Захворювання на кір та щеплення від нього
Що таке кір?
Захворювання кір (Measles) викликається вірусом і є найзаразнішим інфекційним захворюванням. Серед випадків ускладнення від цього захворювання можуть бути важкі і навіть небезпечні для життя.
Щоб запобігти поширенню захворювання, потрібна високий ступінь покриття щепленнями серед населення. Зниження відсотка нещеплених жителів може призвести до спалахів захворювання – це основна причина спалахів кору. У нещепленої людини, що мала контакт з хворим на кір, ймовірність зараження захворюванням більше 90%.
Найкращий і безпечний спосіб запобігання кору і його ускладнень - це щеплення від захворювання.
Що викликає захворювання на кір?
Кір викликається вірусом кору (Measles virus), що належить до сімейства Paramyxovirus.
Як відбувається зараження на кір?
Кір передається від людини до людини шляхом поширення вірусу в навколишнє середовище під час кашлю, чхання або передається при зіткненні з виділеннями з носа і мокротою хворого.
Можна заразитися і при знаходженні в кімнаті хворого, до двох годин після того, як хворий вийшов з кімнати.
Які симптоми захворювання на кір?
Симптоми захворювання проявляються як правило на 10-14 день після контакту з вірусом. Захворювання на перших порах: висока температура, нежить, кашель, почервоніння очей і несприйняття світла.
На четвертий або на п'ятий день після прояву симптомів на шкірі з'являється висип темно-червоного кольору. Як правило, висип спочатку з'являється на шиї і поступово поширюється на обличчя, тулуб і кінцівки. Спочатку утворення на шкірі точкові і у великій кількості, вони мають тенденцію зливатися у висип, який покриває великі ділянки тіла. Висип починає бліднути на третій день після появи, і це як правило супроводжується поліпшенням самопочуття хворого.
Які можливі ускладнення кору?
Захворювання може викликати важкі ускладнення з боку дихальних шляхів і нервової системи.
Ускладнення, що виникають через короткий період: Приблизно у третини хворих виникають такі ускладнення, як запалення середнього вуха, пронос і запалення рогівки ока. Більш рідкісні ускладнення - це запалення легенів і запалення головного мозку. Ризик виникнення ускладнень вище у дітей, молодше 5 років, і у дорослих, старше 20 років, а також у хворих з ослабленою імунною системою. Один з кожної тисячі хворих може померти від кору.
Ускладнення, що виникають через тривалий період: Рідкісне ускладнення, однак зі смертельними наслідками, яке може виникнути через кілька років після перенесеного кору, - це атрофічні захворювання мозку, що призводить до важкого і необоротного ураження центральної нервової системи, в тому числі до розумової деградації і до судом. Ризик цього ускладнення вище у дітей, які перенесли захворювання у віці до року.
Як запобігти кору?
Найкращий і безпечний спосіб запобігання кору і його ускладнень - це щеплення від захворювання. Щеплення є безпечним. Його ефективність у запобіганні кору дуже висока (близько 97% після отримання двох порцій вакцини). У тих нечисленних людей, які були щеплені і тим не менш захворіли, захворювання повинно проходити набагато легше, ніж у нещеплених людей.
Щеплення дає захист, починаючи від двох тижнів з моменту його отримання, і продовжує захищати десятки років після цього.
Щеплення проти кору складається з живого ослабленого вірусу, що вводиться шляхом підшкірної ін'єкції у вигляді комбінованої вакцини (MMR / MMRV проти кору (Measles); свинка (Mumps), краснуха (Rubella), вітрянка (Varicella).
Я був у контакті з хворим на кір, що мені робити?
У разі контакту рекомендується терміново звернутися до лікаря за місцем проживання. Відповідно до віку і стану імунітету буде прийнято рішення про необхідність превентивного лікування (щеплення) проти кору. У людини нещепленої і яка контактувала з хворим на кір превентивне лікування (щеплення) після контакту повинно запобігти захворюванню або полегшити його перебіг.
Превентивне лікування активним щепленням ефективне в запобіганні захворювання, особливо якщо надається протягом 72 годин з моменту контакту з хворим, однак надається протягом 6 днів з моменту контакту.
Превентивне лікування пасивним щепленням (імуноглобулін) ефективне, якщо надається протягом 6 днів після контакту з хворим людям, яким не можна отримувати активне щеплення, таким, як діти до півроку, вагітним жінкам або людям з серйозно пригніченою імунною системою.
Хто вважається тим, у кого є імунітет проти кору?
Той, хто отримав дві порції щеплення проти кору з інтервалом мінімум чотири тижні між порціями, зроблені після віку 12 місяців.
Той, хто хворів на кір у минулому.
Не існує рекомендації проводити аналіз на титр антитіл до кору для з'ясування імунного статусу.
Що робити, якщо я підозрюю, що захворів, або що один з моїх дітей захворів на кір?
Потрібно негайно звернутися до лікаря і попередити його заздалегідь, що є побоювання, що йдеться про кір. Якщо діагностовано кір, потрібно дотримуватися гігієни рук, і постаратися запобігати контакту і перебуванню з дітьми або нещепленими людьми, особливо з тими, хто знаходиться в стані пригнічення імунітету.
Чи може той, хто отримав щеплення, заразитися і захворіти на це захворювання?
Ефективність щеплення в запобіганні кору дуже висока (близько 97% після отримання двох порцій вакцини). Щеплення від вірусу - це найефективніший засіб, що існує на сьогоднішній день, в запобіганні захворюваності на кір. У тих нечисленних людей, які були щеплені двома порціями, і тим не менш захворіли, захворювання повинно проходити набагато легше.
Хто НЕ може отримати щеплення від кору?
Не можна робити щеплення в наступних випадках:
• При наявності гострого захворювання з температурою
• Коли проявилася серйозна реакція після отримання попередньої порції щеплення
• Коли відомо, що є алергія на одну зі складових вакцини (наприклад, neomycin)
• Людям з серйозним пригніченням імунної системи
• Вагітним жінкам не можна давати активну вакцину щеплення, можна в разі потреби давати пасивну
Чи можна дитині до року робити щеплення від кору?
Міністерство охорони здоров'я рекомендує давати одну порцію щеплення від кору лише немовлятам від 6 до 11 місяців, які виїжджають за кордон. Ця порція не входитиме в число рутинних щеплень дитини.
У будь-якому випадку, коли щеплення робиться у віці до року, ефективність щеплення часткова, і необхідно повторити її у віці року. У разі спалаху захворювання Міністерство охорони здоров'я може внести зміни і серед певної частини населення почати робити щеплення немовлятам раніше, відповідно до висновку фахівців. На сьогодні такої рекомендації немає - ні для всього населення, ні для окремих населених пунктів.