Сайт про медицину

Запор у немовляти: причини, симптоми та лікування

Більшість батьків нечасто замислюються, скільки разів і як дитина ходить в туалет. А адже виявляється, що дарма. Тому як стілець малюка може багато про що їм розповісти. Саме тому необхідно дуже уважно спостерігати, чим і як часто він ходить в туалет. Буває так, що маленька дитина не спорожняється добу і більше.

Це вже серйозний привід бити на сполох. Цілком можливо, що у малюка запор, тому варто розібратися в причинах і вжити необхідних заходів. Для цього необхідно знати, що ж все-таки прийнято вважати запором, що є його причинами і які існують способи лікування.
Запором у грудної дитини прийнято вважати відсутність випорожнень більш ніж один день. Помилково вважати, що все пройде само собою. Чим швидше вийде встановити причину проблеми і знайти способи її вирішення, тим швидше дитина позбавиться від хворобливих неприємних відчуттів, пов'язаних з запором.

Запор у немовляти: причини

Зміна в харчуванні є однією з головних причин запору у немовляти. До того ж це ще й найпоширеніша причина. Організм малюка влаштований таким чином, що перші місяці життя дитини, він просто нездатний самостійно перетравлювати нові види їжі. Дуже часто запор є наслідком введення прикорму або переходу з грудного вигодовування на штучне.
Реакція на прорізування зубів - це теж одна з функціональних причин запору.

Прийом антибіотиків також може стати причиною тимчасової відсутності стільця. На тлі антибактеріальної терапії виникає дисбіоз кишечника, а запор є одним з його симптомів.

Недолік рідини у діток, які перебувають на штучному вигодовуванні теж може послужити однією з причин відсутності дефекації. Дитина повинна отримувати воду в потрібній кількості, щоб уникнути зневоднення організму і як наслідок, порушення стільця.
Інфекційні захворювання, алергія і вроджені порушення роботи різних органів можуть викликати запор.

Малюки, що знаходяться на природному вигодовуванні, часто страждають запорами з причини неправильного харчування матері. Тому молодим матусям треба особливо уважно ставитися до продуктів, уживаним в їжу. Вони повинні в достатній кількості містити клітковину. А ось білкову їжу потрібно частково замінити на рослинну.
Недостатня кількість молока також може позначитися на стільці дитини. Якщо його не вистачає, то все що отримує дитина, засвоюється повністю, і в кишечнику нічого не залишається.

Запор у немовляти: симптоми

Які ж симптоми вказують на те, що у малюка виник запор? Ознак цієї проблеми досить багато, і всі вони прямо залежать від того, чим саме викликана відсутність стільця.
Але основною ознакою, на який батьки звертають увагу в першу чергу можна назвати відсутність дефекації протягом тривалого часу. Кал при цьому сухий і має ущільнену консистенцію. А у немовлят він повинен бути кашкоподібним. Крім цього, дитина стає неспокійною, дратівливою, часто плаче. Іноді запор супроводжується відрижкою, нудотою, здуттям живота, відсутністю апетиту, порушеннями сну. При спробах сходити в туалет малюк безрезультатно тужиться, махає ніжками. У діток, довгий час страждають цією проблемою, може розвинутися анемія, яка характеризується блідо-жовтими шкірними покривами.

Якщо затримка калових мас відбувається більш ніж на тиждень, то при спробах спорожнення можуть з'явитися пошкодження слизових оболонок, що призводить до тріщин.

Лікування запорів у дітей 

Щоб полегшити стан дитини і позбавити його від цієї неприємної проблеми, є безліч способів. Але не варто вдаватися до самих екстреним з них. Для початку достатньо зробити масаж животика. Його потрібно робити кілька разів на день: після сну, але перед годуванням. Для новонароджених ця процедура не повинна перевищувати 1-2 хвилин. Діткам постарше потрібно приділити 5 хвилин. Внутрішньою стороною долоні відбуваються плавні кругові рухи за годинниковою стрілкою. Під час масажу потрібно намагатися розмовляти з дитиною, посміхатися йому. Головне, щоб цей процес не доставляв йому дискомфорту. Після масажу необхідно притиснути ніжки малюка до живота, а після розігнути їх. 2-3 разів буде цілком достатньо.

Якщо запор викликаний якимось продуктом харчування, то обов'язково потрібно виключити його з дитячого раціону. Через час ситуація повинна стабілізуватися. Мамам, які годують груддю, рекомендується додати в свої щоденні страви овочі та фрукти, що володіють проносним ефектом: чорнослив, буряк, зелене яблуко, а також кисломолочні продукти. Якщо вже введений прикорм, то можна приготувати маляті пюре зі шпинату або чорносливу. Крім того, варто відмовитися від «кріплять» продуктів.

Якщо ж ці способи не допомагають, то можна спробувати старий бабусин метод. Береться маленький шматочок мила і з нього робиться свічка. Малюка перевертають на спинку, підібгавши його ніжки до живота. Отримана свічка акуратно вводиться в задній прохід. Цей метод відомий як дуже результативний і, як правило, протягом невеликого відрізку часу, відбувається спорожнення кишечника. Це, звичайно, екстрена міра, тому не варто їй зловживати. Тим більше, таким чином, не усувається сама причина запору. Тому якщо він стає систематичним, потрібно звернутися до педіатра для обстеження та призначення відповідного лікування.

Ще одним екстреним способом вважається клізма. Вона, як і свічка, тільки тимчасово полегшує ситуацію.
Лікування від закрепів – з ліків зазвичай виписують Дюфалак, Еспумізан і Плантекс. Вони сприяють нормалізації кишкової флори і позбавляють від здуття живота, кольок та інших неприємних симптомів.

Для профілактики запору рекомендується стежити за харчуванням дитини і дотриманням режиму годування. Це дозволить виключити збій у роботі системи травлення, а значить, і зменшить ймовірність виникнення подібних проблем у майбутньому.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2