Фенілкетонурія. Діагностика і лікування
Фенілкетонурія (ФКН) – це спадкова хвороба (порушення хімічних процесів в організмі), яка за відсутності лікування веде до розумової відсталості. Нині всі новонароджені перевіряються на ФКН шляхом обов’язкового скринінгу. Ця хвороба діагностується і своєчасне лікування дозволяє дітям нормально розвиватися.
Що таке фенілкетонурія?
Фенілкетонурія – це хвороба, яка змінює метаболізм (здатність організму засвоювати їжу). Діти, народжені з ФКН, не здатні метаболізувати фенілаланін (частину протеїну), який через це накопичується у крові та призводить до ураження мозку.
Як ФКН впливає на дитину?
Діти, які народилися з ФКН, у перші місяці життя видаються цілком нормальними. Але, якщо лікування не розпочато, через 3–6 місяців вони втрачають цікавість до всього, що їх оточує, а коли їм виповнюється 1 рік, вже наявні ознаки розумової відсталості. Діти з ФКН, яких не лікували, часто дратівливі, неспокійні, їх нелегко вгамувати. Навколо них можна відчути запах плісняви, у них може бути суха шкіра і на ній можливі висипання. Фізично вони здебільшого добре розвинені і мають світліше волосся, ніж їх родичі.
Яким чином передається ФКН?
ФКН – це спадкова хвороба, вона проявляється тільки тоді, коли обоє батьків мають ген цієї хвороби і передають його дитині. Людина, яка має ген ФКН, але при цьому не хвора, називається носієм. У носія в кожній клітині є нормальний ген та ген ФКН.
Коли і батько, і матір є носіями, існує 1 з 4 шансів, що вони передадуть ген ФКН дитині, і дитина народиться з ФКН. Стільки ж шансів існує на те, що вони передадуть здоровий ген – і дитина народиться здоровою.
Існує 2 з 4 шансів, що дитина успадкує ген ФКН від одного з батьків і нормальний ген від другого, тоді дитина залишається носієм, як і батьки. Шанси однакові як для першої, так і для наступних вагітностей.
Чи можливо діагностувати ФКН?
Так. За допомогою аналізу, розробленого у 60-ті роки за фінансування Марч ов Даймс, дітей перевіряють до виписки з пологового будинку. Аналіз крові береться шляхом проколювання п’ятки новонародженого. Кров відсилають до спеціальної лабораторії, щоб виявити рівень фенілаланіну. Якщо останній є високим, з’ясовують, чи дитина хвора на ФКН, чи є якась інша причина підвищення рівня фенілаланіну.
Сьогодні усі штати (США) проводять скринінг новонароджених на ФКН. Аналіз дуже точний, якщо виконувати всі рекомендації. Дитина повинна бути старшою за 24 години, але молодшою за 7 днів життя. Однак, зараз популярною є рання виписка дитини з пологового відділення, у зв’язку з цим аналіз частіше проводиться у перші 24 години життя. Це зарано, щоб виявити усіх дітей з високим рівнем фенілаланіну, тому деякі хворі діти можуть бути пропущеними. Американська академія педіатрії пропонує, щоб діти, яких було перевірено у перші 24 години життя, обов’язково були повторно обстежені з першого по другий тиждень життя.
Чи можна лікувати ФКН?
Так. Розумову відсталість можна цілком відвернути, якщо лікувати дитину шляхом дотримання спеціальної дієти з низьким вмістом фенілаланіну. Лікування повинно бути розпочато у перші три тижні життя.
Насамперед, дитину годують спеціальною молочною сумішшю, яка містить протеїн, але без фенілаланіну. Грудне молоко чи звичайну суміш дають у такій кількості, в якій дитина може перетравити наявний фенілаланін. Пізніше додають певні овочі, фрукти, злакові з низьким вмістом фенілаланіну. Забороняються звичайні молоко, сир, яйця, м’ясо, риба та інші продукти з високим вмістом білка. Оскільки протеїн необхідний для нормального росту та розвитку, дитина продовжує отримувати особливу молочну суміш з високим вмістом протеїну, але малим вмістом фенілаланіну. Дієтичні напої та продукти з штучними підсолоджувальними речовинами забороняються.
Діти та дорослі з ФКН потребують постійного спостереження у спеціалізованому медичному центрі. У кожного пацієнта повинна бути індивідуальна дієта залежно від засвоюваної ним кількості фенілаланіну, віку, ваги та інших факторів. Усім хворим необхідно регулярно здавати аналіз крові на визначення рівнів фенілаланіну, залежно від чого коригується дієта.
Людям з ФКН необхідно дотримуватися суворої дієти протягом дитинства, підліткового віку та, можливо, всього життя. До 80-х років лікарі вважали, що дієту можна припиняти після 6 років, коли мозок вже повністю сформовано. Але якщо рівень фенілаланіну високий, це може призвести до зменшення показників розумової діяльності, проблем із навчанням та поведінкою.
Зараз важко передбачити, коли хворому з ФКН можна припинити дієту без негативних наслідків. Батькам хворих дітей та дорослим слід консультуватися з цього приводу у спеціалізованих медичних центрах.
Які прогнози на материнство у хворих на ФКН жінок?
У Сполучених Штатах зареєстровано 3000 здорових молодих жінок дітородного віку з успішно лікованою ФКН. Більшість припинили спеціальну дієту у дитинстві, адже на той час лікарі вважали це безпечним. Якщо такі жінки харчуються звичайною їжею, до моменту вагітності їх рівні фенілаланіну дуже високі. Під час вагітності високий рівень фенілаланіну пригнічує розвиток плода. У 90% випадків діти матимуть розумову відсталість або малий об’єм голови (мікроцефалію). У багатьох будуть пороки серця, низька маса тіла та характерні риси обличчя. Оскільки більша частина цих дітей не мають ФКН, а страждають від уражень мозку, причиною яких є високий рівень фенілаланіну під час вагітності, їм не може допомогти дієта, як при ФКН.
Все ж існують шляхи запобігання розумовій відсталості та іншим проблемам у дітей, народжених від хворих на ФКН жінок. Нині зрозуміло, що всі ці жінки повинні поновити спеціальну дієту та дотримуватися її протягом вагітності. Це допомагає контролювати рівні фенілаланіну, результатом чого буде народження здорової дитини.
Марч ов Даймс рекомендує усім молодим жінкам, які впевнені чи підозрюють, що у дитинстві їх лікували від ФКН, звернутися до лікаря до настання планованої вагітності, щоб визначити рівні фенілаланіну та розпочати дієту за необхідності.
Трапляється, що жінки з недіагностованою ФКН становлять загрозу для своєї дитини. У жінок, яким не проводився скринінг у період новонародженності, хвороба має слабкі прояви, і у них можна встановити захворювання лише після народження дитини з вродженими вадами, що асоціюються з ФКН. Для запобігання таким вадам лікарі рекомендують скринінг тих жінок, які мають ризик ФКН чи сімейну історію цієї хвороби. Це дасть жінкам змогу розпочати дієту до вагітності.
Яка нова науково-дослідницька робота проводиться в сфері ФКН?
Деякі вчені здійснюють динамічне спостереження за розвитком дітей, народжених жінками, яких лікували від ФКН. Хоча такі діти не мають вроджених вад, вчені планують визначити, чи не відстають вони у психічному розвитку.
Інші за допомогою генної інженерії займаються розробкою ензиму, якого не вистачає, що дозволить хворим вживати звичайну їжу. Медики-дослідники шукають можливості лікування ФКН за допомогою генної терапії.
У кожному штаті в США сьогодні проводяться скринінги новонароджених на виявлення певних порушень обміну речовин в організмі. Такі вроджені вади одразу не помітні на око, але якщо їх не виявити та не розпочати своєчасне лікування, вони призведуть до фізичних проблем, розумового відставання, а в деяких випадках – до смерті. У деяких штатах також почали проводити скринінг глухоти.
На щастя, більшість малюків є здоровими. Коли за результатами тестів є відхилення, рання діагностика та правильне лікування дають змогу уникнути вад, забезпечуючи здоровий розвиток.
Нижче наведено відповіді на запитання, які найчастіше ставлять батьки щодо скринінгових тестів для новонароджених.
Які скринінгові тести буде проведено моїй дитині?
В США проводиться скринінговий тест на фенілкетонурію. Це був перший тест новонароджених, що проводився у межах всієї країни.
Цей тест почали робити у 60-х роках. ФКУ вражає одного з
12000 дітей. ФКУ – захворювання, яке змінює метаболізм (здатність організму засвоювати їжу). Діти, народжені з ФКУ, не здатні метаболізувати фенілаланін (частину протеїну), який внаслідок цього накопичується у крові і веде до ураження мозку.
За діагностики ФКУ у ранньому віці розумове відставання можна попередити шляхом годування дитини особливою молочною сумішшю з низьким вмістом фенілаланіну. Потім слід дотримуватися дієти з низьким вмістом фенілаланіну до підліткового віку, а, можливо, й протягом усього життя.
У США проводиться як скринінг на ФКУ, так і на гіпотиріоз та галактоземію. Вроджений гіпотиріоз – найпоширеніше захворювання, що діагностується рутинним скринінгом новонароджених. Воно вражає 1 з 4000 дітей. Вроджений гіпотиріоз – це дефіцит гормону щитовидної залози, який уповільнює ріст та розвиток мозку. Завдяки ранньому виявленню, дитину можна лікувати оральними дозами гормону щитовидної залози, що забезпечує нормальний розвиток.
Галактоземія, яка вражає 1 з 50000 дітей, може бути причиною дитячої смертності, призводить до сліпоти та розумового відставання. Дитина з галактоземією не може перероблювати галактозу, цукор у молоці в глюкозу. Цукор потрібен організму як джерело енергії. Лікуванням є виключення молока та всіх молочних продуктів з дієти дитини. Це обмеження – на все життя.
Ви можете отримати список скринінгових тестів, що проводяться для новонароджених, у вашого лікаря чи в департаменті охорони здоров’я.
Які інші порушення можна виявити під час скринінгових тестів новонароджених?
Сьогодні існують тести на виявлення 30 вроджених порушень хімічних реакцій в організмі. Дітей не тестують на всі ці порушення за багатьох причин, враховуючи той факт, що не всі з цих порушень підлягають лікуванню. Марч ов Даймс пропонує ввести обов’язкове скринінгове тестування хоча б на 8 вроджених порушень хімічних реакцій в організмі: ФКУ, вроджений гіпотиріоз, галактоземія, серповидно-клітинна хвороба, вроджена гіперплазія наднирників, біотинідазова недостатність, хвороба «кленового сиропу», гомоцистинурія, скринінг глухоти. Сьогодні лише три штати (Масачусетс, Коннектикут та Род Айленд) проводять скринінг на всі ці порушення.
Більш як у 40 штатах проводиться скринінг на серповидно-клітинну хворобу. Це спадкова хвороба крові, яка викликає напади болю, враження життєво важливих органів – легенів, нирок, а іноді і смерть у дитячому віці. Ця хвороба вражає 1 з 400 дітей афро-американського походження, іноді і латиноамериканського чи країн Середземномор’я, Близького Сходу, Південної Азії.
Раннє лікування може попередити низку ускладнень, пов’язаних із серповидно-клітинною хворобою. Малі діти з цією хворобою особливо вразливі до інфекцій – пневмонії та менінгіту. Дослідження довели, що лікування пеніциліном, починаючи з двох місяців до 5 років, значно зменшують загрозу цих інфекцій та смерті внаслідок них. Скринінг новонародженого дозволяє лікарю почати лікування антибіотиками до початку інфекції.
Скринінг на вроджену гіперплазію наднирників. Захворювання, внаслідок яких виникає гормональна недостатність, ведуть до порушень статевого розвитку. У складних випадках порушують функцію нирок та ведуть до смерті. Постійне лікування гормонами, яких не вистачає, пригнічує хворобу, що вражає 1 з 5000 дітей.
Один із новітніх скринінгових тестів для новонароджених виявляє біотинідазову недостатність. Біотинідаза – це ензим, що рециркулює в організмі біотин, один із вітамінів групи В. Дефіцит цього ензиму, що трапляється в 1 з 70000 дітей, може викликати часті інфекції, глухоту, розумове відставання та навіть смерть. Якщо цю недостатність виявлено своєчасно, проблем можна уникнути, призначивши дитині додатковий біотин.
Хвороба «кленового сиропу» та гомоцистинурія – нечасті, загрозливі для життя хвороби, які вражають 1 з 250000 дітей.
Тестують новонароджених на глухоту. Від 1 до 3 з 1000 дітей у відділеннях новонароджених та від 2 до 4 зі 100 дітей у відділеннях інтенсивної терапії для новонароджених мають високий ступінь глухоти. Без тестування більшість дітей з глухотою не діагностуються до 2–3 років. До цього часу вони часто мають затримку мовного розвитку та навичок висловлювання.
Виявлення глухоти у дитини в неонатальний період дозволяє встановити дитині слуховий апарат до 6 місяців. Останні дослідження доводять, що таким чином можна уникнути серйозних мовних проблем.
Яким чином виконуються тести на виявлення вад хімічних реакцій в організмі та на виявлення глухоти?
Вроджені вади хімічних реакцій в організмі виявляються шляхом аналізу крові. У новонародженого з п’ятки беруть кілька крапель крові і досліджують їх у лабораторії. Цей зразок використовують і для виявлення інших порушень. Зразок направляється до регіональної лабораторії, а результати надаються лікарю неонатологу.
Дітей тестують на глухоту шляхом одного з двох тестів, що вимірюють рівень реакції дитини на звуки. Використовується або малий навушник, або мікрофон, що вставляється у вухо дитини.
Якщо один із цих тестів дає аномальні результати, дитину тестують за більш поширеною програмою для підтвердження діагнозу.
Коли проводяться скринінгові тести для новонароджених?
Аналіз крові беруть у кожного новонародженого до виписки з пологового будинку. Деякі тести (на ФКУ) можуть не дати точних результатів, якщо проводяться відразу після народження. Більшість дітей виписуються з пологового будинку рано, а тому тести роблять у перші 24 години життя дитини. Оскільки існує вірогідність того, що деякі випадки ФКУ можуть бути пропущені у такий період, Американська академія педіатрії рекомендує повторити аналіз крові через 1–2 тижні після першого аналізу. Тести на виявлення глухоти теж в основному робляться до виписки. Дітям, народженим поза лікарнею, слід провести скринінгові тести до сьомого дня життя.
Що означають відхилення в результатах тесту?
Батьки не повинні впадати у відчай, якщо результати показали відхилення від норми, адже перші тестування дають лише попередню інформацію, після чого необхідні більш точні аналізи. У більшості дітей з відхиленнями в результатах аналізу щитовидної залози, наприклад, результати наступного аналізу виявилися нормальними.
Що робити, якщо у дитини виявили одне із захворювань, на яке вона тестувалася?
Можливо, вашій дитині знадобиться лікування в одному з медичних центрів, що спеціалізується на цьому захворюванні. Для нормального розвитку вашої дитини необхідно дотримуватися усіх рекомендацій лікаря. З часом вашій дитині знадобиться проведення точної оцінки та моніторингу стану.
Якщо в однієї моєї дитини є захворювання, чи буде воно в інших моїх дітей?
Якщо в однієї дитини в сім’ї є захворювання ФКУ, галактоземія, біотнідазова недостатність, серповидно-клітинна хвороба чи вроджена гіперплазія наднирників, існує ймовірність 1 з 4, що й у інших дітей буде така ж хвороба. Шанси залишаються незмінними в разі кожної наступної вагітності.
Ці захворювання успадковуються, якщо і батько, й матір мають однаковий аномальний ген, який вони передають дитині. Той, хто має аномальний ген за відсутності хвороби, називається носієм.
Здоров’я носія в основному не страждає.
Вроджений гіпотиріоз в основному не передається через батьківські гени. Тому інші діти у родині зазвичай не страждають.
Глухота може передаватися через батьківські гени. Але інші її причини, як інфекції, що передалися під час вагітності та пологів, скоріш за все не будуть повторюватися за наступних вагітностей.
Підготувала Лариса ГОЛОВАЩУК, старша медична сестра (м. Київ)