Сайт про медицину

Дифтерія. Чим небезпечна ця хвороба і як себе захистити

Дифтерія у дорослих - це інфекційна хвороба з характерним процесом запалення в гортані, трахеї і інших органах з формуванням фіброзної плівки, і навіть загального отруєння організму токсинами, що вражають нервову, периферичну і серцево-судинну систему.
Збудником захворювання є дифтерійна паличка, яка продукує токсин. Зараження в основному відбувається повітряно-крапельним шляхом, наприклад, при кашлі, розмові, чханні. Але так як збудник захворювання дуже стійкий, то можна заразитися і через предмети, до яких торкалася інфікована людина.

Збудник захворювання проникає в організм через ротову порожнину, але бувають випадки, коли «вхідними воротами» служать очі, шкіра або статеві органи. На місці зараження виникає фіброзне запалення, звідки починає виділятися токсин. В процес запалення виявляються втягнутими і лімфовузли, які поступово збільшуються в розмірах. Токсична форма захворювання характеризується появою набряклості в шийній жировій клітковині.
Після того, як хворий переніс дифтерію, у нього виробляється імунітет.
Найчастіше інкубаційний період становить від двох до десяти днів. Прийнято розділяти хвороба на дифтерію носа, зіву, гортані, бронхів, трахеї, статевих органів, очей та інші.
Формою, яка зустрічається найчастіше, є дифтерія зіву. Вона буває токсичною, поширеною і локалізованої. При локалізованої формі симптоми інтоксикації виражені досить слабо: невелика слабкість, температура і поганий апетит. Мигдалини злегка збільшені і не доставляють дискомфорту при ковтанні. На другий день на них з'являється наліт з чіткими краями. При видаленні плівки слизова під нею починає кровоточити.
Поширена форма характеризується більш явним отруєнням: температура близько 39 градусів, нальоти стають більш щільними і покривають вже не тільки мигдалини, але і слизову язичка і піднебіння.
Токсична форма дифтерії, як правило, характеризується підвищенням температури до 40 градусів, ознобом, головним болем, блювотою. На поверхні мигдалин утворюється драглистий наліт, який дуже швидко поширюється по всій порожнини рота. Потім виникає набряк клітковини шиї і горла. Запах з рота стає нудотним, а при диханні чуються хрипи. Через набряку носа мова робиться трохи невиразною, спостерігаються перші ознаки ураження нервової системи, нирок і серця.
При дифтерії носа утруднюється дихання, з'являються рідкі кров'янисті-гнійні виділення, які роз'їдають шкіру зовні ніздрів. На слизової утворюються ерозії і плівки. Як правило, дана форма захворювання не супроводжується сильною інтоксикацією, однак може лікуватися досить тривалий час.
Дифтерія у дорослої людини часто приймає нетиповий перебіг і нагадує звичайну ангіну, що може утруднити діагностування. Діагноз зазвичай ставиться на підставі бактеріологічних досліджень і клінічних даних. Для них стерильним тампоном беруть матеріал із зіву на самому кордоні осередку ураження, зазвичай натщесерце.
Лікування дифтерії у дорослих проводять в стаціонарі, і основним методом при цьому є введення сироватки проти токсинів дифтерії. Величезне значення має і режим, і правильний догляд. З перших днів хвороби рекомендується виключно рідка їжа і строгий постільний режим.
Результат захворювання залежить від безлічі факторів, серед яких стан здоров'я пацієнта, його вік, тяжкість конкретного випадку, своєчасність постановки діагнозу і введення антитоксичної сироватки, правильний догляд і призначені препарати.

Оставить комментарий

При заполнении формы обратите внимание, что отмеченные звездочкой (*) поля обязательны для заполнения.

itselftreatment 2