Сайт про медицину

Причини виникнення ангіни

Ангіна - це гостре інфекційне захворювання, збудником якого є стрептокок і стафілокок. Це умовно патогенні бактерії, які атакують організм при низькому рівні захисних сил. Захворювання виникає в результаті дії на організм несприятливих факторів (інтоксикація, стресові стани, переохолодження).

Джерелами інфекції найчастіше є носії стрептококів або хворі різними формами стрептококових хвороб. Мікробне вогнище локалізується у верхніх дихальних шляхах, а запальний процес з'являється в основному на піднебінних мигдалинах, які в народі називають «гланди».

Що таке мигдалини і їх роль в організмі

Мигдалини в людському організмі розташовані в ротовій порожнині, складаються вони з лімфоїдної тканини, яка являє собою набір великої кількості імунних клітин. Роль мигдалин - здійснення місцевого імунного захисту. Відомо, що саме порожнину рота, глотки, носа найбільше осідає мікробами, які активно прагнуть проникнути в організм людини. Гланди блокують і руйнують хвороботворні мікроби, але від цього і самі страждають.

Причини ангіни

Основний осередок розмноження інфекції - це мигдалини, а вже від них стрептокок або стафілокок поширюється далі по лімфатичної і кровоносної системи. Таким чином, у хворої людини можуть виникати такі ускладнення : запалення середнього вуха, захворювання серця, нирок, ревматизм і ін.
Також збудником ангіни може бути золотистий стафілокок, гриби роду кандида і віруси різного походження. Рідко ангіна може бути симптомом онкологічних захворювань.

Вищевказані мікроби потрапляють в порожнину глотки, носа з повітрям, а деякі види ангіни передаються через інфіковані речі, посуд, іграшки або їжу. Слід зазначити, що незалежно від первинного збудника, кожен випадок ангіни розвивається по типу бактеріального захворювання горла. 
Інфікування людини може відбуватися під час кашлю, чхання або розмови з хворим.

Поширені види ангіни

1. Катаральна ангіна є найбільш частою формою захворювання. Свою назву даний вид ангіни отримав від запалення мигдалин, яке характеризується виділенням прозорої рідини. При катаральній ангіні хворий скаржиться на болі в горлі, а гланди стають сильно червоними і збільшеними. Також може відзначатися підвищення температури тіла, особливо у дітей.
Дана форма ангіни - це одне з найбезпечніших захворювань горла, яке проходить, не завдаючи шкоди здоров'ю і практично не залишаючи ніяких наслідків. Але, якщо катаральну ангіну не лікувати, ускладнень не минути : хвороба перейде в фолікулярну стадію.
2. При фолікулярній ангіні спостерігаються скупчення гною в області мигдалин. Така форма захворювання носить бактеріальний характер. Мигдалини стають набряклими і збільшеними, відзначається сильний біль у горлі, хворому стає важко ковтати, а температура тіла підвищується до 40 градусів. Також підщелепні і шийні лімфовузли збільшуються, а при натисканні болять. Фолікулярна ангіна часто переходить в лакунарну.
3. Лакунарна ангіна має практично ті ж симптоми, що і фолікулярна. Тільки на поверхні мигдалин помітний білястий наліт, який розташовується в гирлах лакун. Наліт може зливатися у великі гиперемовані поверхні і зняти його можна за допомогою лікаря, який видалить наліт шпателем. Якщо не проводиться належне лікування, лакунарна ангіна може перейти під флегмонозний вигляд.
4. Флегмонозна ангіна її відрізняє безконтрольне розмноження інфекції і поширення гною на прилеглі до миндалинам тканини. При даній формі захворювання стан хворого помітно погіршується, іноді стає вкрай важким. Стає неможливим прийняття їжі і навіть рідини. Температура підвищується до 41 градуса. Може спостерігатися набряк в області шиї, тому хворому повинна бути надана термінова медична допомога.
5. Герпетична ангіна супроводжується гострою інфекцією з раптовим підйомом температури, болями в животі, блювотою і нудотою. Збудник даної форми - вірус Коксакі. Спостерігається болючість в горлі і гострий риніт.
6. Язвенно - некротична ангіна відрізняється збудником даного захворювання. Це спірохета ротової порожнини і веретеноподібна паличка. Тут грає вирішальну роль місцевий імунітет, так як звична флора приймає характер умовно - патогенної. При огляді лікар може спостерігати виразки, які покриті сірувато -жовтим нальотом.

Головними ознаками ангіни є гострий початок з підвищення температури, ознобу, болю в горлі при ковтанні, загальної слабкості, ломоти, головного болю. При огляді - збільшення, яскраве почервоніння мигдалин і жовтувато -білі нальоти у вигляді точок, острівців, які можуть зливатися ; збільшення і болючість підщелепних і шийних лімфовузлів. Можливі ускладнення - абсцеси, гнійний лімфаденіт, отит, менінгіт, ревматизм, ураження серця і нирок.

Методи діагностики ангіни включають клінічний аналіз крові, дослідження мікрофлори зіву, рівень антистрептолизина в крові.

Лікування ангіни включає в себе постільний режим, щадна дієта, рясне пиття, антибіотики, часті полоскання розчинами антисептиків. Жарознижуючі, протизапальні препарати.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2