Дієта і харчування при атеросклерозі
Захворювання атеросклерозом прямо пов’язане з великим накопиченням на стінках артерій складних вуглеводів, ліпідів, кальцію, кров’яних тілець і фіброзної тканини при порушеному ліпідному обміні. Атеросклероз найчастіше вражає серце, судини мозку і нижні кінцівки.
Найчастіше атеросклероз виникає з причини підвищеного вмісту холестерину в організмі. У такому випадку потрібно не просто збільшити прохідність судин, але і зупинити сам процес утворення тромбів і бляшок. Як можна знизити вміст холестерину? Для цього слід знати, які продукти слід прибрати зі свого раціону або зменшити їх споживання:
• м’ясо жирних сортів, також слід знімати шкіру з м’яса птахів;
• молочні продукти з підвищеним вмістом жирів (рекомендується молоко з жирністю менше 1%, нежирні кисломолочні продукти і сир, скоротити вживання сметани і масла);
• кондитерські вироби, мед, цукор.
Під час лікувального харчування хворим слід на 10-15% знизити енергетичну цінність споживаної їжі. При виникненні атеросклерозу в результаті ожиріння денну норму слід ще більш скоротити. Один або два рази на тиждень необхідно проводити розвантажувальні дні, наприклад: кефірні, огіркові, яблучні.
Енергетична цінність їжі знижується в результаті зменшення споживання простих вуглеводів і жирів тваринного походження. Такі жири дуже багаті холестерином і жирними кислотами, наприклад: гусячий, свинячий, яловичий, баранячий. Також варто звести до мінімуму споживання таких продуктів, як яєчні жовтки, нирки, мізки, печінка, ікра. Але не слід виключати їх повністю, так як вони сприяють регулювання синтезу холестерину з вуглеводів. Рослинні жири повинні складати третю частину денного раціону. Вони багаті лецитином, вітаміном Е, фосфолипидами і насиченими жирними кислотами. Слід врахувати, що вживати в їжу варто тільки нерафіновані олії, так як в результаті рафінування губляться всі корисні властивості. Денна норма споживаних жирів повинна складати 60-80 грам.
Варення, кондитерські вироби, мед, цукор швидко збільшують вміст холестерину в крові, тому варто обмежити їх споживання. Добова доза вуглеводів в добовому раціоні не повинна перевищувати 300-400 грам.
Сіль сприяє прогресуванню атеросклерозу, тому денна норма повинна обмежитися 8 грамами.
Слід віддати перевагу рибі, нежирному м’ясу, свіжому сиру, яєчним білкам, нежирному молоку, бобовим, гречаної і вівсяної крупи. Під час дієти рекомендується збагатити організм вітаміном С, це сприяє зміцненню стінок судин і активізує розпад холестерину і його подальше виведення. Добова норма білків повинна розраховуватися індивідуально, на 1 кг маси тіла має припадати 1,2-1,5 грам білків. Білки тваринного походження повинні складати 60-70% від добової норми.
Вживання овочів, свіжих фруктів і ягід, зелені, соків, дріжджів і хлібних виробів з борошна грубого помелу, грибів, оселедця, гречки забезпечить надходження в організм достатньої кількості вітамінів.
Під час лікувальної дієти дуже корисно включити в раціон креветки, морську капусту, краби, мідії і трепанги, які багаті такими мікроелементами, як фосфор, йод, кобальт і марганець. Непогано щодня з’їдати по одному зубчику часнику.
Також слід 3 рази на день пити гідрокарбонатно-сульфатні або гідрокарбонатно-натрієві мінеральні води. Разова доза повинна розраховуватися по 3,3 мл води на 1 кг ваги тіла, добова – 600-900 мл. При відсутності протипоказань воду потрібно пити за півгодини до прийому їжі. Курс лікування мінеральними водами становить від 3 до 6 тижнів. При поганому кровообігу мінеральну воду пити не рекомендується.
Всі рекомендації з лікувального харчування повинні призначатися лікарем індивідуально після проведення необхідної діагностики, враховуючи різновид атеросклерозу.