом слизової цервікального каналу. Травматичне вплив на статевий орган викликає руйнування пробки. Тим самим створюються умови, сприятливі для проникнення інфекції в цервікальний канал і розвитку інфекції по висхідному типу. Інфікування не завжди може бути пов'язано з травмуванням. Наприклад, в момент оргазму пробка Крістеллера зміщується в піхву. Мікроби безперешкодно можуть проникнути в цервікальний канал. Під час менструації пробки немає взагалі. Недотримання особистої гігієни або запальний процес в піхві сприяють швидкому проникненню інфекції. Зондування матки та інші дії повинні проводитися з суворим дотриманням асептичних і антисептичних норм.

Крім цього, розвитку запальних процесів в шийці матки сприяють:
1. опущення статевих органів;
2. запальне ураження піхви, матки та її придатків;
3. постійне механічне або хімічний вплив на епітеліальні тканини шийки матки;
4. загальне ослаблення організму, викликане соматичними захворюваннями.

Ендоцервіцит, як правило, запалення м'язового шару шийки матки - шийковий метрит. Запальний процес завжди супроводжується підвищеним виділенням слизу. Слущенний епітелій і ексудат змішуються зі слизом і окислюють середу піхви. А це різко послаблює його захисні функції і сприяє розростанню патогенної мікрофлори. Симптоматика не завжди яскраво виражена. Захворювання може супроводжуватися загальним нездужанням, високою температурою, хворобливістю низу живота і крижів, рясним виділенням гнійних тягучих Белей. Гострий запальний процес непомітно може перейти в хронічний. Ендометрит діагностується при наявності ознак запалення слизової матки. Примикання ендометрія до м'язового шару робить легким інфікування і м'язового шару.

Запальні процеси, що розвиваються безпосередньо в матці, найчастіше лише етап, що випереджає перехід запалення на придатки, очеревину і клітковину таза. Інфекція, потрапивши в нижні відділи жіночої статевої системи, розвивається по висхідному типу, і досягнувши матки, викликає її запалення. Захисні механізми перешкоджають проникненню інфекції: лужний секрет піхви, пробка, менструація. Неправильне функціонування або відсутність захисних процесів в організмі спрощують проникнення мікробів.

Метроендометрит - захворювання, що розвивається на тлі тривалих застійних процесів в малому тазу. Воно також може бути викликане неправильним положенням матки, наявністю пухлини органів малого таза, порушенням кровообігу, мастурбацією і незавершеним статевим актом. Гостре запалення ендометриту супроводжується потовщенням слизової матки, за чим слід гіперплазія і набряк тканин. Розростання тканин і строми відбувається при хронічній формі ендометриту. Запальні процеси особливої ​​тяжкості викликають атрофічний ендометрит. Метроендометрит протікає з підвищенням температури і погіршенням самопочуття, низ живота і область хреста болючі, виділення гнійні, гнійно-кров'янисті. Пальпується збільшена, але м'яка матка, болючість при натисканні.

Воспаление шейки матки фото

Лікування запалення шийки матки

Лікування запальних процесів матки здійснюється препаратами антибактеріального характеру, тобто антибіотиками, сульфаніламідами. Для блокування розвитку інфекції призначаються хімічні препарати: метрогіл, метронідазол та ін. Для попередження або послаблення алергічної реакції призначають десенсибілізуючі засоби. Вітаміни - невід'ємна частина в лікуванні. Необхідно подбати про прийом препаратів, що сприяють метаболізму тканин. В курс лікування також входять гормони, імуномодулятори та біостимулятори.

До числа заходів, спрямованих на попередження запалення шийки матки відносяться:
1. грамотне і адекватне ведення вагітності та пологів;
2. своєчасне і якісне відновлення шийки матки у разі її розриву;
3. грамотний підбір і використання протизаплідних засобів;
4. відмова від незахищених статевих контактів;
5. попередження абортів;
6. дотримання інтимної гігієни;
7. регулярне проходження профілактичних оглядів у гінеколога.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2